• 22793 марта ўқилди
• маъмурий иш бўйича ҳал қилув қарори қабул қилингунига қадар аризачининг ёки манфаатида ариза берилган шахснинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилишининг аниқ хавфи мавжуд бўлса;
• аризачининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини бундай чоралар кўрмай туриб, ҳимоя қилиш мумкин бўлмаса ёки қийин бўлса дастлабки ҳимоя чораларини кўриши мумкин.
Қуйидагилар дастлабки ҳимоя чоралари бўлиши мумкин:
• жавобгарга муайян ҳаракатларни амалга оширишни тақиқлаш;
• бошқа шахсларга низо предметига тааллуқли бўлган муайян ҳаракатларни амалга оширишни тақиқлаш;
• мол-мулкни реализация қилишни тўхтатиб туриш;
• маъмурий органнинг, фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органининг низолашилаётган ҳужжати ижросини тўлиқ ёки қисман тўхтатиб туриш.
Суд томонидан бир вақтнинг ўзида бир нечта дастлабки ҳимоя чоралари кўрилиши мумкин.
Дастлабки ҳимоя чоралари арз қилинган талабга мос бўлиши керак.
• Дастлабки ҳимоя чораларини кўриш тўғрисидаги ариза судга ариза (шикоят) билан бир вақтда ёки иш юритиш жараёнида берилиши мумкин.
Ариза (шикоят) билан бирга берилган дастлабки ҳимоя чораларини кўриш тўғрисидаги ариза аризани (шикоятни) иш юритишга қабул қилиш ва иш қўзғатиш тўғрисидаги масалани ҳал қилиш билан бир вақтда, ишда иштирок этувчи шахсларни хабардор қилмасдан суд томонидан кўриб чиқилади.
Дастлабки ҳимоя чораларини кўриш тўғрисидаги ариза суд мажлиси чоғида берилган тақдирда, у шу мажлисда кўриб чиқилиши керак.
Дастлабки ҳимоя чоралари ишни кўраётган суд томонидан ишда иштирок этувчи шахснинг илтимосномасига кўра бекор қилиниши мумкин.
Дастлабки ҳимоя чораларини бекор қилиш тўғрисидаги масала суд мажлисида ҳал қилинади. Ишда иштирок этувчи шахслар мажлиснинг вақти ва жойи тўғрисида хабардор қилинади. Бироқ уларнинг келмаганлиги дастлабки ҳимоя чораларини бекор қилиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқишга тўсқинлик қилмайди.

• 22787 количество просмотров
• до принятия судом решения по административному делу существует явная опасность нарушения прав, свобод и законных интересов заявителя или лица, в интересах которого подано заявление;
• защита прав, свобод и законных интересов заявителя будет невозможна или затруднительна без принятия таких мер.
Мерами предварительной защиты могут быть
• запрещение ответчику совершать определенные действия;
• запрещение другим лицам совершать определенные действия, касающиеся предмета спора;
• приостановление реализации имущества;
• приостановление исполнения оспариваемого акта административного органа, органа самоуправления граждан полностью или в части.
Судом одновременно может быть принято несколько мер предварительной защиты.
Меры предварительной защиты должны быть соотносимы с заявленным требованием.
• Заявление о принятии мер предварительной защиты может быть подано в суд одновременно с заявлением (жалобой) или в процессе производства по делу.
Заявление о принятии мер предварительной защиты, поданное с заявлением (жалобой), рассматривается судом одновременно с разрешением вопроса принятия заявления (жалобы) к производству и возбуждения дела без извещения лиц, участвующих в деле.
В случае подачи заявления о принятии мер предварительной защиты в ходе судебного заседания оно должно быть рассмотрено в том же заседании.
Меры предварительной защиты могут быть по ходатайству лица, участвующего в деле, отменены судом, рассматривающим дело.
Вопрос об отмене мер предварительной защиты разрешается в заседании суда. Лица, участвующие в деле, извещаются о времени и месте заседания. Однако, их неявка не является препятствием для рассмотрения вопроса об отмене мер предварительной защиты.