• 17143 марта ўқилди
• мазкур ишни Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди, фуқаролик ишлари бўйича суд, жиноят ишлари бўйича суд, маъмурий суд ёки иқтисодий суд томонидан кўрилаётган бошқа иш ёки масала юзасидан, шунингдек тергов ҳаракатлари олиб борилаётган иш юзасидан қарор қабул қилингунига қадар кўриш мумкин бўлмаганда;
• жавобгар фуқаро Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳаракатдаги қисмида бўлганда ёки Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳаракатдаги қисмидаги даъвогар-фуқаро тегишли илтимоснома билан мурожаат қилганда;
• ишда иштирок этувчи шахс бўлган фуқаро вафот этганда, агар низоли ҳуқуқий муносабатлар ҳуқуқий ворисликка йўл қўйса;
• ишда иштирок этувчи шахс бўлган фуқаро муомала лаёқатини йўқотганда;
• тараф суд томонидан тан олиниши ва ижрога қаратилиши тўғрисида кўрилаётган чет давлат судининг ёки арбитражининг ҳал қилув қарорини бекор қилиш ёки унинг ижросини тўхтатиб туриш ҳақида ваколатли органга илтимоснома берганда.
• медиация тартиб-таомилини амалга ошириш тўғрисида келишув тузилганда.
Суд қуйидаги ҳолларда иш юритишни тўхтатиб туришга ҳақли:
• суд томонидан экспертиза тайинланганда;
• ишда иштирок этувчи шахс бўлган юридик шахс қайта ташкил этилганда;
• ишда иштирок этувчи шахс бўлган фуқаро давлат мажбуриятини бажариш учун жалб қилинганда;
• чет давлатлар судларига низони мазмунан ҳал этиш учун алоҳида процессуал ҳаракатларни амалга ошириш ҳақидаги суд топшириқлари белгиланган тартибда юборилганда.
Иш юритишни тўхтатиб туришга сабаб бўлган ҳолатлар бартараф қилинганидан кейин иш юритиш тикланади.
Иш юритишни тўхтатиб туриш, уни тиклаш тўғрисида ёки уни тиклашни рад этиш ҳақида суд ажрим чиқаради.
Ажримнинг кўчирма нусхаси ишда иштирок этувчи шахсларга юборилади.
Иш юритишни тўхтатиб туриш тўғрисидаги, иш юритишни тиклашни рад этиш ҳақидаги ажрим устидан шикоят қилиниши (протест келтирилиши) мумкин.

• 17273 количество просмотров
• невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводятся следственные действия;
• пребывания гражданина - ответчика в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан или обращения с соответствующим ходатайством гражданина - истца, находящегося в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
• смерти гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, если спорные правоотношения допускают правопреемство;
• утраты гражданином, являющимся лицом, участвующим в деле, дееспособности;
• подачи стороной в компетентный орган ходатайства об отмене решения иностранного суда или арбитража или о приостановлении его исполнения, о признании и приведении в исполнение которого рассматривается судом.
• заключения соглашения о проведении процедуры медиации.
• назначения судом экспертизы;
• реорганизации юридического лица, являющегося лицом, участвующим в деле;
• привлечения гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, для выполнения государственной обязанности;
• направления в установленном порядке в суды иностранных государств судебных поручений о выполнении отдельных процессуальных действий, необходимых для разрешения спора по существу.
Сроки приостановления производства по делу.
Производство по делу возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление.
О приостановлении производства по делу, его возобновлении или об отказе в возобновлении суд выносит определение.
Определение о приостановлении производства по делу, об отказе в возобновлении производства по делу может быть обжаловано (опротестовано).