• 10876 марта ўқилди
Сайлов ҳуқуқларини амалга оширишда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш борасидаги вазифалар.
• Сайлов ҳуқуқларини амалга оширишда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш мақсадида қуйидаги тадбирлар амалга оширилади:
1. сиёсий партияларнинг сайлов жараёнларига хотин-қизлар ва эркакларни тенг асосда жалб қилиш, хотин-қизларни тайинланадиган раҳбарлик лавозимларига тавсия қилишга оид фаолиятини рағбатлантириш;
2. сиёсий партиялар томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловларда номзод кўрсатишда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар таъминланганлигини мониторинг қилиш;
3. хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини ошириш орқали уларга нисбатан жамиятда шаклланган салбий қарашларни ўзгартириш;
4. хотин-қизлар ва эркакларнинг давлат ҳокимияти вакиллик органларига сайлаш ва сайланиш ҳуқуқларига тўлиқ риоя этилишини таҳлил қилиб бориш;
5. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг, сайлов ҳамда референдумлар ўтказиш бўйича вилоят, туман, шаҳар, округ, участка сайлов комиссияларининг таркибини шакллантиришда хотин-қизлар ва эркаклар вакилларининг тенглигини таъминлаш.

• 10954 количество просмотров
Задачи по обеспечению равных прав и возможностей женщин и мужчин при осуществлении избирательного права.
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин при осуществлении избирательного права принимаются следующие меры:
1. поощрять деятельность политических партий по вовлечению женщин и мужчин в избирательный процесс на равной основе, рекомендовать женщин на руководящие должности;
2. мониторинг обеспечения политическими партиями равных прав и возможностей женщин и мужчин на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Жокарги Кенес Республики Каракалпакстан, местные Кенгаши народных депутатов;
3. изменение негативного отношения к женщинам за счет повышения их политической активности;
4. проанализировать полное соблюдение права женщин и мужчин избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти;
5. обеспечение равноправия женщин и мужчин при формировании Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, областных, районных, городских, районных, участковых избирательных комиссий по выборам и проведению референдумов.