• 12083 марта ўқилди
Хорижда меҳнат фаолиятини амалга ошириш истагида бўлган фуқаролар ўқишга  таклиф этилади - Darakchi.uz
а) «Xorijda ish» меҳнат миграцияси электрон дастурий мажмуасида рўйхатдан ўтган ва ташкиллаштирилган меҳнат миграциясига кетаётган фуқароларга:
• хорижий тиллар ва (ёки) касб бўйича малака имтиҳонларини топшириш билан боғлиқ харажатларини қоплаш учун, башарти улар муваффақиятли топширилганда ва сертификат олинганда — базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 бараваригача миқдорда;
• хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширишга «ишчи виза»ни расмийлаштириш билан боғлиқ харажатларини қоплаш учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 бараваригача миқдорда;
• йўл чиптасини харид қилиш билан боғлиқ харажатларини қоплаш учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 бараваригача миқдорда компенсация тўланади;
в) суғурта ташкилотларига — «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали кам таъминланган оила ёки «Камбағал оилалар реестри» ахборот модули орқали камбағал оила сифатида эътироф этилган ёки «Темир дафтар», «Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари»дан бирига киритилган ва ташкиллаштирилган меҳнат миграциясига кетаётган фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғи, шунингдек, бошқа таваккалчиликларини суғурталаш бўйича суғурта мукофотини қоплаш мақсадида ҳар бир суғурталанган фуқаро учун йилига бир марта уч юз минг сўмгача миқдорда субсидия тўланади;
г) хорижда меҳнат қилиш даврида зўравонликка, мажбурий меҳнатга дучор бўлган ва камситилган, меҳнат ҳамда бошқа ҳуқуқлари бузилган, мураккаб молиявий аҳволда, шахсини тасдиқловчи ҳужжатларсиз ва яшаш учун маблағсиз қолган Ўзбекистон Республикаси фуқароларига адвокатнинг, юридик хизматлар кўрсатувчи ташкилотларнинг ёки ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларининг хизматлари учун белгиланган тартибда ҳақ тўланади.
Компенсацияларни олиш учун фуқаро «Xorijda ish» меҳнат миграцияси электрон дастурий мажмуаси орқали электрон тарзда ёки бевосита Агентликка асословчи ҳужжатларни илова қилган ҳолда ариза билан мурожаат қилади.
2024 йил 1 июндан бошлаб ҳужжатларни онлайн талаб қилиб олиш бўйича консуллик йиғимлари миқдори фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этганлик ҳақида такрорий гувоҳномалар берганлик учун давлат божи миқдорига тенглаштирилади.
2024 йил 1 июлдан бошлаб Ўзбекистон Республикасининг дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ходимлари учун белгиланган пенсияни ҳисоблаб чиқариш, вояга етмаган фарзандларининг умумтаълим муассасаларида таҳсил олиши билан боғлиқ тўловларни қоплаб бериш (умумтаълим муассасалари пулли бўлганда), шунингдек, уларга моддий ёрдам кўрсатиш ва рағбатлантириш тартиби Агентликнинг хориждаги ваколатхоналари ходимлари ва вакилларига нисбатан ҳам татбиқ этилади.
2024 йил 1 сентябргача:
• меҳнат мигрантларига ёрдам кўрсатиш учун туну кун ишлайдиган Call-марказ фаолияти ташкил этилади;
• чет элдан чиқувчи абонентлар учун Call-марказ рақамига қўнғироқларни бепул асосда амалга ошириш имкони яратилади.
2025 йил 1 июлгача қуйидагилар яратилади:
• Ўзбекистондан ташқарига чиқувчи ва давлат ҳудудига кириб келувчи шахсларнинг аниқ ҳисобини юритиш имконини берувчи ягона идоралараро ва тўлиқ интеграция қилинган электрон маълумотлар базаси;
• меҳнат мигрантлари учун бўлиб турган мамлакатлари ва у ердаги бўш иш ўринлари тўғрисида маълумотларни жойлаштириш, ватандошлар билан онлайн мулоқот қилиш ва пул ўтказмаларини амалга ошириш, қийин ҳаётий вазиятга тушиб қолган фуқароларга ёрдам кўрсатувчи ташкилотлар билан боғланиш имконини берувчи мобиль илова.
2024 йил 1 июндан бошлаб:
а) Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан меҳнат миграциясидан қайтган шахсларни ишга қабул қилган иш берувчиларга (бюджет ташкилотлари, давлат корхоналари, устав капиталида давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахслар бундан мустасно) ҳар бир ишга олинган бундай ходим учун 12 ой давомида ойига 500 минг сўмдан субсидия тўланади.
• субсидия 2024 йил 1 июндан 2026 йил 1 январга қадар ишга қабул қилинган шахсларга нисбатан тўланади;
• меҳнат миграциясидан қайтиб келган шахс билан тузилган ва Ягона миллий меҳнат тизимида рўйхатдан ўтказилган меҳнат шартномаси субсидия тўлаш учун асос бўлиб ҳисобланади;
• меҳнат миграциясидан қайтиб келган шахслар деб хорижда уч ва ундан ортиқ ой мобайнида меҳнат фаолияти билан шуғулланиб, яшаш манзилига қайтиб келганлигига бир йилдан кўп вақт бўлмаган шахслар тушунилади;

• 6326 количество просмотров
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан установлено, что с 1 июня 2024 года за счет средств Фонда поддержки и защиты прав и интересов граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом при Министерстве занятости и сокращения бедности :
а) гражданам, прошедшим регистрацию в электронном программном комплексе трудовой миграции «Xorijda ish» и выезжающим в организованную трудовую миграцию, выплачивается компенсация на покрытие расходов, связанных:
• со сдачей квалификационного экзамена по иностранным языкам и (или) профессиям — до 3 БРВ, при условии успешной сдачи экзамена и получения сертификата;
• с оформлением «рабочей визы» для осуществления трудовой деятельности за рубежом — до 5 БРВ;
• с приобретением проездного билетадо 2 БРВ;
в) страховым организациям выплачивается субсидия на покрытие страховой премии по страхованию жизни и здоровья, а также других рисков граждан из семей, признанных малообеспеченными посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты», либо включенных в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь» или «Молодежную тетрадь», и выезжающих в организованную трудовую миграцию — 1 раз в год в размере до 50 000 сумов за каждого застрахованного гражданина;
г) гражданам Республики Узбекистан, подвергшимся насилию, принудительному труду и дискриминации, трудовые и иные права которых были нарушены, попавшим в сложное финансовое положение, оставшимся без документов, подтверждающих личность, без средств к существованию в период осуществления трудовой деятельности за рубежом, — в установленном порядке оплачиваются услуги адвоката, организаций, оказывающих юридические услуги, или правозащитных организаций.
Для получения компенсации гражданин обращается в электронной форме посредством электронного программного комплекса трудовой миграции «Xorijda ish» либо непосредственно в Агентство внешней трудовой миграции с заявлением, приложив обосновывающие документы.
Размер консульского сбора за онлайн-истребование документов приравнивается к размеру государственной пошлины за выдачу дубликатов свидетельств о регистрации актов гражданского состояния.
С 1 июля 2024 года установленный для работников дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Узбекистан за рубежом порядок расчета пенсии, покрытия платежей, связанных с обучением в общеобразовательных учреждениях (если обучение в общеобразовательных учреждениях ведется на платной основе) их несовершеннолетних детей, а также оказания им материальной помощи и поощрения распространяется также на работников представительств и представителей Агентства за рубежом.
• организована деятельность круглосуточного Call-центра по оказанию помощи трудовым мигрантам и обеспечить непрерывное функционирование единого номера телефона;
• создана возможность осуществления бесплатных звонков на номер Call-центра для абонентов, звонящих из-за рубежа.
До 1 июля 2025 года:
• будет создана единая межведомственная и полностью интегрированная электронная база данных, предоставляющая возможность вести точный учет лиц, выезжающих за пределы Узбекистана, а также прибывающих на территорию нашей страны;
• будет создано мобильное приложение для трудовых мигрантов, предоставляющее им возможность размещать сведения о стране своего пребывания и наличии свободных рабочих мест, онлайн-общения с соотечественниками и осуществления денежных переводов, связаться с организациями, предоставляющими помощь гражданам, оказавшимся в тяжелой жизненной ситуации.
С 1 июня 2024 года:
• а) работодателям (за исключением бюджетных организаций, государственных предприятий, юридических лиц, государственная доля в уставном капитале которых составляет 50 % и более), принявшим на работу лиц, вернувшихся из трудовой миграции, за счет средств Государственного фонда содействия занятости в течение 12 месяцев выплачивается ежемесячная субсидия в размере по 500 тысяч сумов за каждого такого трудоустроенного работника.
• субсидия выплачивается в отношении лиц, принятых на работу в период с 1 июня 2024 года по 1 января 2026 года;
• основанием для выплаты субсидии является трудовой договор, заключенный с лицом, вернувшимся из трудовой миграции и зарегистрированный в Единой национальной системе труда;
• лицами, вернувшимися из трудовой миграции, являются лица, занимавшиеся трудовой деятельностью за рубежом в течение 3-х и более месяцев и с момента возвращения на место проживания которых прошло не более 1 года; подробно.
Национальному агентству социальной защиты поручено:
• а) внедрить до 1 июля 2024 года на базе центров социальных услуг «Инсон» практику оказания социальной помощи детям, родители которых осуществляют временную трудовую деятельность за рубежом;
• б) обеспечить с 1 января 2025 года проведение социальными работниками, осуществляющими деятельность в центрах социальных услуг «Инсон» в районах (городах):
• изучения положения дел в семьях граждан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, выявления их потребностей в социальных услугах и помощи, и др.