Yangi tariflarga ko‘ra, bir martalik viza $93 ga, ko‘p martalik viza esa $186 ga oshiriladi.
Qayd etilishicha, bu viza tariflarining so‘nggi 48 yil ichidagi ilk bor qayta ko‘rib chiqilishi hisoblanadi.
Ushbu qaror 19-iyunь kuni bo‘lib o‘tgan hukumat yig‘ilishida ma’qullangan. Rasmiylar to‘lovlarning oshishini mamlakatdagi xorijliklar soni ortib borayotgani fonida ko‘payib borayotgan ma’muriy xarajatlarni qoplash zarurati bilan izohlamoqda.
Bir martalik kirish vizasining narxi amaldagi 3 ming enadan 15 ming enaga, ya’ni taxminan $93 ga oshiriladi. Belgilangan muddat davomida mamlakatga bir necha marta kirishga ruxsat beruvchi vizalar uchun yig‘im esa amaldagi 6 ming enadan 30 ming enaga, ya’ni taxminan $186 ga ko‘tariladi.
Tashqi ishlar vaziri Motegi Tosimitsu muxbirlarga amaldagi viza to‘lovlari 1978-yilda joriy qilinganini, hozirda esa narxlar o‘sishi va valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar tufayli qayta ko‘rib chiqilganini ma’lum qildi.
Motegining ta’kidlashicha, qaror turli ta’sirlar va boshqa omillarni inobatga olgan holda qabul qilingan va u bu o‘zgarish mamlakatga kirish turizmiga darhol ta’sir ko‘rsatishini kutmayapti.
2026-yilning may oyida Yaponiyada ulgurji inflyatsiya so‘nggi uch yildagi eng yuqori darajaga ko‘tarildi. Tegishli ko‘rsatkich 6,3% gacha o‘sgan. Bu Yaqin Sharqdagi mojarolar natijasi bo‘ldi.

• 141 количество просмотров
Согласно новым тарифам, стоимость однократной визы увеличится до 93 долларов США, а многократной — до 186 долларов.
Япония с 1 июля текущего года повышает стоимость оформления виз для иностранных граждан в пять раз, сообщает The Economic Times.
Отмечается, что это первый пересмотр визовых сборов за последние 48 лет.
Соответствующее решение было одобрено на заседании правительства 19 июня. Власти объясняют повышение необходимостью покрытия растущих административных расходов на фоне увеличения числа иностранных граждан в стране.
Стоимость однократной въездной визы вырастет с нынешних 3 000 иен до 15 000 иен (примерно 93 доллара США). Сбор за многократную визу, позволяющую неоднократно въезжать в страну в течение установленного срока, увеличится с 6 000 до 30 000 иен (около 186 долларов США).
Министр иностранных дел Японии Мотэги Тосимицу сообщил журналистам, что действующие визовые сборы были введены в 1978 году, а теперь пересмотрены с учётом роста цен и изменений валютных курсов.
По словам министра, решение было принято после учёта различных факторов и возможных последствий, при этом власти не ожидают, что нововведение окажет немедленное влияние на въездной туризм.
В мае 2026 года оптовая инфляция в Японии достигла максимального уровня за последние три года, составив 6,3%. Одной из причин роста цен стали конфликты на Ближнем Востоке.