Айрим шахслар шаҳар йўловчилар транспортидан (таксидан ташқари) бепул фойдаланиш ҳуқуқига эгалар.
• 1941-1945 йиллардаги уруш даврида фронт ортида фидокорона меҳнати ва бенуқсон ҳарбий хизмати учун орден ва медаллар билан тақдирланган шахслар;
• Афғонистон Республикасида ва бошқа мамлакатларнинг ҳудудидаги жанговар ҳаракатларда қатнашган собиқ байналминалчи жангчилар жумласидан бўлмиш фуқаролар;
• ҳақиқий муддатли ҳарбий хизматни ўтаётган ҳарбий хизматчилар ва контракт бўйича оддий аскарлар ҳамда сержантлар таркибидаги ҳарбий хизматчилар;
• Чернобиль АЭС ҳалокати оқибатида нурланиш касаллигига чалинган ва уни бошдан кечирган шахслар;
• ногиронлиги бўлган кўзи ожиз шахслар учун ва ногиронлиги бўлган кўзи ожиз шахсга сафарларда ҳамроҳлик қилувчи шахслар.
2023 йил 1 апрелдан бошлаб Тошкент метрополитенининг тўлиқ фаолият кўрсатиши вақти давомида пенсия олувчиларга бепул хизмат кўрсатилади.
Пенсионер метрополитенда бир марта бепул юриш учун битта жетон олиш учун бир марталик махсус бепул жетонни реализация қиладиган метрополитен кассаси операторига пенсия гувоҳномасини кўрсатади, бунда бир марталик махсус бепул жетон фақат шахсан пенсионернинг ўзига берилади.
Савол: Ч. исмли фуқаро қандай тоифадаги шахсларга ҳамроҳлик қилувчилар шаҳар йўловчилар транспортидан бепул фойдаланиш ҳуқуқига эгалиги ҳақида тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: 1941 – 1945 йиллардаги урушнинг I гуруҳ ногиронига ва кўзи ожиз ногиронга ҳамроҳлик қилувчи шахс шаҳар йўловчилар транспортидан (таксидан ташқари) бепул фойдаланиш ҳуқуқига эга.

• 10293 количество просмотров
• лица с инвалидностью войны 1941—1945 годов и лицо, сопровождающее в поездках лицо с инвалидностью войны I группы;
• лица, награжденные орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы войны 1941—1945 годов;
• граждане из числа бывших военнослужащих-интернационалистов, принимавших участие в боевых действиях в Республике Афганистан и на территории других стран;
• военнослужащие действительной срочной военной службы и военнослужащие по контракту рядового и сержантского составов;
• лица, заболевшие и перенесшие лучевую болезнь, вызванную последствиями аварии на Чернобыльской АЭС;
• лица с инвалидностью-слепые и лица, сопровождающие в поездках лицо с инвалидностью-слепого.
С 1 апреля 2023 года в течение всего времени работы Ташкентского метрополитена получателям пенсии услуги оказываются бесплатно.
Пенсионер предъявляет пенсионное удостоверение оператору кассы метрополитена, реализующему бесплатный специальный разовый жетон, для получения одного жетона на бесплатный проезд на одну поездку в метрополитене. При этом специальный бесплатный разовый жетон выдается только лично пенсионеру.