“Мўғулистонга олий даражадаги ташриф давомида қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳаларида эришилган келишувларни амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–225-сон, 17.07.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ўзбекистон ва Мўғулистон ўртасида 2025–2026 йилларда қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳаларида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг асосий кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди, жумладан:
Мўғулистондан Ўзбекистонга 100 минг бош майда шохли молларни олиб келиш ва маҳаллий шароитда наслчилик-селекция ишлари ёрдамида кўпайтириш орқали уларнинг сонини 2029 йил якунига қадар 1 млн бошга етказиш;
мева-сабзавот ва озиқ-овқат маҳсулотларининг Мўғулистонга экспорт ҳажмини ҳар йили ошириб бориб, 10 баробарга кўпайтириш чораларини кўриш.
2025 йил 1 августдан 2027 йил 31 декабргача Мўғулистондан майда шохли молларни Ўзбекистонга импорт қилишда тадбиркорларга:
ҳаво транспортида ташиш харажатларининг 50 фоизи Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилади;
ҚҚСни тўлаш муддатини фоизлар ҳисобланмаган ҳолда тўлов таъминотисиз кечиктириб тўлаш имконияти берилади.

• 3876 количество просмотров
Принято Постановление Президента (ПП–225, 17.07.2025 года) «О мерах по реализации договоренностей в сельскохозяйственном и продовольственной сферах, достигнутых в ходе визита на высшем уровне в Монголию».
Согласно Постановлению, основными показателями мер, реализуемых в сельскохозяйственном и продовольственной сферах между Узбекистаном и Монголией в 2025–2026 годах, определены:
ввоз из Монголии в Узбекистан 100 тысяч голов мелкого рогатого скота и доведение поголовья к концу 2029 года до 1 млн путем их разведения в местных условиях с помощью селекционно-племенных работ;
принятие мер по увеличению в 10 раз объема экспорта плодоовощной и продовольственной продукции в Монголию с его ежегодным ростом;
При импорте мелкого рогатого скота из Монголии в Узбекистан в период с 1 августа 2025 года по 31 декабря 2027 года субъектам предпринимательства:
на транспортировку воздушным транспортом компенсируются 50 процентов затрат за счет Государственного бюджета;