• 10963 марта ўқилди
“Волейбол спорт турларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-274-сон, 19.07.2024 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра, 2025 йилдан ҳар йили анъанавий тарзда қуйидагилар ўтказиб борилади:
• олий таълим муассасалари талабалари, профессионал таълим ва умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчилари ўртасида “Volleyball stars” Ўзбекистон кубоги;
• вазирлик ва идоралар ходимлари ўртасида 3 босқичли (туман (шаҳар) – вилоят – республика) волейбол спорт турлари бўйича “Янги Ўзбекистон” республика мусобақаси;
• умумий ўрта таълим муассасалари юқори синф ўқувчилари ўртасида 3 босқичли Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги кубоги;
• ногиронлиги бўлган шахслар ўртасида пара волейбол спорт мусобақалари.
2025 йилдан ҳар 2 йилда 1 марта волейбол бўйича Марказий Осиё волейбол ассоциацияси (CAVA)га аъзо давлатлар ўртасида “Буюк Ипак йўли” халқаро турнири ўтказиб борилади.
Наманган вилояти Учқўрғон тумани олимпия ва миллий спорт турлари бўйича давлат ихтисослаштирилган мактаб-интернати Волейбол спорт турларига ихтисослаштирилган давлат мактаб-интернати сифатида қайта ташкил этилади.

• 10962 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему развитию вида спорта «волейбол» (ПП №274 от 19.07.2024 года)
Согласно Постановлению, с 2025 года ежегодно традиционно будут проводиться:
• Кубок Узбекистана «Volleyball stars» среди студентов высших образовательных учреждений, учащихся профессиональных образовательных и общих средних образовательных учреждений;
• трехэтапные республиканские соревнования (район (город) – область – республика) «Новый Узбекистан» по виду спорта «волейбол» среди работников министерств и ведомств;
• трехэтапный Кубок Министерства дошкольного и школьного образования среди учащихся старших классов общих средних образовательных учреждений;
• спортивные соревнования по параволейболу среди лиц с инвалидностью.
С 2025 года раз в 2 года будет проводиться международный турнир по волейболу «Великий шелковый путь» между государствами-членами Центрально-Азиатской ассоциации волейбола (CAVA).
Государственная специализированная школа-интернат по олимпийским и национальным видам спорта Учкурганского района Наманганской области будет реорганизована в Государственную специализированную школу-интернат по виду спорта «волейбол».