• 20761 марта ўқилди
Юқори профессионал тайёргарликка ва катта иш тажрибасига эга фуқаролар ҳам контракт бўйича ҳарбий хизматда бўлишнинг белгиланган ёш чегарасига етгунига қадар контракт бўйича ҳарбий хизматга қабул қилиниши мумкин.
Контракт бўйича ҳарбий хизматга қуйидаги талабларга жавоб берувчи фуқаролар киради:
• 30 ёшгача бўлган ҳарбий хизматга мажбурлар ва аёллар, шунингдек муддатли ҳарбий хизматни ўтаган ҳарбий хизматчилар — оддий аскарлар ва сержантлар таркиби лавозимларига;
• муқаддам контракт бўйича ҳарбий хизматни ўтаган оддий аскарлар ва сержантлар таркибидаги қирқ ёшгача бўлган ҳарбий хизматга мажбурлар — оддий аскарлар ва сержантлар таркиби лавозимларига;
• муддатли ҳарбий хизматни ёки сафарбарлик чақируви резервидаги хизматни ўтаган ва олий маълумотга эга 30 ёшгача бўлган ҳарбий хизматга мажбурлар — оддий аскарлар, сержантлар ва офицерлар таркиби лавозимларига;
• 17 ёшдан 23 бўлган, шу жумладан ўқишга қабул қилинган йили 17 ёшга тўладиган фуқаролар, шунингдек 18 ёшдан 25 ёшгача бўлган, ўқишга қабул қилинган йили мазкур ёшга тўлган, офицерлар таркиби ҳарбий унвонларига эга бўлмаган ҳарбий хизматчилар ва ҳарбий хизматга мажбурлар, шунингдек йигирма олти ёшгача бўлган ҳамда олий ҳарбий таълим муассасаларида ўқиш истагини билдирган Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларининг талабалари — олий ҳарбий таълим муассасаларининг курсантлари лавозимларига;
• 40 ёшгача бўлган резервдаги ва захирадаги офицерлар — офицерлар таркиби лавозимларига.
Контракт бўйича ҳарбий хизматга кираётган фуқаролар мажбурий тиббий кўрикдан ўтадилар.
Фуқаролар ҳарбий хизмат назарда тутилган вазирлик ва идора билан ҳарбий хизматни ўташ тўғрисида контракт тузадилар.

• 20765 количество просмотров
На военную службу по контракту могут приниматься также граждане, имеющие высокую профессиональную подготовку и значительный опыт деятельности, до достижения ими установленного предельного возраста пребывания на военной службе по контракту.
На военную службу по контракту поступают граждане, отвечающие следующим требованиям:
• военнообязанные и лица женского пола, а также военнослужащие, отслужившие срочную военную службу, в возрасте до 30 лет — на должности рядового и сержантского составов;
• военнообязанные рядового и сержантского составов в возрасте до 40 лет, ранее проходившие военную службу по контракту, — на должности рядового и сержантского составов;
• военнообязанные в возрасте до 30 лет, отслужившие срочную военную службу или службу в МПР и имеющие высшее образование, — на должности рядового, сержантского и офицерского составов;
• граждане в возрасте от 17 до 23 лет, включая тех, кому 17 лет исполняется в год зачисления на учебу, а также военнослужащие и военнообязанные в возрасте от 18 до 25 лет, достигшие указанного возраста в год зачисления на учебу, не имеющие воинских званий офицерского состава, а также студенты высших образовательных учреждений Республики Узбекистан в возрасте до 26 лет, и изъявившие желание обучаться в высших военных образовательных учреждениях, — на должности курсантов высших военных образовательных учреждений;
• офицеры резерва и запаса в возрасте до 40 лет — на должности офицерского состава.
Граждане, поступающие на военную службу по контракту, проходят обязательное медицинское освидетельствование.
Контракт о прохождении военной службы заключается гражданами с министерством и ведомством, в котором предусмотрена военная служба.