• 28893 марта ўқилди
• Дори воситалари — касаллик профилактикаси, уларга ташхис қўйиш ва даволаш, шунингдек одам организми ҳолати ва функцияларини ўзгартириш учун тиббиёт амалиётида қўлланилишига рухсат этилган дори моддалари (субстанциялар) ва ёрдамчи моддалар асосида олинган воситалар, дори моддалари (субстанциялар), дори препаратлари.
• Дори препаратлари — дозаланган, идишга жойланган-ўралган, қўлланиш учун тайёр дори воситалари.
• Сифатсиз дори воситаси ва тиббий буюм — яроқсиз ҳолга келган ва (ёки) яроқлилик муддати ўтган дори воситаси ва тиббий буюм.
• Тиббий буюмлар — касаллик профилактикаси, уларга ташхис қўйиш ва даволаш учун, шунингдек одам организми ҳолати ва функцияларини ўзгартириш учун тиббиёт амалиётида қўллашга рухсат этилган буюм.
• Фармацевтика фаолияти — дори воситалари ва тиббий буюмлар яратиш бўйича илмий-тадқиқот ишларини, ишлаб чиқариш, тайёрлаш, уларнинг сифатини назорат қилиш ҳамда реализация қилишни қамраб оладиган фаолият.
• Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхалари — интеллектуал мулк тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилган ҳолда муомалага киритилган дори воситалари;
• Қалбакилаштирилган дори воситаси ва тиббий буюм — таркиби ёки хусусияти тўғрисида ёхуд ишлаб чиқарувчиси ҳақида ёлғон ахборот илова қилинган дори воситаси ва тиббий буюм;
• Мувофиқлик сертификати — сертификатланган маҳсулотнинг талабларга мувофиқлигини тасдиқлаш учун сертификатлаштириш тизими қоидаларига биноан берилган ҳужжат:
• Бирламчи ўрам — дори воситаси билан бевосита алоқада бўлган контейнер ёки ўрам.
Чакана сотиш
Дори воситалари ва тиббий буюмни чакана реализация қилиш фақат дорихона ва дорихоналарнинг филиалларида амалга оширилади.
Дори воситалари ва тиббий буюмларни дорихоналардан ташқарида сотиш тақиқланади.
Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган ёки дорихоналар тайёрлаган дори воситаларни ва тиббий буюмларни чакана реализация қилишга рухсат берилади.
Электрон тижорат орқали дори воситалари ва тиббиёт буюмларини реализация қилишда уларни сақлаш ва етказиб бериш тартиби ҳамда талабларига қатъий риоя қилиш шарт.
Дори воситаларига қўшиладиган қўшимча устамалар
Четдан олиб келинадиган, шунингдек, мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларидан сотиб олинадиган дори воситалари ва тиббиёт буюмларини чакана сотиш уларни етказиб беришда иштирок этувчи воситачилар сонидан қатъи назар, чакана савдо учун улгуржи нархидан 20% ортиқ бўлмаган миқдорда чекланган савдо устамалари қўллаган ҳолда сотилади.
Четдан олиб келинадиган, шунингдек, мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларидан сотиб олинадиган дори воситалари ва тиббиёт буюмлари ижтимоий дорихоналар томонидан етказиб беришда иштирок этувчи воситачилар сонидан қатъи назар, харид қилиш нархи ёки улгуржи нархнинг 10% ортиқ бўлмаган чекланган савдо устамаси кўллаган ҳолда чакана сотилади.
Дори воситалари қалбакилаштирилишининг тақиқланиши
Сертификатланиши лозим бўлган дори воситалари ва тиббий буюмларни мувофиқлик сертификатларисиз чакана реализация қилиш тақиқланади.
Сифатсиз, қалбакилаштирилган, Ўзбекистонда рўйхатдан ўтмаган дори воситалари ва тиббий буюмларни, шунингдек Ўзбекистонда рўйхатдан ўтказилган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхаларини харид қилиш, чакана реализация қилиш ҳамда улардан фойдаланиш тақиқланади.
Дорихоналар дори воситаларининг қўлланилиши чоғида ножўя реакциялар аниқланган барча ҳолатлар тўғрисида Соғлиқни сақлаш вазирлигини ёзма шаклда хабардор қилиши шарт.
Истеъмолчиларга бериладиган маълумотлар
Дорихоналар фармацевтика фаолиятини амалга ошириш учун берилган лицензия рақами, амал қилиш муддати, лицензия берган орган тўғрисидаги маълумотларни ёки лицензия нусхасини истеъмолчилар танишиши учун қулай бўлган жойга жойлаштиради.
Дори воситалари ва тиббий буюмларни тайёрлашни лицензияга эга бўлган дорихона амалга оширади.
Дори воситалари дорихоналарда Соғлиқни сақлаш вазирлиги қўлланилишига рухсат этган дори моддаларидан (субстанциялардан) тайёрланади.
Рўйхатга киритилмаган дори воситасини тайёрлаш тақиқланиши
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасдиқлайдиган тайёрлашга рухсат этилган дори воситалари рўйхатига киритилмаган дори воситаларини тайёрлаш тақиқланади.
Дорихона ҳақидаги маълумот жойлаштирилиши
Дорихоналарнинг кириш қисмида дорихонанинг номи, ташкилий-ҳуқуқий шакли, жойлашган манзили ва иш тартиби ҳақида маълумотлар кўрсатилган пешлавҳа бўлиши керак.
Дори воситаларини сотиш тартиби
Барча дорихоналар дори воситалари ва тиббий буюмларни Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасдиқлаган рўйхатга мувофиқ сотиши шарт.
Ижтимоий дорихоналар Ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари ва тиббиёт буюмларнинг тасдиқланган рўйхатини давлат ва рус тилларида
12 шрифтдан кам бўлмаган ўлчамда кўринадиган жойга осиб қўйиши шарт.
Сотиб олувчига идентификация маълумотлари (номи, дозаси, қадоқлаш, миқдори), дори воситалари ёки тиббиёт буюмларининг номи, уларни берувчи шахсга оид маълумотлар, бериш санаси ва нархи кўрсатилган товар чеки берилади.
Дори воситаларини дорихона пештахтасига жойлаштириш
Дорихоналар санитария ва гигиена ашёларини, шифобахш озиқлантириш маҳсулотларини, маъданли сувларни, шунингдек даволаш-косметика маҳсулотларини, биологик фаол қўшимчаларни реализация қилиш учун рухсатнома бўлиши шарт.
Дорихонада барча дори воситалари ва тиббий буюмлар нархи кўрсатилган ҳолда ҳамда дорихона жавобгар шахсининг имзоси билан сотувга қўйилади.
Дорихона сотув зали пештахтасига фақат шифокор рецептисиз бериладиган дори воситалари ва тиббий буюмлар қўйилади.
Шифокор рецептлари асосида бериладиган дори воситалари ва тиббиёт буюмларини дорихона пештахтасига қўйиш тақиқланади.
Дори воситаларини қўллаш юзасидан харидорга маълумот берилиши
Дори воситаларини чакана реализация қилиш шакли ва қоидалари Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасдиқлаган рецептлар ёки рецептсиз сотиладиган дори воситалари рўйхатига мувофиқ амалга оширилади.
Дори воситаси ва тиббий буюмни сотишда сотувчи ходим дори воситаси ва тиббий буюмни қўллаш тартиби, хусусан, қўллаш даврийлиги, бир маротабалик ва суткалик дозалари, қўллаш усули, сақлаш тартиби, яроқлилик муддати ва бошқалар ҳақида маълумот бериши лозим.
Дорихона ходими сотиб олувчи эътиборини дори воситаси ва тиббий буюмни қўллаш йўриқномаси билан диққат билан танишиб чиқишга қаратиши керак.
Дори воситасини доналаб сотиш
Дорихона ходими дори воситасини сотиб олувчига зарур маълумотлар бериши керак. Сотиб олувчи талабига кўра дори воситаси ва тиббий буюм нархи ва сифатини тасдиқловчи ҳужжатни кўрсатиши лозим.
Дори воситасини доналаб сотишга рухсат этилади. Бунда жойлаш-ўраш материалида дори воситаси номи, серияси, яроқлилик муддати ва ишлаб чиқарувчиси кўрсатилиши керак.
Дори воситасини бирламчи ўрами бузилган ҳолда бериш тақиқланади.
Дори воситасини бериш нормаси шифокор рецептига мувофиқ белгиланади.
Имтиёзли асосда дори воситаларини олиш
Шифокор берган рецептда дори воситасининг бир маротаба қўлланадиган энг юқори дозасидан кўпроқ доза тайинланганда, дорихона ходими энг юқори дозасининг ярмига тенг дозани бериши шарт.
Амбулаторияда даволанишда имтиёзга эга шахслар айрим тоифаларини дори воситалари билан имтиёзли таъминлаш дори воситаларини амбулатория-поликлиника муассасалари орқали ёхуд дорихоналар орқали амалга оширилади.
Шахсларнинг айрим тоифаларига имтиёзли дори воситалари барча дорихоналарда берилади.
Дори воситасини рецепт асосида узоқ муддат бериш
Фавқулодда ҳолатларда, беморнинг яшаш жойидан жўнаб кетиши, дорихонага мунтазам қатнаш имкони бўлмаганда дори воситаларини рецепт бўйича 2 ой давомида қўллаш учун зарур миқдорда берилади.
Дори воситалари узоқ вақт амал қилувчи рецепт асосида қисман берилганда рецепт орқа томонига дори воситаси миқдори ва берилган сана кўрсатилиб, беморга қайтариб берилади.
Беморнинг дорихонага навбатдаги мурожаатида дори воситаси олдин олинганлиги ҳақидаги белгилар ҳисобга олинади.
Дори воситаси рецептда назарда тутилган миқдорда олинганда унга “Рецепт ҳақиқий эмас” деган штамп босилади ва дорихонада қолдирилади.
Рецептни дорихонада сақлаш
Дори воситаларини рецептларини сақлаш муддатлари:
• психотроп моддалар, этил спирти ва анаболик воситаларга берилган рецепт – 1 йил;
• дори воситаларини имтиёзли бериш учун рецепт – 3 йил;
• махсус пушти рангдаги бланкалар бўйича берилган гиёҳванд восита рецепти – 5 йил;
• бошқа дори воситаларига берилган рецепт – 3 ой .
Сақлаш муддати тугаганидан сўнг, рецептлар йўқ қилиш далолатнома тегишли расмийлаштирилиши билан йўқ қилинади.
Шахсларнинг айрим тоифаларини дори воситалари билан рецепт асосида имтиёзли таъминлаш харажатларини соғлиқни сақлаш муассасалари шартномага мувофиқ дорихона ҳисобига ўтказади.
Дорихонадан реализация қилинган дори воситаси ва тиббий буюм қайтариб олинмайди ҳамда алмаштирилмайди.

• 29033 количество просмотров
• лекарственные средства — средства, полученные на основе лекарственных веществ (субстанций) и вспомогательных веществ, лекарственные вещества (субстанции), лекарственные препараты, разрешенные к применению в медицинской практике для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также для изменения состояния и функций организма человека;
• лекарственные препараты — дозированные, упакованные лекарственные средства, готовые к применению;
• недоброкачественное лекарственное средство и изделие медицинского назначения — лекарственное средство и изделие медицинского назначения, пришедшее в негодность и (или) с истекшим сроком годности;
• изделия медицинского назначения — изделия, разрешенные к применению в медицинской практике для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также для изменения состояния и функций организма человека;
• фармацевтическая деятельность — деятельность, охватывающая научно-исследовательскую работу по созданию лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также их производство, изготовление, контроль за качеством и реализацию;
• незаконные копии зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств — лекарственные средства, поступившие в обращение с нарушениями законодательства об интеллектуальной собственности;
• фальсифицированное лекарственное средство и изделие медицинского назначения — лекарственное средство и изделие медицинского назначения, сопровождаемое ложной информацией о составе или характеристике либо о производителе;
• сертификат соответствия — документ, выданный по правилам системы сертификации для подтверждения соответствия сертифицированной продукции установленным требованиям;
• первичная упаковка — контейнер или упаковка, непосредственно контактирующие с лекарственным средством.
Розничная торговля лекарственных средств и медицинских изделий:
Запрещается продажа лекарственных средств и изделий медицинского назначения вне аптек.
Разрешается розничная реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения, зарегистрированных в Узбекистане или изготовленных аптеками.
Разрешается реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения посредством электронной коммерции исключительно при условии соблюдения требований и порядка по обеспечению их сохранности при хранении и перевозке в соответствии с требованиями законодательства.
Запрещение фальсификации лекарственных средств:
Запрещается розничная реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения, подлежащих в установленном порядке обязательной сертификации, без наличия сертификатов соответствия.
Запрещается закуп, розничная реализация и использование недоброкачественных, фальсифицированных, незарегистрированных в Узбекистане лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий зарегистрированных в Узбекистане лекарственных средств.
Аптеки обязаны информировать в письменной форме Министерство здравоохранения обо всех случаях выявления побочных реакций при применении лекарственных средств в установленном порядке.
Информация, предоставляемая потребителю:
Аптеки должны разместить в удобных для ознакомления потребителей местах информацию о номере и сроке действия или копию лицензии на осуществление розничной реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также их изготовление, и об органе, ее выдавшем.
Изготовление лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляется аптеками, имеющими соответствующую лицензию.
Лекарственные средства изготавливаются в аптеках из лекарственных веществ (субстанций), разрешенных к применению Министерством здравоохранения.
Запрещается изготовление лекарственных средств, не включенных в Перечень:
Запрещается изготовление лекарственных средств, не включенных в Перечень лекарственных средств, разрешенных к изготовлению, утверждаемый Министерством здравоохранения.
Размещение информации об аптеке:
На фасаде аптеки должна быть вывеска с указанием наименования, организационно-правовой формы, местонахождения (почтового адреса), режима работы аптеки.
Порядок приобретения лекарственных средств:
Все аптеки должны обеспечить реализацию лекарственных средств и медицинских изделий по списку, утвержденному Министерством здравоохранения.
Социальные аптеки обязаны размещать на видном месте утвержденный в соответствии с законодательством Перечень социально значимых лекарственных средств и изделий медицинского назначения на государственном и русском языках размером шрифта не менее 12.
Покупателю, наряду с кассовым чеком, выдается товарный чек, в котором указываются наименование лекарственного средства или изделия медицинского назначения с идентификационными сведениями (наименование, дозировка, расфасовка, количество), данные лица, осуществляющего его отпуск, дата отпуска и цена.
Выставление на витрину аптеки лекарственных средств:
Аптеки могут осуществлять реализацию предметов санитарии и гигиены, лечебного питания, минеральных вод, а также лечебно-косметической продукции, биологически активных добавок при наличии соответствующих документов на их применение и реализацию.
Все лекарственные средства и изделия медицинского назначения выставляются на реализацию с указанием их цены, подтвержденной подписью ответственного лица аптеки.
В торговом зале аптеки разрешается выставлять на витрину лекарственные средства и изделия медицинского назначения, отпускаемые без рецепта врача. При этом, лекарственные средства для внутреннего применения и лекарственные средства для наружного применения размещаются на витринах отдельно.
Запрещается выставлять на витрину аптеки лекарственные средства и изделия медицинского назначения, отпускаемые по рецептам врача.
Предоставление информации потребителю об способе применения:
Розничная реализация лекарственных средств осуществляется по рецептам или без рецепта согласно спискам, утвержденным Министерством здравоохранения.
При реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения сотрудник аптеки с фармацевтическим образованием должен информировать покупателя об аналогах лекарственных средств и изделий медицинского назначения, способе применения в соответствии с инструкцией по применению лекарственного средства и изделия медицинского назначения, в частности, режиме приема, разовой и суточной дозах, способе приема, условиях хранения, сроке годности.
Сотрудник аптеки также должен обратить внимание покупателя на необходимость внимательного ознакомления с инструкцией по применению лекарственного средства и изделия медицинского назначения.
Реализация лекарственных средств поштучно:
Сотрудники аптеки должны предоставлять необходимую информацию покупателям. По требованию покупателя сотрудник аптеки должен предоставить документы, подтверждающие цену и качество лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Разрешается реализация лекарственных средств поштучно. При этом на упаковке должны быть указаны название, серия, срок годности и производитель лекарственного средства.
Запрещается отпуск лекарственного средства с нарушенной первичной упаковкой.
Нормы отпускаемых лекарственных средств устанавливаются по объему соответственно указанного в рецепте врача.
Отпуск лекарственных средств на льготной основе:
В случае выписывания врачом лекарственного средства в дозе, превышающей высшую дозу однократного приема без соответствующего оформления этого в рецепте, сотрудник с фармацевтическим образованием аптеки обязан отпустить лекарственное средство в половине той дозы, которая установлена как высшая.
Льготное обеспечение лекарственными средствами отдельных категорий лиц при амбулаторном лечении осуществляется через амбулаторно–поликлинические учреждения, либо путем их отпуска через аптеки.
Отпуск лекарственных средств отдельным категориям лиц на льготной основе осуществляется всеми аптеками независимо от их организационно-правовой формы.
Отпуск лекарственных средств по рецептам длительного действия:
В исключительных случаях сотрудникам аптек разрешается производить единовременный отпуск назначенного врачом лекарственного средства по рецептам длительного действия в количествах, необходимых для лечения в течение 2 месяцев.
При отпуске лекарств по рецептам длительного действия рецепт возвращается больному с указанием на обороте количества отпущенного лекарственного средства и даты отпуска.
При очередном обращении больного в аптеку учитываются пометки о предыдущем получении лекарства.
При истечении срока действия рецепта или при последнем отпуске лекарственного средства от количества указанного в рецепте ставиться штамп «Рецепт недействителен» и оставляется в аптеке.
Хранение рецептов в аптеках:
Рецепты на:
• психотропные вещества, этиловый спирт медицинский, анаболические средства — в течение 1 года,
• льготный отпуск лекарственных средств отдельным категориям лиц — в течение 3 лет,
• наркотические средства, отпускаемые по специальным розовым бланкам — 5 лет,
• остальные лекарственные средства — в течение 3 месяцев.
При истечении срока хранения рецепты подлежат уничтожению с соответствующим оформлением акта уничтожения.
При отпуске аптеками лекарственных средств отдельным категориям лиц на льготной основе при амбулаторном лечении сумма оплаты за эти лекарственные средства перечисляется на счет аптеки учреждениями здравоохранения согласно договору.