• 58993 марта ўқилди
Ўзбекистонда автотранспорт воситасини муомала лаёқатига эга, 18 ёшга тўлган, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида яшовчи Ўзбекистон Республикаси фуқароси, чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахслар сотиб олиши мумкин.
• Янги автотранспорт воситаси махсус савдо ташкилотилари – дилер орқали сотиб олинади.
Масалан
Янги автотранспорт воситасини дилерлардан сотиб олишда шартномани нотариус орқали тасдиқлаш талаб этилмайди. Автотранспорт воситасини Йўл ҳаракати хавфсизлиги давлат хизматида рўйхатдан ўтказиш ва давлат рақами белгисини олиш учун берилган ҳисоб-маълумот асос бўлади.
• Дилерлар орқали автотранспорт воситасини сотиб олишда олувчининг паспорти тақдим этилади.
• Фойдаланишда бўлган автотранспорт воситасини махсус ихтисослаштирилган бозорлар ёки Интернет сайтлар ва мобил иловалар («OLX.UZ», «AVTOBOR», «AVTOELON» ва ҳ.) орқали сотиб олиш мумкин.
Бунда автотранспорт воситаси билан боғлиқ битимлар (олди-сотди, ҳадя, айрбошлаш шартномалари ва ҳ.к.) нотариал тартибда тасдиқланиши лозим.
Автотранспорт воситаларини хорижда ҳам сотиб олиш мумкин. Хорижда сотиб олинган автотранспорт воситаларини Ўзбекистон Республикасига олиб киришда тегишли божхона ҳужжатлари расмийлаштирилиши лозим.
Автотранспортни иккиламчи бозордан сотиб олиш
• Автотранспорт воситаси олди-сотди шартномасини нотариал тартибда тасдиқлаш лозим.
• Автотранспорт воситаси олди-сотди шартномасини олувчининг доимий ёки вақтинчалик яшаш жойидан қатъий назар исталган давлат нотариал идорасида тасдиқлаш мумкин.

• 59502 количество просмотров
Автотранспортное средство в Узбекистане могут приобрести дееспособные, достигшие 18 лет граждане Узбекистана, лица без гражданства и иностранные граждане, проживающие на территории Республики Узбекистан.
• Новые автотранспортные средства можно приобрести через специальную сеть продаж - дилеров.
Например, через дилеров:
• Договор купли-продажи нового автотранспортного средства у дилера нотариальному удостоверению не подлежит. Для регистрации автотранспортного средства в органах Государственной службы безопасности дорожного движения и получения государственного регистрационного номерного знака покупателю выдается специальная счет-справка.
• Для покупки нового автотранспортного средства у дилеров покупателю необходимо предоставить свой паспорт и ИНН.
• Транспортное средство, бывшее в эксплуатации, можно приобрести на специализированных рынках, либо через специальные Интернет сайты и мобильные приложения («OLX.UZ», «AVTOBOR», «AVTOELON» и т.д.)
При этом, сделки (договор купли-продажи, дарения, мены и т.д.), связанные с автотранспортными средствами подлежат нотариальному удостоверению.
Также автотранспортное средство можно приобрести за рубежом. При ввозе на территорию Республики Узбекистан транспортного средства, приобретенного за рубежом, необходимо пройти таможенное оформление.
Приобретение автотранспорта на вторичном рынке
Договор купли-продажи автотранспортного средства необходимо оформить в нотариальном порядке.
Договор купли-продажи можно оформить в любой государственной нотариальной конторе, независимо от места жительства, постоянной или временной прописки продавца и покупателя.