Адлия вазирлиги Хорижий тиллар ва умумтаълим фанларини билиш даражасини белгиловчи сертификатлар рўйхатига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги идоравий ҳужжатни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3515-2, 2026 йил 2 июнь).
Мазкур ўзгартириш ва қўшимчаларга кўра:
► эндиликда инглиз тилидан бериладиган TOEFL iBT сертификатининг мувофиқлик даражаси 1–6 баллик тизим бўйича белгиланади;
► бакалавриатнинг фанлар мажмуасида чет тили фани мавжуд бўлган таълим йўналишларига қабулда B1 даражадаги миллий ёки халқаро тан олинган сертификатга эга абитуриентларга ушбу фандан белгиланган максимал баллнинг 75 фоизи миқдорида балл берилади;
► педагог ходимларга устама тўлашда инглиз тилидан бериладиган TKT, TESOL, TEFL va TESL сертификатларининг амал қилиш муддати ҳисобга олинади;
► касбий таълим ташкилотларининг педагоглари хорижий тильда махсус фанларни ўқитганлиги учун уларнинг лавозим маошига нисбатан миллий ва халқаро тан олинган B2 сертификати учун 50 фоиз, C1 сертификати учун 100 фоиз миқдорда ҳар ойлик устамалар берилади;
► ўқитувчиларига Digital SAT сертификатининг математика бўлимидан 750 ва ундан юқори балл олган тақдирда устама белгиланади;
► умумий ўрта таълим мактабларидаги мусиқа маданияти ва жисмоний тарбия фанлари ўқитувчиларига B+ ва ундан юқори даражадаги сертификатлар учун устама берилади.

• 299 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ о внесении изменений и дополнений в Перечень сертификатов, подтверждающих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами (регистрационный № 3515-2 от 2 июня 2026 года).
Согласно внесённым изменениям и дополнениям:
► отныне уровень соответствия сертификата TOEFL iBT по английскому языку будет определяться по 6-балльной системе;
► при поступлении на направления бакалавриата, в комплексе вступительных предметов которых предусмотрен иностранный язык, абитуриентам, имеющим национальный или международно признанный сертификат уровня B1, будет начисляться 75% от максимального балла, установленного по данному предмету;
► при выплате надбавок педагогическим работникам будет учитываться срок действия сертификатов TKT, TESOL, TEFL и TESL по английскому языку;
► педагогам организаций профессионального образования, преподающим специальные дисциплины на иностранном языке, будут ежемесячно выплачиваться надбавки к должностному окладу в размере 50% при наличии национального или международно признанного сертификата уровня B2 и 100% — при наличии сертификата уровня C1;
► учителям будет назначаться надбавка при получении 750 и более баллов по разделу «Математика» сертификата Digital SAT;
► учителям предметов «Музыкальная культура» и «Физическая культура» в общеобразовательных школах будут выплачиваться надбавки за наличие сертификатов уровня B+ и выше.