Adliya vazirligida Dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish hujjatlariga qo‘yiladigan talablar to‘g‘risidagi yo‘riqnoma (ro‘yxat raqami 3848, 04.06.2026-y.) davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Mazkur hujjatga asosan Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi 738-son qarori bilan tasdiqlangan Dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomda belgilangan ro‘yxatdan o‘tkazish hujjatlarini Inson uchun qo‘llaniladigan dori vositalariga qo‘yiladigan texnik talablarni uyg‘unlashtirish bo‘yicha xalqaro kengash (ICH) talablari asosida taqdim etish belgilangan.
✔️ Xususan, dori vositasini ishlab chiqarishda hayvon xomashyosidan olingan moddalar qo‘llanilgan hollarda, ularning tarkibida prionlar mavjudligi yoki mavjud emasligi hujjatlarda aniq ko‘rsatilishi lozim.
✅ Shuningdek, dori vositasini tibbiyotda qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomaga xalqaro talablarga mos, reklama xususiyatiga ega bo‘lmagan qo‘shimcha ma’lumotlarni kiritishga ruxsat etiladi.
Bundan tashqari, dori vositasining genetik modifikatsiyalangan organizmlar (GMO) saqlashi yoki ulardan olinganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar ham majburiy tartibda ko‘rsatiladi. Bunda genetik modifikatsiya turi va manbasi, qo‘llanilgan genetik konstruktsiya va ekspressiya tizimi, biologik va ekologik xavfsizlik choralari, ishlab chiqarish jarayonida GMOdan olingan moddalar qo‘llanilgan bosqichlar hamda genetik xavfsizlikka oid hujjatlar haqida ma’lumotlar taqdim etiladi.

• 541 количество просмотров
В Министерстве юстиции зарегистрирована Инструкция о требованиях к документам для государственной регистрации лекарственных средств (регистрационный № 3848 от 04.06.2026 г.).
Согласно данному документу, регистрационные материалы, предусмотренные Положением о порядке государственной регистрации лекарственных средств, утвержденным постановлением Кабинета Министров № 738 от 24 ноября 2025 года, должны представляться в соответствии с требованиями Международного совета по гармонизации технических требований к лекарственным средствам для человека (ICH).
✔️ В частности, если при производстве лекарственного средства используются вещества животного происхождения, в документации должно быть четко указано наличие либо отсутствие в их составе прионов.
✅ Кроме того, в инструкцию по медицинскому применению лекарственного средства допускается включение дополнительной информации, соответствующей международным требованиям и не имеющей рекламного характера.
Также обязательному указанию подлежит информация о содержании в лекарственном средстве генетически модифицированных организмов (ГМО) либо об их использовании при его производстве. При этом должны быть представлены сведения о типе и происхождении генетической модификации, применяемой генетической конструкции и системе экспрессии, мерах биологической и экологической безопасности, этапах производства, на которых использовались вещества, полученные с применением ГМО, а также документы, подтверждающие генетическую безопасность.