• 71002 марта ўқилди
Гендерхотин-қизлар ва эркаклар ўртасидаги муносабатларнинг жамият ҳаёти ва фаолиятининг барча соҳаларида, шу жумладан сиёсат, иқтисодиёт, ҳуқуқ, мафкура ва маданият, таълим ҳамда илм-фан соҳаларида намоён бўладиган ижтимоий жиҳат ҳисобланади.
Қуйидагилар жинс бўйича камситиш ҳисобланмайди
• бола туғиш ва она сути билан озиқлантириш вазифалари билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишда фарқларни белгилаш;
• қонунда белгиланган тартибда муддатли ҳарбий хизматга чақириш;
• гендер сиёсати амалга оширилишини таъминлашга доир вақтинчалик махсус чоралар кўриш;
• хотин-қизлар ва эркаклар меҳнатини муҳофаза қилишда уларнинг репродуктив саломатлигини сақлаш хусусиятлари;
• мажбуриятлар фақат муайян жинсдаги шахслар томонидан бажарилиши мумкинлигига асосланган ҳолда касбий малакага доир тавсиялар бериш;
• қамоқда сақлаш, жазони ижро этиш жойларида сақлаш тартиби ва шартларини ҳамда ҳуқуқий жиҳатдан таъсир кўрсатишнинг бошқа чораларини тартибга солишда фарқларни белгилаш;
• хотин-қизларнинг жамиятдаги ижтимоий мавқеини мустаҳкамлашга, хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлашга қаратилган ижобий чоралар.
Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатларини таъминлашнинг асосий принциплари қуйидагилардан иборат:
• қонунийлик;
• демократизм;
• хотин-қизлар ва эркакларнинг тенг ҳуқуқлилиги;
• жинс бўйича камситишга йўл қўйилмаслиги;
• очиқлик ва шаффофлик.
Гендер статистикасини шакллантириш - Давлат статистика органлари гендер кўрсаткичлари асосида жамият ҳаётининг барча соҳаларида хотин-қизлар ва эркакларнинг ҳолатини акс эттирадиган статистик ахборотни йиғишни, унга ишлов беришни, уни тўплашни, сақлашни, таҳлил қилишни ва эълон қилишни амалга оширади.
Гендер кўрсаткичларини шакллантириш
• давлат статистика органлари томонидан амалга ошириладиган давлат статистик кузатувларига;
• давлат бошқаруви органларининг маъмуриятга оид маълумотларига;
• давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари томонидан мунтазам равишда амалга ошириладиган статистик кузатувларга асосланади.
Гендер кўрсаткичлари фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг, нодавлат нотижорат ташкилотларининг ва фуқаролик жамияти бошқа институтларининг статистик маълумотлари асосида ҳам шакллантирилиши мумкин.
Давлат хизматидаги лавозимларни, шу жумладан раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун танловда хотин-қизлар ва эркакларнинг тенг равишда иштирок этиши таъминланиши керак.
Давлат органларининг кадрлар хизматлари зиммасига давлат хизматининг тегишли лавозимларида ишлаётган хотин-қизлар ва эркаклар сонининг нисбати тўғрисидаги маълумотларни ҳам тақдим этиш мажбурияти юклатилади.
Бола туғилиши муносабати билан она ҳам, ота ҳам ҳақ тўланадиган таътил олиш ҳуқуқига эга. Болани парваришлаш бўйича таътилнинг давомийлиги ота-онанинг ихтиёрига кўра улар ўртасида бўлиниши мумкин, бунда ота-она таътилдан уни қисмларга бўлган ҳолда фойдаланиши мумкин.
Агар шахс ўзини жинс бўйича бевосита ёки билвосита камситишга дучор этилган деб ҳисобласа, ваколатли органларга ёки судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Бунда жинс бўйича бевосита ёки билвосита камситишга дучор этилган шахсдан давлат божи ундирилмайди.

• 73897 количество просмотров
Согласно Конституции Республики Узбекистан, женщины и мужчины равноправны. Государство обеспечивает им равные права и возможности в управлении делами общества и государства, а также в других сферах общественной и государственной жизни.
Закон «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» устанавливает основные правила обеспечения равенства в политике, экономике, труде, образовании, науке, культуре, здравоохранении и семейных отношениях.
Гендер — социальный аспект отношений между женщинами и мужчинами, проявляющийся во всех сферах жизни общества.
Дискриминация по признаку пола
Прямая дискриминация включает ограничение прав из-за пола, семейного положения, беременности или семейных обязанностей, в том числе сексуальное домогательство и различную оплату за равный труд.
Косвенная дискриминация возникает, когда формально одинаковое требование, условие или критерий ставит лиц определенного пола в менее благоприятное положение.
Не считаются дискриминацией:
• различия, связанные с рождением ребенка и грудным вскармливанием;
• призыв на срочную военную службу в установленном законом порядке;
• временные специальные меры по обеспечению гендерного равенства;
• меры по охране репродуктивного здоровья;
• профессиональные требования, основанные на возможности выполнения обязанности только лицом определенного пола;
• законные различия в условиях содержания под стражей и исполнения наказания.
Важно: беременность, наличие детей или семейных обязанностей не могут сами по себе служить основанием для ограничения прав человека.
Основные гарантии
При приеме на государственную службу, формировании кадрового резерва и продвижении по службе равенство обеспечивается с учетом квалификации и профессиональной подготовки.
В трудовых отношениях работодатели обязаны:
• создавать равные возможности при приеме на работу и продвижении;
• обеспечивать равную оплату за труд равной ценности;
• не допускать дискриминацию по признаку пола;
• предоставлять предусмотренные законом гарантии для выполнения семейных обязанностей.
Отец и мать имеют право пользоваться установленными законом отпусками, связанными с рождением ребенка. Отпуск по уходу за ребенком может распределяться между родителями.
Гендерная статистика содержит раздельные данные о социально-экономическом положении женщин и мужчин. Соблюдение законодательства в государственных органах и организациях также оценивается посредством гендерного аудита.
Обжалование дискриминации
Лицо, считающее себя подвергнутым прямой или косвенной дискриминации по признаку пола, вправе обратиться в уполномоченные государственные органы или в суд.
С лица, подвергнутого дискриминации по признаку пола, государственная пошлина по такому обращению не взимается.