“Сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–47-сон, 05.02.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда сув тежовчи технологияларни жорий этишни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартиби жорий қилинади:
✅ 2027 йилдан ҳар йили сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси ва субсидиялар суғориладиган ер майдонларининг сув билан таъминланганлик ҳолатидан келиб чиқиб белгиланади:
♦ сув билан барқарор таъминланмаган ҳудудда жойлашган суғориладиган ер майдонларида сув тежовчи технологиялар  жорий қилинганда, ажратиладиган субсидияларга 1,25 оширувчи коэффициент қўллаган ҳолда ҳисобланади;
♦ сув билан барқарор таъминланган ҳудудда жойлашган суғориладиган ер майдонларида сув тежовчи технологиялар жорий қилинмаганда, сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси 2 баробар оширилган миқдорда қўлланилади.
✔️ 2027 йилдан шоли етиштириладиган майдонларнинг сувнинг кириш қисми ҳамда балиқчилик хўжалиги ташкил қилинган ер майдонларининг сувнинг кириш ва чиқиш қисмига тадбиркорлар ўз маблағларидан “ақлли” сув ўлчаш ва ҳисоблаш воситаларини ўрнатиши мажбурий этиб белгиланади.
Бунда “ақлли” сув ўлчаш ва ҳисоблаш воситалари ўрнатилмаганда сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси 2 баробарга оширилган миқдорда ҳисобланади.
Сув тежовчи технологияларни жорий қилиш тизимини такомиллаштирилади
Қарорга кўра, 2026 йил 1 октябрдан сув тежовчи технологияларни жорий қилишда таъминотчи корхоналар ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан сув тежовчи технологияларнинг насос ва фильтр қурилмаларини рақамли QR-кодли махсус ёрлиқланган белги остида ишлаб чиқариш ва сунъий йўлдош кузатув тизими (GPS трекер)ни ўрнатиш тартиби жорий этилади.
2026 йил 1 октябрдан сув тежовчи технологияларни ўрнатиш ишлари мажбурий тартибда тасдиқланган минимал талаб ва меъёрлар асосида амалга оширилади.
2026 йил 1 октябрдан сув тежовчи технологияларни банк кредитларини олмасдан ўз маблағлари ҳисобидан жорий қиладиган ташаббускорларга субсидия ажратишнинг қуйидаги янги тизими жорий этилади:
♦ лойиҳа ташаббускори томонидан сув тежовчи технологияларни жорий қилиш учун қўйиладиган минимал талаб ва меъёрлар доирасида лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилади;
♦ ишлаб чиқилган лойиҳа-смета ҳужжатлари ҳамда лойиҳани амалга ошириш бўйича таъминотчи корхона билан тузилган шартнома, ушбу технологиялар учун белгиланган тартибда ҳисоб-китоб қилинган субсидиянинг 50 фоизини Аграр соҳада тўловлар агентлиги томонидан олдиндан ажратишга асос бўлади;
♦ сув тежовчи технологиялар лойиҳа-смета ҳужжатларига мувофиқ ўрнатилиб, фойдаланишга топширилганидан сўнг ҳисоб-китоб қилинган субсидия маблағларининг қолган 50 фоизи лойиҳа ташаббускорига тўлаб берилади;
♦ субсидиянинг дастлабки 50 фоизи тўлаб берилганидан сўнг икки ой муддат ичида технологиялар ўрнатилиб ишга туширилмаганда, ажратилган субсидиялар белгиланган тартибда қайтарилади.

• 2800 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по повышению эффективности использования водных ресурсов» (№ ПП–47 от 05.02.2026).
Согласно постановлению, вводится следующий порядок государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий при производстве сельскохозяйственной продукции:
С 2027 года ставки налога за пользование водными ресурсами и субсидии ежегодно будут устанавливаться исходя из уровня обеспеченности оросимых земель водными ресурсами:
♦ при внедрении водосберегающих технологий на оросимых землях, расположенных в регионах с нестабильным водообеспечением, субсидии рассчитываются с применением повышающего коэффициента 1,25;
♦ на оросимых землях, расположенных в регионах со стабильным водообеспечением, при отсутствии внедрения водосберегающих технологий ставка налога за пользование водными ресурсами применяется в двукратном размере.
✔️ С 2027 года для предпринимателей становится обязательной установка за счёт собственных средств «умных» приборов учёта и измерения воды:
• на входе воды на площадях, где выращивается рис;
• на входе и выходе воды на земельных участках, где организовано рыбоводческое хозяйство.
При отсутствии установки «умных» приборов учёта и измерения воды ставка налога за пользование водными ресурсами рассчитывается в двукратном размере.
Будет усовершенствована система внедрения водосберегающих технологий
✅ В соответствии с постановлением, с 1 октября 2026 года при внедрении водосберегающих технологий вводится порядок, предусматривающий:
• производство насосных и фильтрующих устройств для водосберегающих технологий поставляющими организациями и местными производителями под специальной маркировкой с цифровым QR-кодом;
• обязательную установку системы спутникового мониторинга (GPS-трекера).
С 1 октября 2026 года работы по установке водосберегающих технологий будут осуществляться в обязательном порядке на основе утверждённых минимальных требований и нормативов.
Также с 1 октября 2026 года вводится новая система предоставления субсидий для инициативных лиц, внедряющих водосберегающие технологии за счёт собственных средств без привлечения банковских кредитов:
♦ в рамках минимальных требований и нормативов разрабатывается проектно-сметная документация на внедрение водосберегающих технологий;
♦ разработанная проектно-сметная документация и договор, заключённый с поставляющей организацией на реализацию проекта, являются основанием для предварительного выделения 50 % рассчитанной субсидии Агентством по выплатам в аграрной сфере;
♦ после установки водосберегающих технологий в соответствии с проектно-сметной документацией и ввода их в эксплуатацию оставшиеся 50 % суммы субсидии выплачиваются инициатору проекта;
♦ в случае если технологии не будут установлены и введены в эксплуатацию в течение двух месяцев после выплаты первоначальных 50 % субсидии, выделенные средства подлежат возврату в установленном порядке.