• 10248 марта ўқилди
Референдум участкалари туманлар, шаҳарлар, шаҳарлардаги туманларнинг чегараларини инобатга олган ҳолда, референдумда иштирок этиш ҳуқуқига эга бўлган фуқароларга мумкин қадар кўпроқ қулайлик яратиш мақсадида тузилади. Референдум участкалари ҳарбий қисмлар, санаторийлар, дам олиш уйлари, касалхоналар ва бошқа стационар даволаш муассасаларида, олис ва бориш қийин бўлган ерлардаги фуқаролар турган жойларда қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларида ҳам тузилади. Бу участкалар ўзлари жойлашган ердаги референдум округларига киради.
• Референдум участкалари Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида тузилиши мумкин. Ўзбекистондан ташқарида тузиладиган референдум участкаларини тегишли округга биркитиш тўғрисидаги масала Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан ҳал этилади.
• Референдум участкалари туманлар, шаҳарлар ҳокимларининг тақдимномасига биноан референдум ўтказувчи округ комиссиялари томонидан тузилади. Ҳарбий қисмларда референдум участкалари қисмлар ёки ҳарбий қўшилмалар командирларининг тақдимномасига биноан тузилади. Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида референдум участкалари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг тақдимномасига биноан Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади.
Референдум участкалари референдум тайинлаш тўғрисидаги қарор эълон қилинганидан кейин 15 беш кундан кечикмай тузилади. Ҳарбий қисмларда, Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида, шунингдек олис ва бориш қийин бўлган ерларда, қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларида ҳам референдум участкалари ана шу муддатда, айрим ҳолларда эса истисно тариқасида референдум ўтказишга камида 5 кун қолганда тузилади.
Референдум участкалари референдумда иштирок этиш ҳуқуқига эга бўлган фуқароларнинг, қоида тариқасида, камида 20 ва кўпи билан 3 000 нафаридан иборат этиб тузилади.

Участки референдума образуются с учетом границ районов, городов, районов в городах с целью создания максимальных удобств для граждан, имеющих право участвовать в референдуме. Участки референдума образуются также в воинских частях, санаториях, домах отдыха, в больницах и других стационарных лечебных учреждениях, в местах нахождения граждан, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах в местах содержания под стражей и лишения свободы. Эти участки входят в округа референдума по месту их нахождения.
• Участки референдума могут быть образованы при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах. Вопрос о приписке к соответствующему округу участков референдума, образуемых за пределами Узбекистана, решается Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан.
• Участки референдума образуются окружными комиссиями по проведению референдума по представлению хокимов районов, городов. В воинских частях участки референдума образуются по представлению командиров частей или войсковых соединений. При дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах участки референдума образуются Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан по представлению Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
Участки референдума образуются не позднее чем на 15-й день после опубликования решения о назначении референдума. В воинских частях, при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, а также в отдаленных и труднодоступных районах, в местах содержания под стражей и лишения свободы участки референдума образуются в тот же срок, а в исключительных случаях — не позднее чем за 5 дней до проведения референдума.
• Участки референдума образуются, как правило, с числом не менее 20 и не более 3000 граждан, имеющих право на участие в референдуме.