Ҳукумат қарори (106-сон, 16.03.2026 й.) билан “Ўзбекистон миллий табиий мерос объектлари тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом Ўзбекистон миллий табиий мерос объектларининг мақоми, турлари, рўйхатини шакллантириш ҳамда ҳудудларида қурилиш ишларини амалга ошириш тартибини белгилайди.
Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси мазкур соҳада ваколатли орган ҳисобланади.
Низомга кўра, Ўзбекистон миллий табиий мерос объектлари қуйидаги турларга бўлинади:
▫️ биологик;
▫️ геологик;
▫️ гидрологик;
▫️ палеонтологик.
Таклиф этувчи табиий объектни Ўзбекистон миллий табиий мерос объектлари рўйхатига киритиш масаласини кўриб чиқиш бўйича таклифларни ваколатли органнинг ҳудудий бўлинмасига тақдим қилади.
Таклифга қуйидагилар илова қилинади:
▪️ табиий объект тўғрисида маълумотнома;
▪️ унинг геолокацияси;
▪️ фото ва видео тасвирлар.
Таклиф 15 иш куни ичида кўриб чиқилади.
Ҳудудий бўлинма табиий объектнинг белгиланган талабларга жавоб беришини жойига чиққан ҳолда ўрганиб чиқиб, натижаси бўйича далолатнома тузади.
✅ Ваколатли орган ҳудудий бўлинма томонидан юборилган ҳужжатларни 5 иш куни ичида кўриб чиқиб, табиий объектни ваколатли органнинг буйруғи асосида Ўзбекистон миллий табиий мерос объектлари рўйхатига киритади.

• 1880 количество просмотров
Постановлением Правительства (№106 от 16.03.2026 г.) утверждено Положение «Об объектах национального природного наследия Узбекистана».
Положение определяет статус, виды объектов национального природного наследия Узбекистана, порядок формирования их перечня, а также правила осуществления строительных работ на соответствующих территориях.
Национальный комитет по экологии и изменению климата является уполномоченным органом в данной сфере.
Согласно Положению, объекты национального природного наследия Узбекистана подразделяются на следующие виды:
▫️ биологические;
▫️ геологические;
▫️ гидрологические;
▫️ палеонтологические.
Инициатор вносит предложения о включении природного объекта в перечень объектов национального природного наследия Узбекистана в территориальное подразделение уполномоченного органа.
К предложению прилагаются:
▪️ справка о природном объекте;
▪️ его геолокация;
▪️ фото- и видеоматериалы.
Предложение рассматривается в течение 15 рабочих дней.
Территориальное подразделение выезжает на место, изучает соответствие природного объекта установленным требованиям и по результатам составляет акт.
✅ Уполномоченный орган рассматривает представленные территориальным подразделением документы в течение 5 рабочих дней и на основании своего приказа включает природный объект в перечень объектов национального природного наследия Узбекистана.