“Спорт соҳасини молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш ва соҳага тадбиркорлик субъектларини жалб қилишни кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–107-сон, 24.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қуйидагилар мазкур қарорнинг асосий мақсадлари этиб белгиланди, жумладан:
► спорт соҳасини молиялаштиришнинг замонавий механизмлари ва муқобил молиялаштириш манбаларини жорий этиш;
► спорт соҳасига ажратилаётган маблағлар йўналтирилишини марказлаштириш, бюджет маблағлари ҳажмини кенгайтириш ҳамда уларнинг самарадорлигини ошириш.
Қарорга кўра, Спорт вазирлиги ҳузурида Спорт соҳасида ташаббусларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси (Жамғарма) ташкил этилади.
2026 йил 1 апрелдан:
► спорт федерация (уюшма)си фаолияти билан боғлиқ йиллик барча харажатларнинг камида 20 фоизи миқдорида ҳомийлик маблағи киритган тадбиркорни спорт федерация (уюшма)ларининг ижро органларига киритиш йўлга қўйилади;
► профессионал футбол клублари фаолияти билан боғлиқ бўлган йиллик барча харажатларнинг камида 20 фоизи миқдорида ҳомийлик маблағи киритган тадбиркор ёки тадбиркорлар гуруҳига профессионал футбол клубини ишончли бошқарувга бериш амалиёти жорий этилади.
2026 йил 1 апрелдан 2029 йил 1 апрелга қадар бўлган даврда Суперлига ва Пролигада иштирок этувчи футбол клублари футболчилари жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини тўлашдан озод қилинади ҳамда улар учун ижтимоий солиқ ставкаси 1 фоиз миқдорида белгиланади.

• 1492 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по совершенствованию механизмов финансирования сферы спорта и расширению привлечения субъектов предпринимательства в эту сферу» (№ ПП–107 от 24.03.2026).
В числе основных целей данного постановления определены, в частности:
► внедрение современных механизмов финансирования сферы спорта и альтернативных источников финансирования;
► централизация направлений использования средств, выделяемых на сферу спорта, расширение объёма бюджетных средств и повышение эффективности их использования.
Согласно постановлению, при Министерстве спорта будет создан Фонд поддержки инициатив в сфере спорта.
С 1 апреля 2026 года:
► будет внедрён порядок включения в исполнительные органы спортивных федераций (ассоциаций) предпринимателя, внесшего спонсорские средства в размере не менее 20 процентов от всех годовых расходов, связанных с деятельностью спортивной федерации (ассоциации);
► будет введена практика передачи профессионального футбольного клуба в доверительное управление предпринимателю или группе предпринимателей, внесшим спонсорские средства в размере не менее 20 процентов от всех годовых расходов, связанных с деятельностью профессионального футбольного клуба.
В период с 1 апреля 2026 года по 1 апреля 2029 года футболисты клубов, участвующих в Суперлиге и Про-лиге, освобождаются от уплаты налога на доходы физических лиц, а ставка социального налога для них устанавливается в размере 1 процента.