• 13125 марта ўқилди
Расмийлаштирилган чипта ва олдиндан банд қилинган жойга эга бўлган йўловчига ташувчи томонидан ҳаво кемасидан жой бериш рад этилган бўлса ва бу йўловчининг белгиланган вақтдан ортиқ учиш пунктида ушланиб қолишига сабаб бўлса, йўловчига етказилган зарар ташувчи томонидан компенсация тўлови ёки бепул қўшимча хизматлар кўрсатиш орқали қопланади.
Компенсация тўловини тўлаш тартиби ва миқдори ташувчи томонидан фуқаролик қонун ҳужжатлари талабларини инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган қоидалар, Ўзбекистон Республикасининг Ҳаво кодекси, мазкур Қоидалар, шунингдек жўнаб кетиш ёки транзит мамлакатнинг қонун ҳужжатлари ва халқаро тижорат иттифоқларининг талаблари асосида белгиланади.
Парвоз ташувчи томонидан белгиланган аниқ вақтдан кечикса, ташувчи йўловчига етказилган зарарни қоплаши шарт. Зарар миқдори парвоз купони нархидан келиб чиққан ҳолда ташувчи томонидан белгиланади.
Йўловчига етказилган зарар учун ташувчи томонидан бепул қўшимча кўрсатиладиган хизматлар
• бир маротаба телефон орқали гаплашиш ёки телеграмма юбориш ёки бошқа алоқа хизматларидан фойдаланишни таъминлаш;
• парвозгача кутиш даврида ёки транспортнинг бошқа тури орқали ташишгача бўлган вақтда озиқ-овқат ва ичимлик суви билан таъминлаш;
• ташувчи қоидаларида белгиланган муддат кутиш вақтидан кўра кўпроқ бўлса, меҳмонхона билан таъминлаш;
• кутиш вақтида транспорт орқали аэропортдан вақтинчалик яшаш жойигача элтиб қўйиш ва қайтишни таъминлаш;
• чиптада назарда тутилган туташ рейсларга кечикиш билан боғлиқ харажатларни тўлаш.
Йўловчига компенсация тўланмайдиган ҳолатлар
• йўловчи бошқа рейсда учишдан бош тортса ва чипта учун тўланган пулнинг мажбурият бажарилмаган қисми доирасида жойида тўлаб беришни талаб қилса;
• йўловчи ташувчининг чипта олиш ва рўйхатдан ўтишга келиш муддатлари билан боғлиқ талабларига риоя қилмаса;
• йўловчи мазкур парвоздан четлатилганда;
• йўловчи рўйхатдан ўтиб, учиб кетиш жойига келмаса;
• рейсда йўловчига уни чиптасида кўрсатилган классдан юқорироқ классда қўшимча ҳақ олмасдан ташиш таклиф этилса;

• 13124 количество просмотров
Если перевозчик отказал пассажиру, имеющему должным образом оформленный билет и подтверждённое бронирование, в предоставлении места на борту воздушного судна — и вследствие этого пассажир был вынужден задержаться в пункте отправления дольше установленного времени, — причинённый пассажиру ущерб возмещается перевозчиком путём выплаты компенсации либо предоставления бесплатных дополнительных услуг.
Порядок и размер компенсации определяются перевозчиком на основании правил, разработанных с учётом требований гражданского законодательства, Воздушного кодекса Республики Узбекистан, настоящих Правил, а также законодательства государства отправления или транзита и требований международных коммерческих объединений.
При задержке рейса сверх конкретного времени, установленного перевозчиком, последний обязан возместить пассажиру причинённый ущерб. Размер ущерба определяется перевозчиком исходя из стоимости купона на перевозку.
Дополнительные бесплатные услуги оказываемые перевозчиком за нанесенный пассажиру ущерб:
• один разговор по телефону или отправка одной телеграммы либо одноразовое пользование другими услугами связи;
• обеспечение продуктами питания и питьевой водой в период ожидания вылета или перевозка другим видом транспорта;
• обеспечение гостиницей, если срок, установленный правилами перевозчика, превышает время ожидания;
• обеспечение на период ожидания вылета транспортом для доставки пассажира до временного места жительства и обратно;
• выплата расходов, связанных с опозданием на стыковочные рейсы, предусмотренные в билете.
Случаи отказа в выплате компенсации:
• пассажир отказывается от полета на другом рейсе и требует на месте возврата денег, уплаченных за билет в пределах невыполненной части обязательства;
• пассажир нарушил требования, связанные со сроками приобретения билета и прохождения регистрации, установленные перевозчиком;
• пассажир отстраняется от полета в следующем порядке;
• пассажир прошел регистрацию, но не прибыл к месту вылета;
• пассажиру предлагается перевозка в более высоком классе, чем указано в его билете, без дополнительной оплаты;