“Халқаро шартномани тасдиқлаш тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди
Қарорга кўра, 2025 йил 12 март куни Париж шаҳрида имзоланган қуйидаги халқаро шартномалар тасдиқланди:
• Ўзбекистон Ҳукумати билан Франция Ҳукумати ўртасида дипломатик паспорт эгаларини қисқа муддатли виза талабларидан ўзаро озод этиш тўғрисидаги битим;
• Ўзбекистон Ҳукумати билан Франция Ҳукумати ўртасида расмий ваколатхоналар ходимларининг оила аъзолари томонидан ҳақ тўланадиган фаолиятнинг амалга оширилиши тўғрисидаги битим.
• Ташқи ишлар вазирлиги ушбу халқаро шартномаларни амалга ошириш учун масъул ваколатли орган этиб белгиланди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг раҳбарлари ушбу халқаро шартнома кучга киргандан кейин белгиланган тартибда унинг қоидалари амалга оширилиши устидан назоратни таъминлайди.

• 3450 количество просмотров
В соответствии с Постановлением, ратифицированы следующие международные договоры, подписанные 12 марта 2025 года в Париже:
• Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Французской Республики об освобождении владельцев дипломатических паспортов от краткосрочных визовых требований на взаимной основе;
• Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Французской Республики о разрешении осуществления оплачиваемой деятельности членами семей сотрудников официальных представительств.
Министерство иностранных дел определено уполномоченным органом, ответственным за реализацию данных международных договоров.
Кабинету Министров, а также руководителям соответствующих министерств и ведомств поручено обеспечить контроль за реализацией положений указанных международных договоров после их вступления в силу в установленном порядке.