Глобал энергетика инқирози шароитида Австралия ҳукумати аҳолини қўллаб-қувватлаш мақсадида бензин ва дизель ёнилғисига қўйиладиган акциз солиғини вақтинча 50 фоиз қисқартирди. Бош вазир Энтони Альбанез маълум қилишича, ушбу чора 1 апрелдан 30 июнгача амал қилади.
Натижада бензиннинг ҳар литри тахминан 26,3 цент арзонлашади ва ҳайдовчилар сиғимни бир марта тўлдиришда 65 литр учун ўртача 13 АҚШ долларини тежайди. Шунингдек, оғир юк транспорти учун тўлов ҳам уч ойга тўхтатилади. Яқин Шарқдаги ҳарбий кескинлик сабаб ёнилғи нархи кўтарилгач, нефть бир баррель учун 116 долларга етди. Маълумки, яшил қитъа ёнилғининг 80 фоизини импорт қилади. Шу боис жаҳон бозоридаги тебраниш мамлакатга тез ва сезиларли таъсир кўрсатди: март ойида дизель ёнилғиси 10 фоиз, бензин эса 8 фоиз қимматлашди. Талвасали харид жараёнида 500 дан кўп манзилда ёнилғи тақчиллиги кузатилди. Дарвоқе, энергетика вазири Крис Бовен вазият назорат остида эканини таъкидлаб, мамлакат омборларида ҳозир 39 кунлик бензин, 30 кунлик дизель ҳамда авиация ёнилғиси захираси мавжудлигига урғу берди. Мутахассислар фикрича, солиқ имтиёзи аҳолига бироз енгиллик берса-да, ёнилғи нархи умумий ўсишини тўлиқ тўхтатолмайди. Зеро, асосий муаммо жаҳон бозоридаги хом ашё нархи билан боғлиқ.

• 927 количество просмотров
В условиях глобального энергетического кризиса правительство Австралии, чтобы поддержать население, временно сократило акцизный налог на бензин и дизельное топливо на 50 процентов. Как сообщил премьер-министр Энтони Альбанезе, эта мера будет действовать с 1 апреля по 30 июня.
В результате стоимость каждого литра бензина снизится примерно на 26,3 цента, а водители при одной полной заправке 65 литров смогут сэкономить в среднем 13 долларов США. Кроме того, на три месяца приостанавливается сбор для тяжёлого грузового транспорта. После роста цен на топливо из-за военной напряжённости на Ближнем Востоке стоимость нефти достигла 116 долларов за баррель. Известно, что «зелёный континент» импортирует 80 процентов топлива. Поэтому колебания на мировом рынке быстро и ощутимо сказались на стране: в марте дизельное топливо подорожало на 10 процентов, а бензин — на 8 процентов. На фоне ажиотажного спроса дефицит топлива наблюдался более чем по 500 адресам. Между тем министр энергетики Крис Боуэн подчеркнул, что ситуация находится под контролем, отметив, что в хранилищах страны сейчас имеются запасы бензина на 39 дней, дизельного и авиационного топлива — на 30 дней. По мнению специалистов, налоговая льгота хоть и даст населению небольшое облегчение, но не сможет полностью остановить общий рост цен на топливо. Основная проблема, как и прежде, связана со стоимостью сырья на мировом рынке.