• 19714 marta o'qildi
• Bolaning hayoti va sog‘lig‘i bevosita xavf ostida qolganda vasiylik va homiylik organi bolani ota-onadan (ularning biridan) yoki bolani o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxslardan zudlik bilan olishga haqli. Bolani zudlik bilan olib qo‘yish fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organining dalolatnomasi asosida amalga oshiriladi.
• Bola olinganda vasiylik va homiylik organi tezda prokurorga xabar berishi, bolani vaqtincha muayyan erga joylashtirishi va ota-onani ota-onalik huquqidan mahrum qilish yoki ularning ota-onalik huquqini cheklash to‘g‘risida sudga da’vo bilan murojaat etishi shart.
Bolalarni tarbiyalash bilan bog‘liq ishlarga doir sudning hal qiluv qarorlari davlat ijrochisi tomonidan ijro qilinadi.

• 19855 количество просмотров
• При непосредственной угрозе жизни или здоровью ребенка орган опеки и попечительства вправе немедленно отобрать ребенка у родителей (одного из них) или у других лиц, на попечении которых он находится. Немедленное отобрание ребенка производится на основании соответствующего акта органа самоуправления граждан.
• При отобрании ребенка орган опеки и попечительства обязан незамедлительно уведомить прокурора, обеспечить временное устройство ребенка и обратиться в суд с иском о лишении родителей родительских прав или об ограничении их родительских прав.
Исполнение решений суда по делам, связанным с воспитанием детей, производится государственным исполнителем.