“Миллий статистика тизими мутахассислари малакасини ошириш ҳамда соҳага рақамли технологияларни жорий этишни янада жадаллаштириш орқали юқори самарадорликка эришиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–103-сон, 13.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, ушбу қарорнинг асосий мақсадлари этиб қуйидагилар белгиланди:
► ҳар 2 йилда 3 минг нафар миллий статистика тизими мутахассисларини ўқитиб бориш имконини яратиш;
► яширин ва креатив иқтисодиётни баҳолаш мақсадида статистика методологиясини такомиллаштириш.
Қарорга билан Миллий статистика қўмитасининг Кадрлар малакасини ошириш ва статистик тадқиқотлар институти (Институт) фаолиятининг устувор йўналишлари тасдиқланди.
2026 йил 1 апрелдан бошлаб Институтда қуйидаги курслар ташкил этилади:
► вазирлик ва идораларнинг маъмурий маълумотларини юритиш, статистика услубиётларини ишлаб чиқиш ва очиқ маълумотлар портали билан ишлашга масъул бўлган ходимлари учун ҳар 2 йилда шартнома асосида 48 соатгача бўлган малака ошириш курслари;
► статистика ҳисоботларини тақдим этувчи субъектлар, жумладан, тадбиркорлар учун зарур амалий кўникмаларни ривожлантириш бўйича ўқув курслари.

• 2017 количество просмотров
Принято ПП «О мерах по повышению квалификации специалистов системы национальной статистики, а также дальнейшему ускорению внедрения цифровых технологий в отрасль для достижения высокой эффективности» (№ ПҚ–103 от 13.03.2026 г.).
► создание возможностей для обучения 3 тысяч специалистов системы национальной статистики каждые 2 года;
► совершенствование статистической методологии для оценки скрытой и креативной экономики.
ПП также утверждены приоритетные направления деятельности Института повышения квалификации кадров и статистических исследований при Национальном комитете по статистике.
С 1 апреля 2026 года в Институте будут организованы следующие курсы:
► курсы повышения квалификации (до 48 часов на договорной основе каждые 2 года) для сотрудников министерств и ведомств, ответственных за ведение административных данных, разработку статистических методологий и работу с порталом открытых данных;
► учебные курсы по развитию практических навыков для субъектов, представляющих статистическую отчетность, включая предпринимателей.