Hukumat qarori (359-son, 02.07.2026-y.) bilan “Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarni olib kirish, olib chiqish uchun sertifikat berish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom giyohvandlik vositalari va psixotrop ustidan davlat nazorati choralarini kuchaytirish maqsadida ularni O‘zbekistonga olib kirish va O‘zbekistondan olib chiqishda ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatni (sertifikat) berish tartibini belgilaydi.
Nizomga ko‘ra, sertifikatdan faqat 1-marta foydalaniladi va uning amal qilish muddati 1 yilni tashkil qiladi.
Giyohvandlik vositalarini olib kirish, olib chiqishga ruxsat berish uchun sertifikat olish talablari va shartlariga quyidagilar kiradi:
► ariza beruvchida giyohvandlik vositalari muomalasi bilan bog‘liq faoliyatni amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyaning mavjudligi;
► giyohvandlik vositalarini olib kirish va olib chiqishda qonunchilikka majburiy rioya qilinishi;
► sertifikatni olish uchun taqdim etiladigan ma’lumotlarning ishonchliligini ta’minlash va boshqalar.
Arizani ko‘rib chiqish va sertifikatni rasmiylashtirish uchun BHMning 8 baravari miqdorida yig‘im undiriladi.
✅ Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi arizani qabul qilingan kundan boshlab 30 ish kunidan ortiq bo‘lmagan muddatda ko‘rib chiqib, sertifikat beradi yoki sertifikat berishni rad etadi.
Sertifikatlar reestri “Litsenziya” axborot tizimida elektron shaklda har bir sertifikat bo‘yicha alohida yuritiladi va undagi ma’lumot barcha uchun ochiq hisoblanadi.

• 25 количество просмотров
Постановлением Правительства № 359 от 02.07.2026 года утверждено Положение «О порядке выдачи сертификата на ввоз и вывоз наркотических средств и психотропных веществ».
Положение определяет порядок выдачи документа разрешительного характера — сертификата — при ввозе в Узбекистан и вывозе из Узбекистана наркотических средств и психотропных веществ в целях усиления мер государственного контроля за их оборотом.
Согласно Положению, сертификат используется только один раз, а срок его действия составляет 1 год.
К требованиям и условиям получения сертификата, разрешающего ввоз и вывоз наркотических средств, относятся:
► наличие у заявителя лицензии, предоставляющей право осуществлять деятельность, связанную с оборотом наркотических средств;
► обязательное соблюдение законодательства при ввозе и вывозе наркотических средств;
► обеспечение достоверности сведений, представляемых для получения сертификата, и другие требования.
За рассмотрение заявления и оформление сертификата взимается сбор в размере 8 базовых расчетных величин.
✅ Центр безопасности фармацевтической продукции рассматривает заявление в срок, не превышающий 30 рабочих дней со дня его принятия, и выдает сертификат либо отказывает в его выдаче.
Реестр сертификатов ведется в электронной форме в информационной системе «Лицензия» отдельно по каждому сертификату. Содержащаяся в нем информация является общедоступной.