• яшаш гувоҳномасининг амал қилиш муддати тугаганида;
Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар яшаш гувоҳномаси амал қилиш муддати тугагандан сўнг ёки фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган йили ва миллати ўзгаргандан сўнг яшаш гувоҳномаси 1 ой муддатда ID-картага алмаштириши лозим.
Яшаш гувоҳномаси йўқотилганда, чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахс у йўқотилган жойдаги ички ишлар органига дарҳол маълум қилиши шарт.
Бундай ҳолларда ички ишлар органи чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахсга қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда ва муддатларда янги ID-карта расмийлаштириб беради.
Чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахс учун яшаш гувоҳномалари, шунингдек фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномаси қуйидаги ҳолларда ўз кучини йўқотади:
• чет эл фуқароси доимий яшаш учун чет элга кетганида;
• фуқаролиги бўлмаган шахс чет элга кетганида — фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномасининг амал қилиш муддатини узрли сабабларсиз узайтирмаган ёки фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномасининг амал қилиш муддатини узайтиришдан воз кечган ҳолларда;
• чет эл фуқароси Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини қабул қилганида ёки ўз мамлакати фуқаролигидан чиққанида;
• фуқаролиги бўлмаган шахс Ўзбекистон Республикаси ёки чет эл фуқаролигини қабул қилганида;
• яшаш гувоҳномасини ёки фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномасини олиш учун ёлғон маълумотлар ёхуд сохта ҳужжатлар тақдим қилинганда.
Чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс вафот этган ҳолларда яшаш гувоҳномалари мавжуд бўлган тақдирда экстерриториал тамойил асосида исталган фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органларига, чет давлатларда эса — Ўзбекистон Республикасининг дипломатик ваколатхоналари ёки консуллик муассасаларига топширилади, улар гувоҳномани ўлим рўйхатга олингандан кейин доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш жойидаги ички ишлар органларига юборади.
Ҳибсга олинган ёки озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахснинг яшаш гувоҳномаси терговга қадар текширув, суриштирув, тергов органлари ёки суд томонидан олиб қўйилади. Агар шахс суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум этилса, унинг яшаш гувоҳномаси Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш департаментига юборилади.
• Топиб олинган яшаш гувоҳномаси ички ишлар органларига топширилиши лозим.
• Яшаш гувоҳномасини олиб қўйиш ман этилади (Ўзбекистон Республикасининг қонунчилик ҳужжатларида назарда тутилган ҳоллар бундан мустасно), шунингдек, гаровга олиб туриш ва бошқа шахсга бериш тақиқланади.

• по истечении срока действия вида на жительство;
Иностранные граждане и лица без гражданства по истечении срока действия вида на жительство или после изменения фамилии, имени, отчества, года рождения и национальности должны заменить вид на жительство на ID-карту в месячный срок.
При утере вида на жительство иностранный гражданин и лицо без гражданства обязаны незамедлительно сообщить об этом в орган внутренних дел по месту его утери.
В этих случаях орган внутренних дел выдает иностранному гражданину и лицу без гражданства новую ID-карту в порядке и сроки, установленные актами законодательства.
Вид на жительство для иностранного гражданина и лица без гражданства, а также удостоверение лица без гражданства утрачивают силу в следующих случаях:
• при выезде иностранного гражданина за границу на постоянное место жительства;
• при выезде лица без гражданства за границу — в случаях непродления срока действия удостоверения лица без гражданства без уважительных причин или отказа лицом без гражданства в продлении срока действия удостоверения;
• при принятии иностранным гражданином гражданства Республики Узбекистан или выходе из гражданства своей страны;
• при принятии лицом без гражданства гражданства Республики Узбекистан или иностранного государства;
• при представлении ложных сведений или поддельных документов для получения вида на жительство или удостоверения лица без гражданства.
В случае смерти иностранного гражданина или лица без гражданства вид на жительство при наличии такового передается по экстерриториальному принципу в органы записи актов гражданского состояния, а за рубежом — в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Узбекистан, которые после регистрации смерти направляют вид на жительство в органы внутренних дел по месту постоянной регистрации по месту жительства.
Вид на жительство задержанного или осужденного к лишению свободы изымается органами доследственной проверки, дознания, следствия или судом. Если лицо лишено свободы по приговору суда, его вид на жительство направляется в Департамент исполнения наказаний Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
• Найденный вид на жительство подлежит сдаче в органы внутренних дел.
• Запрещается изъятие вида на жительство (за исключением случаев, предусмотренных актами законодательства Республики Узбекистан), а также получение в залог и передача его другому лицу.