Hukumat qarori (352-son, 30.06.2026-y.) bilan “Davlat organlari va tashkilotlarining arxiv hujjatlarini Yagona milliy arxiv axborot tizimida elektron shaklda saqlash tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda xo‘jalik birlashmalari, shuningdek, boshqa davlat tashkilotlarining arxiv ishiga oid hujjatlarini elektron shaklda shakllantirish va yuritish hamda Yagona milliy arxiv axborot tizimidan foydalanish tartibini belgilaydi.
Nizomga ko‘ra, arxiv axborot tizimidan davlat organlari va tashkilotlari hamda operator o‘rtasida tuziladigan shartnomaga asosan foydalaniladi.
Davlat organlari va tashkilotlari Arxiv axborot tizimiga ulanish uchun arizani Arxiv axborot tizimida so‘rov yuborishga mo‘ljallangan maxsus oyna orqali operatorga yuboradi.
Operator ariza kelib tushgan kundan boshlab 2 ish kunida uni ko‘rib chiqadi.
Ariza mazkur Nizom talablariga muvofiq bo‘lgan taqdirda, operator davlat organlari va tashkilotlarini Arxiv axborot tizimiga ulash yuzasidan shartnomani ularga elektron shaklda yuboradi.
Davlat organlari va tashkilotlari shartnomani imzolab, unda ko‘rsatilgan to‘lovlarni to‘lagandan so‘ng operator foydalanuvchini 2 ish kuni ichida Arxiv axborot tizimiga ulash choralarini ko‘radi.

• 288 количество просмотров
Постановлением Правительства (№352 от 30.06.2026 г.) утверждено Положение «О порядке хранения архивных документов государственных органов и организаций в Единой национальной архивной информационной системе в электронной форме».
Положение определяет порядок формирования и ведения в электронной форме документов по архивному делу республиканских и местных органов исполнительной власти, хозяйственных объединений, а также иных государственных организаций, а также порядок использования Единой национальной архивной информационной системы.
Согласно Положению, использование архивной информационной системы осуществляется на основании договора, заключаемого между государственными органами и организациями и оператором.
Для подключения к архивной информационной системе государственные органы и организации направляют оператору заявку через специальное окно системы, предназначенное для отправки запросов.
Оператор рассматривает заявку в течение 2 рабочих дней со дня её поступления.
В случае соответствия заявки требованиям настоящего Положения оператор направляет государственным органам и организациям договор на подключение к архивной информационной системе в электронной форме.
После подписания договора и оплаты предусмотренных в нём платежей оператор в течение 2 рабочих дней принимает меры по подключению пользователя к архивной информационной системе.