Адлия вазирлиги Ахборот технологиялари соҳасидаги хорижий инвесторлар ва мутахассисларга, шунингдек Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки резидентларининг таъсисчилари (иштирокчилари)га тавсия бериш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчаларни (рўйхат рақами 3387-1, 07.03.2026 й.) давлат рўйхатидан ўтказди.
Унга кўра, қуйидаги шахсларга ҳам IT-visa берилади:
▫️ ахборот технологиялари соҳасидаги хорижий инвесторлар ва мутахассисларга;
▫️ Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки резидентларининг таъсисчилари (иштирокчилари), уларнинг яккабошчилик асосидаги ижро этувчи органи вазифасини амалга оширувчи жисмоний шахс ёки коллегиал ижро этувчи органининг раиси ҳамда уларнинг ўринбосарларига;
▫️ Рақамли стартаплар дастури иштирокчиси бўлган стартап лойиҳалар таъсисчилари (иштирокчиларига) ва мутахассисларига;
▫️ олий таълим ташкилотларининг ахборот технологиялари соҳасида фан номзоди, фалсафа доктори (PhD) ёки фан доктори (DsC) илмий даражасига эга бўлган хорижлик профессор-ўқитувчиларига.
✅ Шуниндек, IT-visa бериш учун бир қатор янги талаблар белгиланди. Жумладан:
► хорижий инвестор – Ўзбекистон Республикаси резиденти бўлган ва ахборот технологиялари соҳасида фаолият юритаётган юридик шахсни 30 минг АҚШ доллари эквивалентидан кам бўлмаган миқдорда молиялаштиришни амалга оширувчи ёки ушбу юридик шахснинг устав фондидаги улуши миқдори камида 30 минг АҚШ долларини ташкил этиши;
► Технопарк резидентининг таъсисчиси – Технопарк резиденти мақомини олган юридик шахснинг таъсисчиси (иштирокчиси) бўлган ва ушбу юридик шахснинг устав фондидаги улуши миқдори камида 30 минг АҚШ долларини ташкил этадиган жисмоний шахс бўлиши белгиланди.

• 1784 количество просмотров
Администрация юстиции зарегистрировала изменения и дополнения в Положение о порядке выдачи рекомендаций иностранным инвесторам и специалистам в сфере информационных технологий, а также учредителям (участникам) резидентов Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (рег. № 3387-1 от 07.03.2026).
Согласно изменениям, IT-виза также будет выдаваться следующим лицам:
▫️ иностранным инвесторам и специалистам в сфере информационных технологий;
▫️ учредителям (участникам) резидентов Технологического парка программных продуктов и информационных технологий, физическому лицу, выполняющему функции единоличного исполнительного органа, председателю коллегиального исполнительного органа и их заместителям;
▫️ учредителям (участникам) и специалистам стартап-проектов, являющихся участниками программы «Цифровые стартапы»;
▫️ иностранным профессорам и преподавателям высших учебных заведений, имеющим ученую степень кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) в сфере информационных технологий.
Также установлены новые требования для получения IT-визы. В частности:
Иностранный инвестор — должен финансировать юридическое лицо-резидента Республики Узбекистан, осуществляющее деятельность в сфере информационных технологий, на сумму не менее 30 тысяч долларов США, либо его доля в уставном фонде данного юридического лица должна составлять не менее 30 тысяч долларов США.
Учредитель резидента Технопарка — должен быть физическим лицом-учредителем (участником) юридического лица, получившего статус резидента Технопарка, при этом его доля в уставном фонде данного юридического лица должна составлять не менее 30 тысяч долларов США.