“Тошкент давлат аграр университети фаолиятини такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–135-сон, 11.04.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2030 йилга қадар Тошкент давлат аграр университетини (Университет) ривожлантиришнинг асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди, жумладан:
► Университетнинг халқаро нуфузини ошириш ҳамда халқаро рейтинг ташкилотларининг топ-500 талик олий таълим ташкилотлари рўйхатига киритишга эришиш;
► илмий ишланмаларни тижоратлаштиришдан олинадиган маблағлар ҳажмини 3 бараварга ошириш;
► халқаро аккредитациядан ўтган таълим дастурлари сонини 4 бараварга ошириш.
♦ аграр олий таълим муассасаларида белгиланган рўйхатда келтирилган таълим йўналишлари бўйича кадрлар тайёрлаш тизими 3 йиллик таълим дастурлари асосида йўлга қўйилади. Бунда ўқув жараёнларида назарий ва амалий машғулотлар улуши:
▫️ 1-курсда – 60 фоиз назарий ва 40 фоиз амалий;
▫️ 2-курсда – 50 фоиз назарий ва 50 фоиз амалий;
▫️ 3-курсда – 30 фоиз назарий ва 70 фоиз амалий бўлиши назарда тутилади;
♦ талабаларнинг амалий кўникмаларини мустаҳкамлаш мақсадида кадрлар тайёрлаш йўналишлари ва соҳаларнинг хусусиятидан келиб чиқиб, Университетнинг юқори курсларида ўқиш назарий таълимдан ажралган ҳолда 4 ой муддатга узлуксиз дуал таълим (талабалар амалиёти) асосида ташкил этилади.
Янги агрономларни тайёрлаш жамғармаси ташкил этилади
Қарорга кўра, 2026/2027 ўқув йилидан:
Университет томонидан белгиланадиган мос таълим йўналишларининг ўқув дастурларини қайта кўриб чиққан ҳолда:
➖ 1-курс битирувчиларига “А”, “В”, “С” ва “D” тоифаларидаги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини бошқариш ҳуқуқини берувчи тракторчи-машинист гувоҳномаси;
➖ 2-курс битирувчиларига (“А”, “В”, “С” ва “D” тоифасидаги тракторчи-машинист гувоҳномаси мавжуд) “Е” ва “F” тоифаларидаги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини бошқариш ҳуқуқини берувчи тракторчи-машинист гувоҳномаси белгиланган тартибда берилади.
Университет ҳузурида Янги агрономларни тайёрлаш жамғармаси (Жамғарма) ташкил этилади.
Ёшлар томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришдан сотишгача бўлган занжирни молиялаштириш мақсадида Ўзбекистон ёш фермерлар кенгаши томонидан “Ёш фермерлар савдо мактаби” лойиҳаси амалга оширилади.
✅ Университет талабаларини аграр соҳада амалий билимларга эга бўлган мутахассис сифатида тайёрлаш мақсадида 2026/2027 ўқув йилидан бошлаб “келажак фермерлари” ташаббуси жорий этилади.

• 906 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Ташкентского государственного аграрного университета» (№ ПП–135 от 11.04.2026).
Согласно постановлению, в качестве основных целевых показателей развития Ташкентского государственного аграрного университета (Университет) до 2030 года определены, в частности:
► повышение международного авторитета Университета и достижение его включения в список топ-500 организаций высшего образования международных рейтинговых организаций;
► увеличение в 3 раза объёма средств, получаемых от коммерциализации научных разработок;
► увеличение в 4 раза числа образовательных программ, прошедших международную аккредитацию.
♦ в аграрных высших образовательных учреждениях по направлениям подготовки, указанным в утверждённом перечне, система подготовки кадров будет организована на основе 3-летних образовательных программ. При этом доля теоретических и практических занятий в учебном процессе предусматривается в следующем соотношении:
▫️ на 1 курсе — 60 процентов теории и 40 процентов практики;
▫️ на 2 курсе — 50 процентов теории и 50 процентов практики;
▫️ на 3 курсе — 30 процентов теории и 70 процентов практики;
♦ в целях укрепления практических навыков студентов, с учётом особенностей направлений подготовки кадров и отраслей, обучение на старших курсах Университета будет организовано на основе непрерывного дуального образования (студенческой практики) сроком на 4 месяца с отрывом от теоретического обучения.
Будет создан фонд подготовки новых агрономов
Согласно постановлению, с 2026/2027 учебного года:
♦ после пересмотра учебных программ по соответствующим направлениям образования, определяемым Университетом:
➖ выпускникам 1 курса в установленном порядке будет выдаваться удостоверение тракториста-машиниста, дающее право управления сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техникой категорий «A», «B», «C» и «D»;
➖ выпускникам 2 курса, уже имеющим удостоверение тракториста-машиниста категорий «A», «B», «C» и «D», будет выдаваться удостоверение тракториста-машиниста, дающее право управления сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техникой категорий «E» и «F».
При Университете будет создан Фонд подготовки новых агрономов.
В целях финансирования цепочки от выращивания до реализации сельскохозяйственной продукции молодёжью Советом молодых фермеров Узбекистана будет реализован проект «Торговая школа молодых фермеров».
✅ В целях подготовки студентов Университета как специалистов, обладающих практическими знаниями в аграрной сфере, с 2026/2027 учебного года будет внедрена инициатива «будущие фермеры».