Қорақалпоғистон Республикаси
"2022 — 2026 йилларда Қорақалпоғистон Республикасининг туризм салоҳиятини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, Қорақалпоғистон Республикаси, айниқса, Мўйноқ туманининг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши ва туризм салоҳиятини тарғиб қилувчи матнли, видео материалларни қорақалпоқ, ўзбек, рус ва инглиз тилларида тайёрлаб, оммавий ахборот воситаларида, жумладан, телевидение ва радиода мунтазам ёритиб борилади ҳамда туристик объектларга тарқатилади.
Хорижий ва маҳаллий оммавий ахборот воситалари вакиллари, журналистлар, блогер ва влогерлар иштирокида инфотурлар ташкил қилиниб, улар ёритиб борилади.
Оролбўйи минтақасининг ижтимоий ва маданий-маърифий салоҳиятини янада ошириш бўйича «Орол орзуси» дастурида белгиланган чора-тадбирлар амалга оширилади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳамда Туризм қўмитаси икки ой муддатда Элликқалъа туманидаги «Шарқ юлдузи» овул фуқаролари йиғинининг «Ақчакўл» ҳудудида туристик дам олиш масканлари, савдо-кўнгилочар хизматларини ташкил этиш ва шу мақсадда зарур инфратузилмани барпо қилиш бўйича ҳудуднинг бош режаси ишлаб чиқилади, икки ой муддатда Жамғарма маблағлари ҳисобидан Чимбой тумани «Кокшиқалъа» маҳалла фуқаролар йиғинида фаолият олиб бораётган ўтов (қора уй) тайёрловчи ҳунармандлар устахоналарини миллий кўринишда таъмирлаш ва ҳудудни ободонлаштириш ишларини ташкил қилади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳамда Туризм қўмитаси мутасадди вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
• Оролбўйи муаммолари, уларни бартараф этиш ҳамда минтақада туризмни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар билан жаҳон ҳамжамиятини яқиндан таништириш, хорижий давлатлар, халқаро ташкилотлар грантлари ва инвесторларнинг маблағларини ҳудудга жалб қилиш;
• хорижий ҳамкорлар учун «Оролбўйи эзгу ният элчилари» халқаро мулоқот платформасини ташкил этиш ва Мўйноқда халқаро конференция ўтказиш;
• «яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасида ёшларнинг экологик маданиятини ошириш, ташриф буюрувчи маҳаллий ва хорижий сайёҳлар томонидан Оролбўйи минтақасининг иқлимига мос дарахт ҳамда саксовул кўчатларини экишни тарғиб қилиш;
• республикадаги ёшларнинг Мўйноқ туманига ташрифини ташкил этиш, маҳаллий ёшлар иштирокида маданий-кўнгилочар тадбир ва экологик акциялар ташкил этиш чораларини кўради.

• 9616 количество просмотров
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по развитию туристического потенциала Республики Каракалпакстан в 2022-2026 годах».
Согласно постановлению, текстовые и видеоматериалы, пропагандирующие социально-экономическое развитие и туристический потенциал Республики Каракалпакстан, особенно Мойнакского района, будут подготовлены на каракалпакском, узбекском, русском и английском языках и будут регулярно освещаться в средствах массовой информации, включая телевидение и радио, и распространяется среди туристических объектов.
Будут организованы и широко освещены информационные туры с участием представителей зарубежных и местных СМИ, журналистов, блогеров и влогеров.
Меры, определенные в программе «Орол орзуси», будут реализованы для дальнейшего повышения социального, культурного и образовательного потенциала Приаралья.
В течение двух месяцев Совет Министров Республики Каракалпакстан и Комитет туризма разработают генеральный план создания объектов туристско-рекреационного, торгово-развлекательного обслуживания и необходимой для этих целей инфраструктуры района «Акчакуль» и поселка «Шарк Юлдузи» Элликкалинского района. В течении двух месяцев за счет средств Фонда в национальном облике будут благоустроены мастерские ремесленников по изготовлению утов (юрты) в сходе граждан «Кокшикала» Чимбайского района.
Совет Министров Республики Каракалпакстан и Комитет туризма совместно с официальными министерствами и ведомствами предпримут следующие действия:
• ознакомление мировой общественности с проблемами острова, их устранением и проводимой широкомасштабной работой по развитию туризма в регионе, привлечению в регион средств зарубежных стран, международных организаций и инвесторов;
• организация международной коммуникативной площадки «Орол буйи эзгу ният элчилари» (послы благородной цели Арала) для зарубежных партнеров и проведение международной конференции в г. Муйнак;
• в рамках национального проекта «Яшил макон» (Зеленое пространство) повышение экологической культуры молодежи, способствование посадке деревьев и саженцев, подходящих для климата Приаралья;
• предприятие мер по организации посещения молодежью республики Муйнакского района, организация культурно-зрелищных мероприятий и экологических акций с участием местной молодежи.