• 17194 марта ўқилди
Хорижий давлатлар аттестация органлари томонидан 1992 йил 1 январдан кейин Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳамда Ўзбекистон Республикасида доимий яшаб ва ишлаб турган чет эл фуқароларига фан доктори ва номзоди илмий даражалари берилгани ҳақидаги ҳужжатлар, шунингдек, хорижий давлатларда фалсафа доктори (PhD) ва унга тенглаштирилган илмий даражалар олинганлиги ҳақидаги ҳужжатлар, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси томонидан нострификацияланади.
• Илмий даражалар дипломларини нострификация қилиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар.
Фан доктори илмий даражаси ҳақидаги дипломни нострификациялаш муддати 3 ойдан, фан номзоди илмий даражаси, фалсафа доктори (PhD) ва унга тенглаштирилган хорижий мамлакатлар илмий даражалари дипломларини нострификациялаш муддати 2 ойдан ошмаслиги керак. Зарур ҳолатларда ушбу ҳужжатларни кўриб чиқиш муддати ОАКнинг Тартиб-қоида комиссияси қарори билан 3 ойгача узайтирилиши мумкин.
Хорижий давлатларда берилган илмий даражалар ҳақидаги ҳужжатларни тан олиш ва эквивалентлигини қайд этиш учун БҲМнинг 1 баравари миқдорида тўлов ундирилади.

• 17956 количество просмотров
Документы об ученых степенях доктора и кандидата наук, выданные гражданам Республики Узбекистан или гражданам зарубежных стран, постоянно проживающим и работающим в Республике Узбекистан, органами аттестации зарубежных стран после 1 января 1992 года, а также документы об ученой степени доктора философии (PhD) или других приравненных к ней ученых степенях, полученных в зарубежных государствах, подлежат нострификации (установлению эквивалентности на основе переаттестации) Высшей аттестационной комиссией при Кабинете Министров Республики Узбекистан (ВАК).
• Перечень предоставляемых документов для нострификации диплома об ученой степени.
Срок нострификации диплома ученой степени доктора наук не должен превышать 3-х месяцев, диплома ученой степени кандидата наук, доктора философии (PhD) или других приравненных к ней ученых степеней зарубежных стран - 2-х месяцев. В необходимых случаях сроки рассмотрения этих документов могут продлеваться до 3-х месяцев решением Процедурной комиссии ВАК.
За признание и установление эквивалентности документов об ученых степенях, выданных в зарубежных странах, взимается плата в размере 1 БРВ.