• 12685 марта ўқилди
Фуқаролар йиғини раиси сайловида Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг иштирок этиши ихтиёрий ва эркиндир. Фуқароларни сайловда иштирок этишга ёки иштирок этмасликка мажбур қилиш мақсадида уларга таъсир кўрсатишга, шунингдек уларнинг ўз хоҳиш-иродасини эркин билдиришига таъсир кўрсатишга ҳеч ким ҳақли эмас.
Фуқаролар йиғини раисини сайлаш ҳуқуқига сайлов куни 18 ёшга тўлган ҳамда шаҳарча, қишлоқ, овул, шунингдек шаҳардаги, шаҳарчадаги, қишлоқдаги, овулдаги маҳалла ҳудудида (бундан буён матнда тегишли ҳудуд деб юритилади) доимий яшовчи фуқаролар эга бўлади.
Суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар фуқаролар йиғини раиси сайловида иштирок этиши мумкин эмас.
Фуқаролар йиғини раиси сайловини ташкил этиш ва ўтказишда ошкоралик:
Фуқаролар йиғини раиси сайлови ташкил этилаётганда ҳамда ўтказилаётганда фуқаролар йиғини (фуқаролар вакилларининг йиғилиши) ўтказиладиган сана, вақт ва жой тўғрисида фуқаролар воқиф этилади, фуқаролар йиғини раиси лавозимига номзодлар ҳақида, овоз бериш якунлари тўғрисида хабардор қилинади.
Фуқаролар йиғини раиси сайловини ташкил этиш ва ўтказиш, фуқаролар йиғини (фуқаролар вакилларининг йиғилиши) ўтказиладиган сана, вақт ва жой, фуқаролар йиғини раисилавозимига номзодлар тўғрисидаги ахборот Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллани қўллаб-қувватлаш кенгашларининг расмий веб-сайтларига сайлов ўтказилишидан камида 5 кун олдин жойлаштирилади.
Фуқаролар йиғини раиси сайловини ташкил этиш ва ўтказиш жараёни оммавий ахборот воситалари томонидан ёритиб борилади.
Фуқаролар йиғини раиси лавозимига номзодлар кўрсатиш тегишли ҳудудда доимий яшовчи фуқароларнинг фикри инобатга олинган ҳолда ишчи гуруҳ томонидан амалга оширилади.
Туман ёки шаҳар ҳокими фуқаролар йиғини раиси лавозимига тақдим этилган номзодларнинг ҳужжатларини кўриб чиқади ва ўзининг ушбу номзодлар бўйича асослантирилган хулосаларини кейинчалик ишчи гуруҳларга топшириш учун тегишли комиссияларга юборади.
Овоз беришни ўтказиш тартиби
Фуқаролар йиғини раиси сайлови бўйича овоз бериш ўтказилаётганда фуқаролар йиғини (фуқаролар вакилларининг йиғилиши) иштирокчиларига сайлов бюллетенлари саноқ комиссияси томонидан берилади.
Бюллетенга фуқаролар йиғини раиси (оқсоқоли) лавозимига номзодларнинг фамилияси, исми, отасининг исми алифбо тартибида киритилади.
Фуқаролар йиғини раисини сайлашда бюллетенларни бериш бевосита овоз беришдан олдин бошланади.
• Бюллетень овоз берувчи томонидан яширин овоз бериш кабинасида ёки хонасида тўлдирилади.
• Овоз берувчи тўлдирилган бюллетенни сайлов қутисига ташлайди.
• Сайлов қутилари овоз бериш тугаганидан кейин саноқ комиссияси томонидан очилади.
• Овозларни санаш натижалари бўйича саноқ комиссияси томонидан баённома тузилади ва баённома саноқ комиссиясининг раиси ҳамда аъзолари томонидан имзоланади.
Овоз беришда иштирок этган фуқароларнинг ярмидан кўпроғининг овозини олган номзод фуқаролар йиғини раиси лавозимига сайланган деб ҳисобланади.
• Фуқаролар йиғини (фуқаролар вакилларининг йиғилиши) сайлов якунлари бўйича қарор қабул қилади, бу қарор фуқаролар йиғинида (фуқаролар вакилларининг йиғилишида) раислик қилувчи томонидан ўқиб эшиттирилади.

• 12808 количество просмотров
Участие граждан Республики Узбекистан в выборах председателя схода граждан является добровольным и свободным. Никто не вправе оказывать воздействие на граждан с целью принудить их к участию или неучастию в выборах, а также на их свободное волеизъявление.
• Право избирать председателя схода граждан имеют граждане, достигшие 18 лет ко дню выборов и постоянно проживающие на территории поселка, кишлака, аула, а также махалли города, поселка, кишлака, аула.
• Не могут участвовать в выборах председателя схода граждан граждане, признанные судом недееспособными.
Гласность в организации и проведении выборов председателя
Граждане при организации и проведении выборов председателя схода граждан извещаются о дате, времени и месте проведения схода граждан, информируются о кандидатах на должность председателя схода граждан, об итогах голосования.
Информация об организации и проведении выборов председателя схода граждан, дате, времени и месте проведения схода граждан, кандидатах на должность председателя схода граждан размещается на официальных веб-сайтах советов по координации деятельности органов самоуправления граждан Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента не позднее чем за 5 дней до проведения выборов.
Ход организации и проведения выборов председателя схода граждан освещается средствами массовой информации.
• Выдвижение кандидатов на должность председателя схода граждан производится рабочей группой с учетом мнения граждан, постоянно проживающих на соответствующей территории.
• Хоким района или города рассматривает документы представленных кандидатов на должность председателя схода граждан и направляет соответствующим комиссиям свои обоснованные заключения по этим кандидатам для последующей передачи рабочим группам.
Порядок проведения голосования
При проведении голосования по выборам председателя схода граждан счетной комиссией участникам схода граждан выдаются избирательные бюллетени.
В бюллетень в алфавитном порядке вносятся фамилии, имена, отчества кандидатов на должность председателя схода граждан.
Выдача бюллетеней при избрании председателя схода граждан начинается непосредственно перед началом голосования.
• Бюллетень заполняется голосующим в кабине или комнате для тайного голосования.
• Заполненный бюллетень голосующий опускает в избирательный ящик.
• Избирательные ящики вскрываются счетной комиссией по окончании голосования.
• По результатам подсчета голосов счетной комиссией составляется протокол и подписывается председателем и членами счетной комиссии.
Избранным на должность председателя схода граждан считается кандидат, получивший более половины голосов граждан, принявших участие в голосовании.
• По итогам выборов сходом граждан принимается решение, которое оглашается председательствующим на сходе граждан.