• 14868 марта ўқилди
Етим бола — отаси ҳам, онаси ҳам вафот этган ёки улар суд қарорига асосан вафот этган деб эълон қилинган бола.
Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган бола — ҳар қандай сабабга кўра ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган бола, етим бола бундан мустасно.
Етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар уй-жойга муҳтож етим болалар рўйхатида турганида ёки бириктирилган уй-жойга эга бўлганида, етим боланинг ёши 23 ёшдан катта бўлмаган даврда, таълим муассасаларида, ижтимоий уйларида, фарзандликка олган оилаларда, васий (ҳомий) қарамоғида бўлган тўлиқ даврда, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларида хизматни ўташ даврида ёки озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазони ижро этиш муассасаларида бўлган даврида мерос бўйича ҳамда давлат томонидан бериладиган уй-жой олишга ва уни сақлаб қолишга бўлган ҳуқуқини сақлаб қолади.
Ўзларига бириктирилган турар жойга эга бўлмаган ва турар жойга муҳтожлар сифатида ҳисобда турган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларга улар 18 ёшга тўлган йилда кўп квартирали уй-жойлардан умумий майдони 25 квадрат метрдан кам бўлмаган 1 хонали, вояга етган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ўртасида никоҳ тузилган ҳолларда, 50 квадрат метрдан кам бўлмаган 2 хонали квартиралар ажратилади.
Уй-жой билан таъминлаш жараёнида қуйидагилар тақиқланади:
• битта кўп квартирали уй-жойнинг ҳар бир кириш йўлагидаги квартираларда бир нафардан ортиқ етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни жойлаштириш;
• 2 ва ундан ортиқ етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун кўп квартирали уй-жойдан битта квартира ажратиш (улар ўртасида никоҳ тузилган ҳоллар мустасно);
• етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун алоҳида кўп қаватли уй-жойлар қуриш ва бу ерда уларнинг барчасини жойлаштириш;
• етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун ётоқхоналардан уй-жойлар ажратиш (харид қилиш).
Уй-жой бериш тўғрисидаги қарор асосида туман (шаҳар) ҳокимлиги етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларга белгиланган намунадаги ордер беради, ордер берилган уй-жойга кўчиб кириш учун асос ҳисобланади.

• 15458 количество просмотров
Ребёнком, лишенным родительской опеки - является ребёнок, лишенный родительской опеки по любой причине, за исключением сироты.
При нахождении детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в списках детей-сирот, нуждающихся в жилье, или имеющих пристроенное жилье, за ребенком-сиротой, не достигшим 23-летнего возраста, в образовательных учреждениях, социальных домах, приемных семьях, органах опеки и попечительства сохраняется право на наследование и получение жилья, предоставляемого государством в течение всего срока его службы, а также в период его службы в Вооруженных Силах Республики Узбекистан или в учреждениях по отбыванию наказания в виде лишения свободы.
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не имеющие присоединенного жилья и состоящие на учете в качестве нуждающихся в жилье, обеспечиваются однокомнатными,  общей площадью не менее 25 кв.м в год достижения ими 18-летнего возраста. В случаях заключения брака между детьми, оставшимися без попечения родителей, выделяется 2-комнатная квартира площадью не менее 50 кв.м.
В процессе предоставления жилья запрещается:
• размещение более одного ребенка-сироты и детей, оставшихся без попечения родителей, в квартирах в каждом подъезде одного многоквартирного дома;
• выделение одной квартиры из многоквартирного дома на 2 и более детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (кроме случаев заключения между ними брака);
• строительство отдельного многоэтажного жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и размещение их всех в нем;
• выделение (приобретение) жилья из детских домов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
На основании решения о предоставлении жилья районный (городской) хокимият издает приказ установленной формы детям-сиротам и детям, лишенным родительской опеки, что является основанием для переселения в заказанное жилье.