• 14784 марта ўқилди
2021 йил 15 январь куни ижтимоий тармоқларда Тошкент халқаро аэропортида коронавирусга тест топшириш жараёнида фуқаролар орасида норозилик ҳолатлари пайдо бўлгани ҳақида видеолавҳа тарқалди. Бу ҳолатнинг юзага келишига нима сабаб бўлди? Фуқаролар нимадан норозилик билдиришди?
Гувоҳ бўлиб турганимиздек, коронавируснинг янги штамми – SARS-CoV-2: B.1.1.529. (Omiсron) варианти дунё бўйлаб тез суръатларда тарқалмоқда ва юртимизда ҳам қайд этилиб, охирги 10 кун давомида касалланиш ҳолатлари 8 баробарга ошди.
Omiсron штаммининг дунёда тез тарқалаётгани муносабати билан АҚШ, Дания, Корея Республикаси, Буюк Британия, Исроил, Нидерландия, Франция, Япония, Ҳиндистон каби давлатларда қўшимча карантин чекловлари жорий этилди.
Мавжуд хавфнинг олдини олиш мақсадида юртимизда ҳам чегара кесиб ўтиш жойларида фуқаролар ташриф буюришидан камида 48 соат олдин топширилган коронавирус инфекциясига ПЗР тест бўйича манфий натижали маълумотномага эга бўлишлари ҳамда халқаро аэропортлар, темир йўл вокзаллари ва автомобил ўтказиш чегара пунктларида коронавирус инфекциясига экспресс-антиген тест топширишлари белгиланди.
Шу йил 15 январь куни Тошкент шаҳрига учиб келган 3 801 нафар фуқаролардан ҳам тест синамалари олинган.
Уларнинг барчасида манфий ПЗР тести бўлганлигига қарамасдан 67 нафарида мусбат натижа аниқланган.
Юртимиздаги барча чегара пунктлари орқали шу куни 15 041 нафар фуқаро ўтган. Улардан 151 нафарида коронавирусда мусбат натижа аниқланган.
Қўлида касалликдан фориғлиги ҳақида маълумоти бўлган фуқароларнинг “нега яна қайта экспресс тест топширишим керак?” деб ўйлашлари табиий.
Лекин кўриб турганингиздек, ПЗР тест топширган инсонларда ҳам вирус аниқланмоқда. Бу эса, касаллик янада “айёрлашиб”, яширин кўринишга кириб бораётганидан далолат.
Бундай ҳолатда юртимизга кириб келувчи ҳар бир фуқарони коронавирусга эксперсс-антиген тест топширтириб қабул қилиш энг тўғри йўлдир.
Касаллик аниқланган фуқаролар ҳолатига кўра уй шароитида ёки шифохонада даволанишга йўналтирилди. Уй шароитида даволаниши керак бўлгани учун ҳар бир фуқарога аэропортнинг ўзида бепул 4 хилдаги дори-дармон берилмоқда.
Экспресс тест нархи 5 АҚШ доллари эквивалентида белгиланган бўлиб, бу дунё кўрсаткичларига нисбатан энг арзон нархлардандир. Шунингдек, тест топшириш жараёнида талабалик гувоҳномасини тақдим этган талабаларга  50 фоиз чегирма берилади. I ва II гуруҳ ногиронлиги бор шахслар учун тестлар бепул. 2 ёшгача бўлган болалардан тест олинмайди. Бу  тадбирлардан мақсад аҳолининг саломатлигини сақлаш ишларини самарали ташкил этишдир.
Вақтинча жорий этилган бу тартиб коронавирус инфекциясини юқтирган фуқароларни тезкор аниқлаш, даволаш ва инфекция тарқалишининг олдини олишга хизмат қилади.

• 14891 количество просмотров
15 января 2021 года в социальных сетях был распространен видеоролик о протестах граждан во время проверки на коронавирус в Ташкентском международном аэропорту. Что стало причиной возникновения этой ситуации? Против чего протестовали горожане?
Новым штаммом коронавируса является SARS-CoV-2: B.1.1.529. (Omiсron), который быстро распространяется по миру и был зарегистрирован в нашей стране, а заболеваемость за последние 10 дней увеличилась в 8 раз.
В связи со стремительным распространением штамма Omiсron по миру ввели дополнительные карантинные ограничения в таких странах, как США, Дания, Республика Корея, Великобритания, Израиль, Нидерланды, Франция, Япония, Индия.
В целях предотвращения сложившейся опасности граждане страны должны иметь отрицательный результат ПЦР-теста на коронавирусную инфекцию не менее, чем за 48 часов до визита, а также сдать экспресс-тестирование на антиген коронавирусной инфекции в международных аэропортах, вокзалах и пунктах пропуска.
Также были взяты анализы у 3801 гражданина, прилетевшего в Ташкент 15 января текущего года.
Несмотря на то, что у всех пребывающих был отрицательный результат ПЦР, у 67 был положительный результат.
• В этот день через все погранпереходы страны прошел 15 041 гражданин. У 151 из них выявлен положительный результат на коронавирус.
• Но, как видите, вирус выявляют и у людей, сдавших ПЦР-тест. Это свидетельствует о том, что заболевание становится все более скрытым.
В этом случае лучший выход – с каждого гражданина, въезжающего в нашу страну, взять экспресс-тест на антиген на коронавирус.
Заболевший направлялся на лечение на дому или в стационар в зависимости от состояния выявленных граждан. В связи с необходимостью лечения в домашних условиях, каждому гражданину в аэропорту выдавались 4 вида бесплатных лекарств.
• Цена экспресс-теста установлена ​​в эквиваленте 5 долларов, что является одной из самых низких цен в мире. Студенты, которые предъявят студенческий билет во время теста, также получат 50-процентную скидку. Тесты бесплатны для людей с инвалидностью I и II групп. Детей до 2 лет тестировать не будут. Целью этих мер является эффективная организация работы здравоохранения.
• Эта временная процедура поможет быстро выявлять, лечить и предотвращать распространение инфекции у граждан, зараженных коронавирусом.