• 19100 marta o'qildi
Ushbu xizmat O‘zbekiston Respublikasining Oila kodeksiga, «Vasiylik va homiylik to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq vasiylikni va homiylikni belgilash tartibini belgilaydi.
• tuman (shahar) hokimliklari.
a) tug‘ilganlik haqida guvohnoma (pasport) nusxasi;
bolalarning ota-ona qarovisiz qolganlik holatini tasdiqlovchi quyidagi hujjatlardan biri:
• ota-onasining o‘limi haqidagi guvohnomalar nusxasi;
• ota-onasining yoki ulardan birining ota-onalik huquqidan mahrum etilganligi, muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklanganligi yoxud bedarak yo‘qolgan deb topilganligi haqida sud qarori;
• ota-onalarning bolalarni tarbiyalashdan va ta’minotidan bo‘yin tovlaganligi, ota-onalarga qidiruv e’lon qilinganligi haqidagi hujjatlar, ichki ishlar organlari, davolash muassasalari va shunga o‘xshash boshqa muassasalarning bolalarning ota-onasiz qolganligi to‘g‘risidagi dalolatnomalari;
b) sog‘lig‘i to‘g‘risida tibbiy muassasa (tibbiy-maslahat komissiyasi)ning xulosasi;
v) vasiylik yoki homiylik belgilanayotgan shaxsning turar joyi, mol-mulki to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
g) vasiylik va homiylik organining vasiylik yoki homiylik belgilanishiga muhtoj bo‘lgan shaxsning, shuningdek vasiylik yoki homiylikka olish istagini bildirgan shaxsning turmush sharoitlari, oila a’zolarining salomatligi va oilaning boshqa sharoitlari to‘g‘risidagi tekshiruv dalolatnomalari;
d) vasiylik va homiylik organining vasiy yoki homiy belgilanishiga muhtoj shaxslarga nisbatan vasiy yoki homiy belgilash zarurligi, vasiy yoki homiy bo‘lish istagini bildirgan shaxsning vasiy yoki homiy etib tayinlanishi mumkinligi to‘g‘risidagi xulosalari.

• 19102 количество просмотров
• районными, городскими медицинскими объединениями - в отношении граждан, признанных судом недееспособными или ограниченными в дееспособности;
• районными, городскими центрами содействия занятости и социальной защиты населения - в отношении совершеннолетних дееспособных граждан, нуждающихся в попечительстве по состоянию здоровья.
Уполномоченный орган: хокимияты района, города.
а) копия свидетельства о рождении (паспорта);
один из следующих документов, подтверждающих отсутствие родительского попечения над детьми:
• копии свидетельств о смерти родителей;
• решение суда о лишении родителей или одного из них родительских прав, о признании родителя (родителей) недееспособным или ограниченно дееспособным либо безвестно отсутствующим;
• документы об уклонении родителей от воспитания и содержания детей, об объявлении розыска родителей, акты органов внутренних дел, воспитательных, лечебных учреждений, других аналогичных учреждений о детях, оставшихся без попечения родителей;
б) заключение лечебного учреждения (врачебно-консультативной комиссии) о состоянии здоровья;
в) сведения о жилье, имуществе лица, в отношении которого устанавливается опека или попечительство;
г) акт обследования органом опеки и попечительства условий жизни и содержания детей, нуждающихся в установлении над ними опеки или попечительства, а также лиц, выразивших желание стать опекунами или попечителями;
д) заключение органа опеки и попечительства о необходимости установления над детьми опеки или попечительства, возможности назначения лица, выразившего желание быть опекуном или попечителем.
Плата за услугу: сбор не взимается.
С подробной схемой формирования и ведения государственного реестра лиц, нуждающихся в установлении над ними опеки можно ознакомиться по ссылке.