• 13163 марта ўқилди
Консуллик легаллаштириш ҳужжатлар ва актлардаги имзоларнинг ҳақиқийлигини ва уларни қабул қилувчи давлат қонунларига мувофиқлигини аниқлаш ва тасдиқлашдан иборат.
• Консул қабул қилувчи давлатнинг консуллик округидаги ҳокимият органлари томонидан тасдиқланган ёки улар томонидан берилган ҳужжатлар ва актларни легаллаштириш учун қабул қилади.
• Ҳужжатлар ва актларни легаллаштириш учун консулда консуллик округидаги жойлашган давлат ташкилот ва муассасалари томонидан берилган ҳужжатлар ва актларни тасдиқлаш ваколатига эга бўлган мансабдор шахсларнинг имзо ва муҳрлари намуналари мавжуд бўлиши лозим.

• 12960 количество просмотров
Консульская легализация заключается в установлении и засвидетельствовании подлинности подписей на документах и актах и соответствия их законам государства пребывания.
Консул принимает к легализации документы и акты, удостоверенные властями консульского округа страны прибытия или исходящие от этих властей.
Для осуществления легализации документов и актов консул должен иметь образцы подписей и печатей должностных лиц консульского округа, уполномоченных удостоверять документы и акты, исходящие от организаций и учреждений государства пребывания.