2022 йил 1 июлдан бошлаб давлат иштирокидаги корхоналарда кузатув кенгаши аъзоларини рағбатлантириш ва ижроия органи аъзоларининг меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича ягона сиёсат жорий этилди.
Шу билан бирга, ижроия органи аъзоларига тўланадиган ҳар қандай қўшимча тўловлар, йил давомидаги иш ҳақи ва мукофотлардан ташқари, бекор қилинди.
Давлат иштирокидаги корхоналарга қуйидагилар тақиқланади:
• асосий фаолиятига хос бўлмаган янги кўчмас мулк объектларини сотиб олиш ёки қуриш;
• рақобат ривожланган соҳада асосий фаолиятидан ташқари қўшимча фаолият билан шуғулланиш;
• асосий фаолиятига хос бўлмаган хўжалик жамиятлари устав капиталида иштирок этиш ёки ундаги улушни сотиб олиш тақиқланди.
Давлат иштирокидаги корхоналар ва давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган банклар томонидан мулкни сотиш, бошқа корхонага инвестиция қилиш тўғрисидаги шартномалар корхоналар кузатув кенгаши билан келишилиши шарт.
Давлат корхоналарининг ҳомийлик харажатлари ўтган йилда олинган соф даромаднинг 3 фоизидан ошмаслиги керак.

• 9497 количество просмотров
Согласно Указу, с 1 июля 2022 года на предприятиях с государственным участием будет введена единая политика стимулирования членов наблюдательного совета и оплаты труда членов исполнительного органа.
При этом, любые дополнительные выплаты членам исполнительного органа, кроме заработной платы и вознаграждения за год, были отменены.
Предприятиям с государственным участием запрещается:
• приобретать или строить новые объекты, не характерных для их деятельности;
• заниматься дополнительной деятельностью в дополнение к деятельности в конкурентноспособной развитой области;
• частвовать в уставном капитале хозяйственных обществ, деятельность которых не характерна для них, или приобретать доли в нем.
Соглашения о продаже имущества, инвестировании в другое предприятие предприятиями с государственным участием и банками с долей государства 50 % и более в обязательном порядке согласовываются с наблюдательным советом предприятий.
Ежегодные расходы государственных предприятий на спонсорство не должны превышать 3 % от чистой прибыли, полученной в предыдущем году.