• 14519 марта ўқилди
Фуқароларнинг муддатли ҳарбий хизматга ҳамда сафарбарлик чақируви резервидаги хизматга чақирилиши Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорига асосан йилига бир марта — март — апрель ойларида ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори чақирув бошланишига камида бир ой қолганида оммавий ахборот воситаларида эълон қилинади.
• Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори эълон қилинганидан кейин чақирилувчилар, шу жумладан вақтинча рўйхатда турган, чақирилувчилар чақирув қоғозида кўрсатилган муддатда чақирув пунктида ҳозир бўлиши шарт. Муддатли ҳарбий хизматни ёки сафарбарлик чақируви резервидаги хизматни ўтамаган ва ҳарбий рўйхатда турмаган чақирилиш ёшидаги фуқаролар, шунингдек доимий турар жойидан вақтинча бошқа жойга жўнаб кетган ва ўша ерда ҳарбий рўйхатда турмаган чақирилувчилар турар жойларидаги мудофаа ишлари органларида ҳозир бўлиши шарт.
Корхоналар, муассасалар, ташкилотларнинг ва таълим муассасаларининг раҳбарлари хизмат сафарида бўлган чақирилувчиларни чақиртириб олишлари ва уларнинг чақирув участкасида ўз вақтида ҳозир бўлишини таъминлашлари шарт.
Маълумот учун: Фуқароларнинг муддатли ҳарбий хизматга ҳамда сафарбарлик чақируви резервидаги хизматга чақирилиши
Ҳарбий хизматга қандай тайёргарлик кўриш мумкин?
Чақирилувчилар билан олиб бориладиган ҳарбий хизматга тайёргарлик ишлари қуйидагиларни қамраб олади:
Чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик, шу жумладан фуқаро муҳофазаси ва тиббий билим асослари бўйича тайёргарлик ўқув дастуридаги мажбурий фан бўлиб, умумий ўрта, ўрта махсус ва бошланғич профессионал таълим муассасаларида чақирувга қадар тайёргарлик ўқитувчилари томонидан битириш йили арафасидаги курслардан ёки синфлардан бошлаб ўтилади.
Маълумот учун:
Ҳарбий хизматдан қандай сабабларга кўра бўшатиш мумкин?
Ҳарбий хизматчини ҳақиқий ҳарбий хизматдан бўшатиш қуйидаги асосларга кўра амалга оширилади:
1) ёш бўйича — у ҳарбий хизматда бўлиш ёши чегарасига етганида, шу жумладан унга белгиланган тартибда узайтирилган ҳарбий хизмат муддати тугаганда;
2) муддатли ҳарбий хизмат муддати тугаганда — чақирув бўйича муддатли ҳарбий хизматнинг қонунчиликда белгиланган муддати тугаганда (бўшатиш учун бошқа асослар мавжуд бўлмаганда);
3) контракт муддати тугаганда — бўшатиш учун бошқа асослар мавжуд бўлмаганда, агар амалдаги контрактнинг тугаши пайтига келиб ҳарбий хизматчи ёки вазирлик ва идора томонидан янги контракт тузмаслик тўғрисида қарор қабул қилинган бўлса;
4) ташкилий-штат тадбирлари муносабати билан — ҳарбий хизматчидан хизматда фойдаланиш мумкин бўлмаган тақдирда, уни бўшатиш учун бошқа асослар мавжуд бўлмаганда;
5) соғлиғининг ҳолатига кўра — у ҳарбий-тиббий комиссия томонидан ҳарбий хизматга яроқсиз деб топилганлиги муносабати билан;
6) тарафлардан бирининг ташаббусига кўра контракт муддатидан олдин бекор қилинганлиги муносабати билан;
7) интизомсизлиги сабабли олий ҳарбий таълим муассасасидан четлаштирилиши муносабати билан — уни бўшатиш учун бошқа асослар мавжуд бўлмаганда;
8) ҳарбий хизматчи номига доғ туширувчи ножўя хатти-ҳаракат содир этганда;
9) давлат сирларидан фойдаланишдан маҳрум қилинганда;
10) озодликдан ёки ҳарбий унвондан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлган жазо чоралари тайинланган суд ҳукми қонуний кучга кирганда;
11) қонунчиликка мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигини йўқотганлиги ёхуд бошқа давлатнинг фуқаролиги мавжудлиги муносабати билан.
Ҳарбий хизматчиларни ҳарбий хизматдан бўшатиш уларни тегишли лавозимларга тайинлаш ваколатига эга бўлган мансабдор шахслар томонидан Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташ тартиби тўғрисидаги низомга мувофиқ амалга оширилади.
• Ҳарбий хизматчилар ҳарбий хизматдан резервга, ҳарбий ҳисобдан чиқарилган ҳолларда эса истеъфога бўшатилади.
• Резервда бўлиш ёши чегарасига етган ёки соғлиғининг ҳолатига кўра ҳарбий ҳисобдан чиқарилган ҳолда ҳарбий-тиббий комиссия томонидан ҳарбий хизматга яроқсиз деб топилган, шунингдек Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини йўқотган ёхуд бошқа давлатнинг фуқаролигига эга бўлган ҳарбий хизматчилар истеъфога бўшатилади.
Маълумот учун: Ҳарбий хизматдан бўшатиш
Оилавий сабабларга кўра муддатли ҳарбий хизматни кечиктириш мумкинми?
Маълумот учун: Муддатли ҳарбий хизматга ҳамда сафарбарлик чақируви резервидаги хизматга чақирилиш муддатини кечиктириш
СЧРда ўғил болалар неча ёшга қадар рўйхатга олинади?
Ҳарбий хизматга яроқли, шу жумладан чекловлар билан яроқли бўлган ҳамда чақирилиш муддатини кечиктириш ва чақирилишдан озод этилиш ҳуқуқига эга бўлмаган, бироқ Қуролли Кучлар сафига навбатдаги муддатга чақирилмаган шахслар сафарбарлик чақируви резерви сафига олинадилар.
• Сафарбарлик чақируви резервидаги хизмат ҳудудий принцип асосида ойлик йиғинлар тарзида ташкил этилади ҳамда чақирилувчилар томонидан Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигининг махсус ҳисобварағига пул бадаллари киритилишини назарда тутади.
• Сафарбарлик чақируви резервидаги хизмат сафига шахслар 27 ёшга тўлгунга қадар олинадилар ва ҳар йилги ҳарбий йиғинларга жалб этилишлари мумкин, фавқулодда вазиятлар ёки Ўзбекистон Республикасига қарши ҳарбий тажовуз рўй берган тақдирда эса ҳақиқий ҳарбий хизматга чақириладилар.
• Сафарбарлик чақируви резервида ойлик йиғинни ўтаган фуқаролар Қуролли Кучлар резервига ўтказиладилар.

• 14720 количество просмотров
Справочно: Призыв граждан на срочную военную службу и службу в мобилизационном призывном резерве (МПР)
2. Как можно подготовиться к военной службе?
Ответ: Подготовка призывников к военной службе проводится под общим руководством Кабинета Министров Республики Узбекистан. Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей, районов, городов осуществляют финансирование и материально-техническое обеспечение, создают учебно-материальную базу и несут ответственность за организацию подготовки призывников к военной службе.
Справочно:
3. На каких основаниях могут уволить с военной службы?
Ответ: Увольнение военнослужащего с действительной военной службы осуществляется по следующим основаниям:
1) по возрасту — при достижении им предельного возраста пребывания на военной службе, в том числе при истечении срока, на который ему в установленном порядке продлена военная служба;
2) по истечении срока срочной военной службы — при истечении установленного законодательством срока срочной военной службы по призыву (при отсутствии других оснований для увольнения);
3) по истечении срока контракта — при отсутствии других оснований для увольнения, в случае если к моменту окончания срока текущего контракта военнослужащим или министерством и ведомством принято решение не заключать новый контракт;
4) в связи с организационно-штатными мероприятиями, в случае невозможности использования военнослужащего на службе, при отсутствии других оснований для увольнения;
5) по состоянию здоровья — в связи с признанием его военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
6) в связи с досрочным расторжением контракта по инициативе одной из сторон;
7) в связи с отчислением курсантов из высшего военного образовательного учреждения по недисциплинированности, при отсутствии других оснований для увольнения;
8) при совершении проступка, дискредитирующего звание военнослужащего;
9) при лишении допуска к государственным секретам;
10) при вступлении в законную силу приговора суда, которым назначены меры наказания, связанные с лишением свободы или воинского звания;
11) в связи с утратой гражданства Республики Узбекистан в соответствии с законодательством либо наличием гражданства другого государства.
Увольнение военнослужащих с военной службы осуществляется должностными лицами, уполномоченными назначать их на соответствующие должности, согласно Положению о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
• Военнослужащие увольняются с военной службы в резерв, а в случаях исключения с воинского учета — в отставку.
• Военнослужащие, достигшие предельного возраста пребывания в резерве или по состоянию здоровья признанные военно-врачебной комиссией не годными к военной службе, с исключением с воинского учета, а также утратившие гражданство Республики Узбекистан либо имеющие гражданство другого государства, увольняются в отставку.
Справочно: Увольнение с военной службы
4. Можно ли получить отсрочку от призыва по семейным обстоятельствам?
Справочно: Отсрочка от призыва на срочную военную службу и службу в МПР
5. До какого возраста парни зачисляются в МПР?
Лица, годные к военной службе, в том числе с ограничениями и не имеющие права на отсрочку и освобождение от нее, но не призываемые на очередной срок в Вооруженные Силы, подлежат зачислению в мобилизационный призывной резерв (МПР).
• Служба в мобилизационном призывном резерве организуется по территориальному принципу в виде месячных сборов и предусматривает внесение призывниками денежных взносов на Специальный счет Министерства обороны Республики Узбекистан.
• Указанные лица зачисляются на службу в МПР до достижения ими 27 лет и могут привлекаться к ежегодным военным сборам, а в случае возникновения чрезвычайных ситуаций или военной агрессии против Республики Узбекистан призываются на действительную военную службу.