Директор лавозими назарда тутилмайдиган, (80 нафаргача шаҳарларда ва ишчи шаҳарчаларида 100 нафаргача) ўқувчи бўлган кечки (навбатли) ўрта умумтаълим мактабларида, етти йиллик мусиқа мактабларида ҳамда бадиий мактабларда, бошланғич мактабларда мактабга (синфларга) раҳбарлик учун, кундузги умумтаълим мактаблари ҳузуридаги ўқитишнинг кундузги-сиртқи шаклларидаги синфларга раҳбарлик учун ўқитувчилардан биттасига қўшимча ҳақ миқдорлари
• Ўқувчилар сони 150 дан 200 нафаргача бўлган ҳамда ўқув ишлари бўйича директор ўринбосари лавозими белгиланмайдиган етти йиллик мусиқа мактаблари ва бадиий мактабларда ўқув ишларига раҳбарлик қилувчи ўқитувчига меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5,3 фоизи миқдорича қўшимча ҳақ тўланади.
Умумтаълим мактаби директорининг (директор лавозими назарда тутилмаган бошланғич синфлар ўқитувчисининг) лавозим маошига мактаб ҳузуридаги интернатга мудирлик қилганлиги учун тарбияланувчилар сонига қараб:
• тарбияланувчилар 20 нафаргача бўлса — меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг — 3,6 фоизи миқдорида;
• 21 дан 40 нафаргача бўлса — 5,3 фоизи миқдорида;
• 41 дан 75 нафаргача бўлса — 7,1 фоизи миқдорида;
• 76 дан 120 нафаргача бўлса — 8,8 фоизи миқдорида қўшимча ҳақ белгиланади.
• Бўлимга раҳбарлик қилувчи (бўлимнинг ихтиёрида бир ихтисосликдаги камида 10 та тўгарак мавжуд бўлса) мактабдан ташқари муассасанинг тўгарак раҳбарига меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 10,6 фоизи миқдорида ҳақ тўланади. Бўлимда мудир лавозими мавжуд бўлган тақдирда кўрсатиб ўтилган қўшимча ҳақ тўланмайди.
Мактаблар, барча тур ва номдаги мактаб-интернатлар, ўрта махсус ва ҳунар — техника ўқув юртлари кутубхоначиларига ёки бошқа ходимларга дарсликларнинг кутубхона фонди билан шуғулланганликлари учун меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 3,6 фоизи миқдорида қўшимча ҳақ тўланади.
Кейинги ҳар бир 1500 нусха дарсликлар учун 5 фоиз, бироқ меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 10,6 фоизидан миқдорда кўп бўлмаган қўшимча ҳақ тўланади.
• Кундузги ўрта мактабларнинг айни бир вақтда кечки (навбатли) умумтаълим мактабларининг физика ва кимё кабинетлари лаборанти вазифасини бажарувчи лаборантларига, агар кечки (навбатли) ўрта умумтаълим мактабларида 10 ва ундан ортиқ синф мавжуд бўлиши ҳамда штатда лаборант лавозими назарда тутилган бўлиши шарти билан ҳар бир кабинет учун ҳар ойда меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 3,6 фоизи миқдорида қўшимча ҳақ тўланади.

• 9639 количество просмотров
В вечерних (сменных) средних общеобразовательных школах с количеством учащихся до 80 (в городах и рабочих поселках до 100), в музыкальных школах-семилетках и художественных школах, начальных школах, где должность директора не предусматривается, за руководство школой (классами), за руководство классами с очно-заочной формой обучения при дневных общеобразовательных школах одному из учителей производится доплата в следующих размерах.
• Оплата педагогам в средних специальных и профессиональных училищах.
• Оплата педагогам в средние специальные учебные заведения.
• Оплата педагогам за подготовку деятелей культуры.
В музыкальных школах-семилетках и художественных школах с количеством учащихся от 150 до 200, где должность заместителя директора по учебной работе не устанавливается, учителю, осуществляющему руководство учебной работой, производится доплата в размере 5,3 процентов минимальной заработной платы в месяц.
Директору общеобразовательной школы (учителю в начальных классах, где должность директора не предусмотрена) устанавливается дополнительная оплата к должностному окладу за заведование интернатом при школе с количеством воспитанников:
• при количестве детей до 20 - в размере 3,6% от МРОТ;
• от 21 до 40 — 5,3 процентов;
• от 41 до 75 — 7,1 процентов;
• от 76 до 120 — 8,8 процентов МРОТ в месяц.
• Руководителю кружка внешкольного учреждения, осуществляющему руководство отделом (при наличии в ведении отдела не менее 10 кружков одного профиля), производится оплата в размере 10 процентов МРОТ в месяц. При наличии в отделе должности заведующего указанная доплата не производится.
Библиотекарям или другим работникам школ, школ-интернатов всех типов и наименований, средних специальных и профессионально-технических учебных заведений за работу с библиотечным фондом учебников производится доплата в размере 3,6 процентов от МРОТ в месяц.
За каждые последующие 1500 экз. учебников доплачивается по 5 процентов, но не более 10,6 процентов МРОТ.
Лаборанты кабинетов физики и химии вечерних (обычных) общеобразовательных школ одновременно, при наличии в штате 10 и более классов в вечерних (обычных) общеобразовательных школах и должности лаборанта, за каждое занятие доплата в размере 3,6 процента МРОТ в месяц.