“Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунга киритилган қўшимчаларга кўра, давлат органлари ва ташкилотлари, ҳудудлар ва соҳалар кесимида коррупция даражасини аниқлаш ва уни минималлаштириш мақсадида коррупцияга оид хавф-хатарлар харитаси шакллантирилади.
Хавф-хатарлар харитаси қуйидагилар асосида шакллантирилади:
♦ коррупцияга оид жиноятчилик статистикаси;
♦ коррупцияга қарши курашиш бўйича ҳуқуқни қўллаш амалиётининг таҳлили;
♦ аҳолининг коррупцияга бўлган муносабати;
♦ коррупцияга қарши курашиш бўйича сиёсатнинг самарадорлигига доир маълумотлар;
♦ коррупцияга қарши курашиш бўйича  фаолиятни амалга оширувчи ва унда иштирок этувчи органлар ҳамда ташкилотларнинг ахбороти.
Коррупцияга оид хавф-хатарлар харитаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан юритилади.
Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик натижасида тузилган битимларни ҳақиқий эмас деб топиш қонунда белгиланган тартибда, ваколатли давлат органининг, манфаатдор шахснинг аризасига асосан суд томонидан амалга оширилади.
Ўзи меҳнат фаолиятини олиб бораётган давлат органида коррупцияга оид жиноят тўғрисида асосли хабар берган шахсга Коррупцияга қарши курашиш агентлигини олдиндан хабардор этмасдан 2 йил давомида интизомий жазо чораларини қўллашга йўл қўйилмайди.
Коррупцияга оид жиноятларни содир этган шахсларнинг электрон реестри юритилади
Киритилган қўшимчаларга кўра, коррупцияга оид жиноятларни содир этишда айбдор деб топилган шахслар Коррупцияга оид жиноятларни содир этишда айбдор деб топилган шахсларнинг электрон реестрига киритилади.
Ички ишлар вазирлиги коррупцияга оид жиноятларни содир этишда айбдор деб топилган шахсларга нисбатан айблов ҳукми қонуний кучга кирган пайтдан эътиборан 3 иш куни ичида реестрга шахс ҳақидаги маълумотларни киритади.
Электрон реестрда коррупцияга оид жиноятларни содир этишда айбдор деб топилган шахслар тўғрисидаги маълумотлар Жиноят кодексида белгиланган судланганлик муддати давомида сақланади.
Электрон реестрга киритилган шахсларга нисбатан қуйидаги чекловлар белгиланади:
♦ давлат хизматига кириш ва давлат мукофотлари билан тақдирланиш;
♦ сайланадиган ва алоҳида тартибда тайинланадиган лавозимларга номзодининг кўрсатилиши;
♦ давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашлари ҳамда идоралараро коллегиал органларнинг аъзоси бўлиш;
♦ ўзи таъсис этган ва устав фондидаги улушининг 50 фоизидан кўпроқ қисмига ўзи эгалик қиладиган тадбиркорларнинг давлат харидларида ва давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битимда иштирокчи сифатида қатнашиш;
♦ давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган ташкилотларда ва давлат таълим муассасаларида раҳбарлик лавозимларида фаолият юритиш.
Электрон реестр Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Ички ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда юритилади.

Будет вестись карта коррупционных рисков
Согласно дополнениям, внесённым в Закон «О противодействии коррупции», для определения уровня коррупции и его минимизации в разрезе государственных органов и организаций, территорий и отраслей будет формироваться карта коррупционных рисков.
Карта коррупционных рисков формируется на основе:
♦ статистики коррупционной преступности;
♦ анализа правоприменительной практики в сфере противодействия коррупции;
♦ отношения населения к коррупции;
♦ данных об эффективности политики по противодействию коррупции;
♦ информации органов и организаций, осуществляющих деятельность по противодействию коррупции и участвующих в ней.
Карта коррупционных рисков будет вестись Агентством по противодействию коррупции.
Признание недействительными сделок, заключённых в результате коррупционного правонарушения, осуществляется судом в установленном законом порядке на основании заявления уполномоченного государственного органа либо заинтересованного лица.
К лицу, которое обоснованно сообщило о коррупционном преступлении в государственном органе, где оно осуществляет трудовую деятельность, не допускается применение дисциплинарных взысканий в течение двух лет без предварительного уведомления Агентства по противодействию коррупции.
Будет вестись электронный реестр лиц, совершивших коррупционные преступления
Согласно внесённым дополнениям, лица, признанные виновными в совершении коррупционных преступлений, будут включаться в Электронный реестр лиц, признанных виновными в совершении коррупционных преступлений.
Министерство внутренних дел вносит сведения о таких лицах в реестр в течение трёх рабочих дней со дня вступления обвинительного приговора в законную силу.
Сведения о лицах, признанных виновными в совершении коррупционных преступлений, хранятся в электронном реестре в течение срока судимости, установленного Уголовным кодексом.
Для лиц, включённых в электронный реестр, устанавливаются следующие ограничения:
♦ поступление на государственную службу и награждение государственными наградами;
♦ выдвижение кандидатом на выборные должности и должности, назначаемые в особом порядке;
♦ членство в общественных советах при государственных органах и межведомственных коллегиальных органах;
♦ участие в государственных закупках и соглашениях о государственно-частном партнёрстве в качестве участника для предпринимателей, учреждённых таким лицом и в которых ему принадлежит более 50 процентов доли в уставном фонде;
♦ занятие руководящих должностей в организациях с государственной долей свыше 50 процентов и в государственных образовательных учреждениях.
Электронный реестр ведётся Агентством по противодействию коррупции совместно с Министерством внутренних дел.