• 21901 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳудудларни ободонлаштириш соҳасидаги муаммолар ўрганиш ва методологик таъминлаш учун масъул орган этиб белгиланди.
2019 йил 1 октябрдан бошлаб янги тартиб ўрнатилмоқда.
юридик ва жисмоний шахслар — аҳоли пунктидаги бинолар ва иншоотларнинг мулкдорлари ёки улардан фойдаланувчилар, шу жумладан, ижарага олувчилар ўзига бириктирилган ҳудудни ободонлаштириш ишлари ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши учун масъул ҳисобланади;
ободонлаштириладиган ҳудуднинг майдони маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан белгиланади. Бунда бириктирилган ҳудуд майдони тегишли ер участкаси майдонидан катта бўлиши мумкин эмас;
бириктирилган ҳудудни ободонлаштириш ишлари бинолар ва иншоотларнинг мулкдорлари ёки улардан фойдаланувчилар томонидан белгиланган шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига, шаҳарлар ва аҳоли пунктларининг ташқи кўринишига қўйиладиган талабларга мувофиқ амалга оширилади.
2020 йил 1 январдан бошлаб, янги тартиб жорий этилмоқда:
Шаҳар кўчаларини қуриш ва реконструкция қилиш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатлари параметрларида ушбу кўчаларнинг туташ ҳудудларини ободонлаштириш (ирригация тармоқлари, ёритиш элементлари, кўкаламзорлаштириш, йўлаклар, ахлат қутилари, кичик меъморий шакллар ва бошқалар) бўйича комплекс тадбирлар мажбурий тартибда назарда тутилади;
йўл қатлами ва ободонлаштиришнинг бошқа объектлари остида жойлашган ер ости муҳандислик коммуникацияларини қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш қўшма графиклар асосида ободонлаштириш объектларида лойиҳа ва пудрат ишлари билан ўзаро боғлиқ ҳолда амалга оширилади;
янги қурилган объектларни, реконструкция қилинган ва капитал таъмирланган бинолар ёки иншоотларни туташ ҳудудларни ободонлаштирмасдан туриб фойдаланишга қабул қилиш тақиқланади.
Қуйидаги имкониятларни берувчи «Обод ҳудуд» ахборот тизими яратилмоқда:
• фуқаролар томонидан ободонлаштириш соҳасидаги мавжуд муаммолар бўйича мурожаатлар юбориш ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш, шунингдек, улар учун қайта алоқани, шу жумладан бажарилган иш натижаларини «аввал» ва «кейин» форматида таққослаш имкониятини таъминлаш;
• аҳоли билан ҳамкорликда ободонлаштириш ишларини режалаштириш, бунда мавжуд моддий ресурслар ва инфратузилма имкониятларидан самарали ва оқилона фойдаланишни ҳисобга олиш;
• фуқаролар билан ҳудудларни ободонлаштириш ҳолати тўғрисида ахборот алмашиш, қурилиш, таъмирлаш ва ободонлаштириш объектлари бўйича таклифларни йўналтириш орқали уларни ободонлаштириш лойиҳаларини амалга оширишга жалб қилиш;
• ободонлаштириш, кўкаламзорлаштириш ва санитария ҳолатидан келиб чиқиб ҳудудлар рейтингини белгилаш;
• махсус онлайн-майдончада лойиҳалаштириш ва ободонлаштириш бўйича йўриқномалар ва қўлланмалар, ҳудудларни ободонлаштиришнинг намунавий лойиҳалари, шунингдек, стандартлар, шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларини жойлаштириш.
Камчиликлар тўғрисида хабар бериш бўйича махсус телеграм-бот:
Бош прокуратура томонидан “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” Дастурлари ижроси юзасидан жамоатчилик назоратини йўлга қўйиш мақсадида махсус телеграм-бот дастури (@obod_mahalla_dasturi_bot) ишлаб чиқилди.
Бош прокуратура мазкур бот ислоҳотлар муваффақиятли кўп жиҳатдан ҳар бир туман, шаҳар, қишлоқ ва маҳаллада жамоатчилик, яъни, халқ назоратининг қай даражада йўлга қўйилганига ҳам боғлиқ экани билан изоҳлади.
Шу боис, ушбу дастурлар доирасидаги ишларнинг барча босқичларини онлайн кузатиб бориш имконини берувчи электрон дастур ишга туширилиб, дастурлар ижроси юзасидан жамоатчилик назоратини йўлга қўйиш мақсадида махсус телеграм-бот (@obod_mahalla_dasturi_bot) дастури ҳам ишлаб чиқилган.
“Агар Сиз яшаётган ҳудудда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида қурилаётган бино-иншоотларда камчиликларни пайқасангиз, қурилиш ишларининг сифатсиз олиб борилаётгани ёки тўхтаб қолганининг гувоҳи бўлсангиз, асл ҳолатни суратга олинг ва махсус телеграмм-ботга жойлаштиринг”, дейилади Бош прокуратура хабарида.
Бунинг учун мавжуд камчиликни суратга оласиз ва махсус телеграмм-ботга кириб, объект жойлашган ҳудудни белгилаб, “Юбориш” тугмасини босиш керак.
Электрон дастур “Ишчи гуруҳ”ни автоматик тарзда қизил белги билан келиб тушган мурожаат ҳақида хабардор қилади.

• 22178 количество просмотров
Министерство жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан является органом, ответственным за изучение проблем и методологическое обеспечение сферы благоустройства территорий.
С 1 октября 2019 года введен определенный порядок.
Согласно порядку:
• юридические и физические лица - собственники или пользователи, в том числе арендаторы, зданий и сооружений в населенном пункте несут ответственность за своевременное и качественное осуществление работ по благоустройству на закрепленной за ними территории;
• площадь благоустраиваемой территории определяется органами государственной власти на местах. При этом площадь закрепленной территории не может быть больше площади соответствующего земельного участка;
• работы по благоустройству закрепленной территории осуществляются собственниками или пользователями зданий и сооружений строго в соответствии с установленными градостроительными нормами и правилами, требованиями к внешнему облику городов и населенных пунктов.
С 1 января 2020 г. веден порядок, в соответствии с которым:
• в параметрах проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию городских улиц в обязательном порядке предусматриваются комплексные мероприятия по благоустройству прилегающих к ним территорий (ирригационные сети, элементы освещения, озеленение, тротуары, урны, малые архитектурные формы и др.);
• строительство, реконструкция и капитальный ремонт подземных инженерных коммуникаций, расположенных под дорожным полотном и другими объектами благоустройства, осуществляются во взаимоувязке на основе совмещенных графиков с проектными и подрядными работами на объектах благоустройства;
• приемка в эксплуатацию объектов нового строительства, реконструкции и капитального ремонта зданий или сооружений без проведения благоустройства прилегающей территории запрещается.
Информационная система «Благоустроенная территория», позволяет:
• гражданам направлять обращения и осуществлять общественный контроль по имеющимся проблемам в сфере благоустройства, а также обеспечивать обратную связь, в том числе проводить сравнение результатов выполненной работы в формате «до» и «после»;
• совместно с населением планировать работу по благоустройству, учитывая при этом эффективное и рациональное использование имеющихся материальных ресурсов и инфраструктурных возможностей;
• обмениваться информацией с гражданами о состоянии благоустройства территорий с привлечением их к участию в реализации проектов по благоустройству путем направления предложений по объектам строительства, ремонта и благоустройства;
• определять рейтинг территорий исходя из степени благоустроенности, озеленения и санитарного состояния;
• размещать на специальной онлайн-площадке инструкции и руководства по проектированию и благоустройству, типовые проекты благоустройства территорий, а также стандарты, градостроительные нормы и правила.
Специальный Telegram-бот о выявленных недостатках
Генеральная прокуратура Узбекистана запустила специальный Telegram-бот, через который можно контролировать реализацию программ "Обод кишлок" ("Благоустроенное село") и "Обод махалля" ("Благоустроенная махалля").
• В 2021 году строительные, ремонтные и благоустроительные работы будут проведены в 7794 сёлах и махаллях, на что будет потрачено 20,8 трлн сумов, уточнили в Генпрокуратуре.
Через сервис @obod_mahalla_dasturi_bot пользователи смогут следить за всеми этапами реализации программ и сообщать о выявленных недостатках. Для этого необходимо сфотографировать место, указать регион, где расположен объект, и отправить снимок.
• Бот оповещает о поступлении обращения рабочую группу, которая займётся устранением недостатков, говорится в сообщении ведомства.