• 509311 марта ўқилди
Автотранспорт воситасининг олди-сотди (ҳадя қилиш, айирбошлаш) шартномаси нотариал тартибда тасдиқлангандан сўнг ушбу автотранспорт воситаси 10 кун ичида эгасининг доимий яшаш жойидаги Йўл ҳаракати хавфсизлиги давлат хизматида (ЙҲХДХ) рўйхатдан ўтказилиши ва рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгиси (РЎДРБ) олиниши лозим.
Автомототранспорт воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш ҳудудий ДЙҲХХ органлари томондан қуйидаги ҳолатларда амалга оширилади:
а) ЙҲХХ ва унинг ҳудудий бошқармаларида рўйхатдан ўтказилмаган янги автомототранспорт воситаси олинганда;
б) Ўзбекистон Республикаси божхона ҳудудига киритилган автомототранспорт воситалари ва улар тиркамалари ва ярим тиркамаларининг эркин муомалага чиқариш (импорт) божхона режимида божхона рўйхатидан ўтказишда;
в) илгари ЙҲХХ ва унинг ҳудудий бошқармаларида рўйхатдан ўтган автомототранспорт воситасининг эгаси ўзгарганда;
г) автомототранспорт воситасининг рўйхатдан ўтган жойини ўзгартиришни талаб қилувчи, автомототранспорт воситаси эгасининг яшаш (турар) жойи ёки жойлашган жойи (почта манзили) ўзгарган ҳолатларда.
Автомототранспорт воситаси унинг эгасининг — жисмоний ёки юридик шахснинг номига давлат рўйхатидан ўтказилади.
Жисмоний шахсларнинг автомототранспорт воситалари уларнинг доимий рўйхатга олинган жойи бўйича, доимий рўйхатга олинган жойи бўлмаса — вақтинча турган жойи бўйича давлат рўйхатидан ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг буйруғи, 31.03.2024 йилда рўйхатдан ўтган, рўйхат рақами 2303-5 кўра, 1 апрелдан электромобиллар, мототранспорт воситалари ва тиркамаларни рўйхатдан ўтказиш ва қайта рўйхатдан ўтказиш учун тўловлар ставкаси 15 бараварга — 1,5 БҲМгача оширилди. Қолган барча автомобиллар бўйича ставка 68,4 бараварга ошиб, 6,84 БҲМ ташкил этади.

• 509300 количество просмотров
После нотариального удостоверения договора купли-продажи (дарения, обмена) автотранспортного средства, данное транспортное средство должно быть зарегистрировано в течение 10 дней в Службе безопасности дорожного движения (СБДД) по месту постоянного жительства нового владельца и получить государственный регистрационный номерной знак (ГРНЗ).
Государственная регистрация автомототранспортных средств осуществляется территориальными органами ГСБДД в следующих случаях:
а) при покупке нового автомототранспортного средства, не зарегистрированного ранее в СБДД и его территориальных управлениях;
б) при таможенной регистрации автомототранспортных средств, ввезённых на таможенную территорию Республики Узбекистан и находящихся в режиме свободного обращения (импорта), включая прицепы и полуприцепы;
в) при смене владельца автомототранспортного средства, ранее зарегистрированного в СБДД и его территориальных управлениях;
г) в случае изменения места регистрации транспортного средства, когда меняется место жительства (пребывания) или почтовый адрес владельца.
Автомототранспортное средство регистрируется на имя его владельца — физического или юридического лица.
Автотранспортные средства физических лиц регистрируются по месту их постоянной прописки, а при её отсутствии — по месту временного пребывания.
Согласно приказу министра внутренних дел Республики Узбекистан, зарегистрированному 31.03.2024 под номером 2303-5, с 1 апреля ставки за регистрацию и перерегистрацию электромобилей, мототранспортных средств и прицепов увеличены в 15 раз — до 1,5 размеров БРВ (базовой расчётной величины). Для всех остальных автомобилей ставка увеличена в 68,4 раза и составляет 6,84 БРВ.