• 14047 марта ўқилди
Нотариус ҳужжатларни сақлаш учун рўйхат бўйича қабул қилиб олади. Рўйхатнинг бир нусхаси нотариусда қолади, бошқа нусхаси ҳужжатларни сақлаш учун топширган шахсга берилади.
Агар ҳужжатлар лозим тарзда ўраб жойлаштирилган бўлса, шахснинг илтимосига кўра нотариус уларни рўйхатсиз ҳам қабул қилиб олиши мумкин. Ҳужжатлар ўрамига нотариуснинг муҳри қўйилади ҳамда у нотариус ва ҳужжатларни топширган шахс томонидан имзоланади. Бундай ҳолларда нотариус ҳужжатлар ўрамининг бут сақланиши учун жавоб беради.
Ҳужжатларни сақлаш учун топширган шахсга гувоҳнома берилади.
Ҳизматни олиш учун зарур бўлган ҳужжатлар:
2. Сақлаш учун топшириладиган Ҳужжатлар.
3. Рўйхат икки нусхада.
4. Вакил ваколатини тасдиқловчи ҳужжат (ишончнома).
Ҳизматни олиш нарҳи:
• Нотариал харакатларни амалга оширишга доим масалалар юзасидан тушунтиришлар бериш учун.
• Нотариал тасдиқланадиган ҳужжатлар лойиҳаларини тузиш учун.
• Расмий бланка учун тўлов.
Бошқа шартлар:
“Нотарият тўғрисида”ги Қонуннинг:
83-моддаси. Ҳужжатларни сақлаш учун қабул қилиб олиш
84-модда. Сақлаш учун қабул қилинган ҳужжатларни қайтариш
Сақлаш учун қабул қилинган ҳужжатлар уларни сақлаш учун топширган шахсга ёки унинг қонуний вакилига гувоҳнома ва рўйхатни тақдим этганидан кейин ёхуд суднинг қарори бўйича қайтариб берилади.
Нотариуслар томонидан нотариал ҳаракатларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги ЙЎРИҚНОМА.
27-§. Ҳужжатларни сақлаш учун қабул қилиб олиш
207. Нотариус ҳужжатларни сақлаш учун рўйхат бўйича қабул қилиб олади.
Рўйхат икки нусхада тузилиб, ҳужжатларни сақлаш учун топширган шахс ва нотариус томонидан имзоланади. Рўйхатнинг бир нусхаси нотариусда қолади, бошқа нусхаси ҳужжатларни сақлаш учун топширган шахсга берилади.
208. Қабул қилиб олинган ҳужжатлар нотариал идоранинг муҳри билан муҳрланган темир жавон ёки сейфларда алоҳида пакетларда сақланади.
209. Сақлаш учун қабул қилинган ҳужжатлар уни сақлаш учун топширган шахсга ёки унинг қонуний вакилига гувоҳнома ва (ёки) рўйхатни тақдим этганидан кейин ёки суднинг қарорига кўра қайтарилади.

• 14046 количество просмотров
Нотариус принимает на хранение документы по описи. Один экземпляр описи остается у нотариуса, другой экземпляр выдается лицу, сдавшему документы на хранение.
По просьбе лица нотариус может принять документы без описи, если они упакованы надлежащим образом. Упаковка скрепляется печатью нотариуса, подписывается им и лицом, сдавшим документы. В таких случаях нотариус несет ответственность за сохранность упаковки.
Сдавшему документы на хранение выдается свидетельство.
1. Документы лица, удостоверяющие его личность:
2. Документы сдаваемые на хранение.
3. Опись в двух экземплярах.
4. Документ, подтверждающий полномочия представи­теля (доверенность).
• За консультацию правового характера при совершении нотариального действия.
• За составление проекта.
Иные условия и требования:
Закон Республики Узбекистан "О нотариате"
Статья 83. Принятие на хранение документов
Статья 84. Возвращение принятых на хранение документов
Принятые на хранение документы возвращаются сдавшему их на хранение или законно уполномоченному лицу по предъявлении свидетельства и описи либо по решению суда.
Инструкция о порядке совершения нотариальных действий нотариусами РУз
§ 27. Принятие на хранение документов
207. Нотариус принимает на хранение документы по описи.
Опись составляется в двух экземплярах и подписывается лицом, сдавшим документы на хранение, и нотариусом. Один экземпляр описи остается у нотариуса, другой экземпляр выдается лицу, сдавшему документы на хранение.
Лицу, сдавшему документы на хранение, выдается свидетельство.
208. Принятые документы хранятся в отдельных пакетах в железных шкафах или сейфах, опечатанных печатью нотариальной конторы.
209. Принятые на хранение документы возвращаются лицу, сдавшему их на хранение, или его законному представителю по предъявлении свидетельства и (или) описи либо по решению суда.