• 13381 марта ўқилди
Ҳукумат қарори (99-сон, 23.02.2021 й.) билан Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятида фаол иштирок этиб келаётган фуқароларга коммунал хизматлар учун мажбурий тўловлар бўйича компенсация пул тўловларини тўлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
2021 йил 1 мартдан фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятида фаол иштирок этиб келаётган фуқароларга коммунал хизматлар учун мажбурий тўловлар бўйича БҲМнинг 50 фоизи миқдорида ҳар ойда компенсация пул тўловлари тўланиши белгиланди.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятида фаол иштирок этаётган кўчабоши ва уйбошилар фаолияти самарадорлиги бир қатор асосий кўрсаткичлар орқали баҳоланади.
Мазкур шахслар фаолиятини баҳолашда улар бириктирилган кўча ёки уйда камида 3 ой давомида фаолият кўрсатганлиги инобатга олинади ва мезонлардан келиб чиққан ҳолда 70 баллдан юқори балл тўплаган тақдирда тўланади.
Компенсация пул тўловлари тўланиши кўчабоши ва уйбошилар фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятида фаол иштирок этмаса муддатидан олдин тўхтатилади.
Мазкур компенсация пул тўловлари маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳисобидан Ўзбекистон Республикаси Қамбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг туман (шаҳар) бўлимлари орқали амалга оширилади.
• Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятида фаол иштирок этиб келаётган фуқароларни рағбатлантириш СХЕМАСИ.

• 13380 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 99, 23.02.2021 г.) утверждено Положение о порядке выплаты компенсации по обязательным коммунальным платежам гражданам, активно участвующим в деятельности органов самоуправления граждан.
С 1 марта 2021 года гражданам, активно участвующим в деятельности органов самоуправления граждан, будет выплачивается ежемесячная компенсация по обязательным коммунальным платежам в размере 50 процентов БРВ.
При этом, эффективность деятельности кучабоши (ответственных по улице) и уйбоши (ответственных по дому) будет оцениваться по ряду основных критериев.
При оценке деятельности данных лиц, учитывается их деятельность на закрепленной за ними улице или дома в течение 3 месяцев, и исходя из критериев, будет выплачиваться в случае получения балла выше 70 баллов.
Выплата компенсации досрочно приостанавливается в случае, если кучабоши и уйбоши не принимают активного участия в деятельности органов самоуправления граждан.
Данные компенсационные выплаты осуществляются районными (городскими) отделами Министерства занятности и сокращения бедности Республики Узбекистан за счет дополнительных источников местных бюджетов.