• 59888 марта ўқилди
Жамғариб бориладиган пенсия тизимида иштирок этувчи фуқаролар пенсия тўловлари олувчи сифатида жамғариб бориладиган пенсия тўловларини қонун ҳужжатларига мувофиқ давлат пенсиясини олиш ҳуқуқи юзага келган тақдирда олиш ҳуқуқига эга.
Фуқаро вафот этган тақдирда, шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағида жамғарилган маблағлар қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда меросга ўтади ва меросхўрга бир йўла тўла ҳажмда тўланади.
Фуқаро Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқарига доимий яшаш жойига чиқиб кетаётган бўлса, шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағида жамғарилган маблағлар бир йўла тўла ҳажмда тўланади.
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олиш ҳуқуқи тўғрисидаги гувоҳнома
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олувчининг яшаш жойидаги Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлими берадиган жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олиш ҳуқуқи тўғрисидаги гувоҳнома бундай тўловларни олиш учун асос бўлади.
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олиш ҳуқуқи тўғрисидаги гувоҳномани бериш сўралган аризани фуқаролар иш берувчи орқали (мажбурий иштирокчилар), бевосита яшаш жойларидаги (ихтиёрий иштирокчилар) Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлимига берадилар.
Гувоҳнома ариза келиб тушган кундан эътиборан уч иш куни ичида Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлимлари томонидан берилади.
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олишда танлаш ҳуқуқи
Тўловларни олувчилар ўзлари мустақил равишда белгилайдиган муддат мобайнида ҳар ойлик жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олишни ёки жамғариб бориладиган пенсия тўловларини бир йўла олишни танлаш ҳуқуқига эга.
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини тўлаш
• Жамғариб бориладиган пенсия тўловлари гувоҳнома асосида бундай тўловларни олувчининг яшаш жойидаги Халқ банки филиали томонидан тўланади.
• Жамғариб бориладиган пенсия тўловлари уларни олиш учун мурожаат этилган ойдан кейинги ойдан эътиборан, лекин бундай тўловларни олувчида давлат пенсиясини олиш ҳуқуқи юзага келгач, тўланади.
• Бундай тўловларни олувчилар шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварақларидан маблағларни қонунчиликка мувофиқ берилган ҳужжатлар асосида ишончли шахслар орқали олишлари мумкин.
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олувчининг ҳуқуқлари ва мажбуриятлари
Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олувчи қуйидаги ҳуқуқларга эга:
• шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағидан тўловларни белгиланган тартибда олиш;
• шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағидаги жамғармаларининг ҳолати тўғрисида, шунингдек шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағидаги маблағларга ҳисоблаб чиқарилган фоизлар ҳақида ахборот олиш;
• шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағидаги жамғармаларини қонунчиликка мувофиқ васият қилиб қолдириш;
• Жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олувчи Халқ банкининг мазкур тўловчи олдидаги мажбуриятларини бажаришига таъсир қилувчи ўзгаришлар тўғрисида Халқ банки филиалига хабар қилиши шарт.
Тўлов жамғариб бориладиган пенсия тўловларини олувчига боғлиқ бўлмаган сабабларга кўра тўхтатиб қўйилганда ёки у тўланмаганда ёхуд тўлов тартиби ва унинг миқдори бўйича низоли масалалар пайдо бўлганда олувчи туман (шаҳар) бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси бўлимига, унинг юқори ташкилотига, Халқ банкининг ҳудудий бошқармасига ва бошқарувига ёки судга мурожаат қилишга ҳақлидир.
Жамғариб бориладиган пенсия ҳисобрақамидаги маблағлар ҳақида мобил алоқаси орқали маълумот берувчи “SMS-xabarnoma” хизматига уланиш тартиби билан танишиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига мурожаат қилиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг ёки "1140" ишонч телефонларига қўнғироқ қилинг.
Савол: З. исмли шахс фуқаронинг шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисоб рақамида тўпланган пул маблағларини олиш ҳуқуқи қачон вужудга келиши ва қандай ҳолларда ушбу жамғарилган маблағни бир йўла тўла ҳажмда олиш мумкинлигини тушунтиришни сўради.
Жавоб: Жамғариб бориладиган пенсия тизимида иштирок этувчи фуқаролар пенсия тўловлари олувчи сифатида жамғариб бориладиган пенсия тўловларини қонунчиликка мувофиқ давлат пенсиясини олиш ҳуқуқи юзага келган тақдирда олиш ҳуқуқига эга.
Шу билан бирга, қуйидаги ҳолларда фуқаролар жамғариб бориладиган пенсия тўловларини бир йўла тўла ҳажмда олиш ҳуқуқига эга бўлади.
Яъни, фуқаро вафот этган тақдирда, шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағида жамғарилган маблағлар қонунчиликда белгиланган тартибда меросга ўтади ва меросхўрга бир йўла тўла ҳажмда тўланади.
Шунингдек, фуқаро Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқарига доимий яшаш жойига чиқиб кетаётган бўлса, шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағида жамғарилган маблағлар бир йўла тўла ҳажмда тўланади.

• 59867 количество просмотров
Граждане, участвующие в накопительной пенсионной системе в качестве получателей, имеют право на получение накопительных пенсионных выплат при возникновении права на государственную пенсию в соответствии с законодательством.
В случае смерти гражданина, средства накопленные на индивидуальном накопительном пенсионном счете, наследуются в установленном законодательством порядке и выплачиваются наследнику единовременно в полном объеме.
В случае выезда гражданина за пределы Республики Узбекистан на постоянное место жительства, средства, накопленные на индивидуальном накопительном пенсионном счете, выплачиваются единовременно в полном объеме.
Свидетельство о праве на получение накопительных пенсионных выплат
Основанием для получения накопительных пенсионных выплат является свидетельство о праве на их получение, выдаваемое районным (городским) отделом внебюджетного Пенсионного фонда по месту жительства получателя.
Заявление о выдаче свидетельства о праве на получение накопительных пенсионных выплат граждане подают через работодателя, непосредственно в районный (городской) отдел внебюджетного Пенсионного фонда по месту их жительства.
Районным (городским) отделом внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан в течение трех рабочих дней выдается свидетельство о праве на получение накопительных пенсионных выплат.
Право выбора при получении накопительных пенсионных выплат.
Получатели имеют право выбора на получение ежемесячных накопительных пенсионных выплат в течение периода, устанавливаемого ими самостоятельно, или на получение накопительных пенсионных выплат единовременно.
Осуществление накопительных пенсионных выплат
Накопительные пенсионные выплаты осуществляются филиалом Народного банка по месту жительства получателя на основании свидетельства о праве на получение накопительных пенсионных выплат, выданного районным (городским) отделом внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
Накопительные пенсионные выплаты осуществляются с месяца, следующего за месяцем обращения за ними, но не ранее возникновения у получателя права на государственную пенсию.
Получатели могут получать средства с индивидуальных накопительных пенсионных счетов через доверенных лиц на основании документов, выданных в соответствии с законодательством.
Права и обязанности получателя накопительных пенсионных выплат
Получатель накопительных пенсионных выплат имеет право:
• получать в установленном порядке выплаты с индивидуального накопительного пенсионного счета;
• получать информацию о состоянии накоплений на индивидуальном накопительном пенсионном счете, а также о процентах, начисленных на средства индивидуального накопительного пенсионного счета;
• завещать накопления на индивидуальном накопительном пенсионном счете в соответствии с законодательством;
• получатель накопительных пенсионных выплат обязан сообщать в филиал Народного банка об изменениях, влияющих на выполнение обязательств Народного банка перед ним.
В случае приостановки выплаты или невыплаты ее по причинам, не зависящим от получателя накопительных пенсионных выплат, либо возникновения спорных вопросов по порядку выплаты и установлению ее размера, получатель вправе обратиться в районный (городской) отдел внебюджетного Пенсионного фонда, в вышестоящую организацию, в территориальное управление и управление Народного банка или в суд.
Для ознакомления с порядком доступа к услуге «SMS-уведомления», которая предоставляет информацию о накопительных пенсионных счетах посредством мобильной связи перейдите по следующей ссылке.
Для обращения во Внебюджетный Пенсионный фонд перейдите по следующей ссылке или позвоните по телефону доверия 1140.
Для обращения в Народный банк Республики Узбекистан перейдите по следущей ссылке или звоните телефон доферия 1106.