Rossiya Davlat dumasi xorijliklarni mamlakatdan chiqarib yuborishga sabab bo‘ladigan huquqbuzarliklar ro‘yxatini kengaytiruvchi qonun loyihasini ko‘rib chiqadi. Asoslar orasida internetda inson qadr-qimmati va jamiyat axloqini haqoratlovchi ma’lumotlarni tarqatish hamda Rossiya armiyasini obro‘sizlantirish ham bor.
Rossiya Federatsiyasi Davlat dumasi kengashi 13-aprelь kuni xorij fuqarolarini Rossiyadan chiqarib yuborishga sabab bo‘ladigan ma’muriy huquqbuzarliklar ro‘yxatini ikki baravar kengaytirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini ko‘rib chiqadi. Bu haqda duma raisi Vyacheslav Volodin ma’lum qildi.
Hozirgi vaqtda Rossiyaning Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksida migrantlarni chiqarib yuborish 22 ta moddada ko‘zda tutilgan. Ularning orasida giyohvand moddalar savdosi va immigratsiya qoidalarini buzish kabilar bor.
Qonun loyihasi bilan ushbu ro‘yxatni 43 ta moddagacha oshirish rejalashtirilmoqda. Taklif etilayotgan qo‘shimchalar orasida:
• jamoat tartibini buzish;
• politsiya yoki milliy gvardiya xodimlarining jamoat tartibini saqlash va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha o‘z vazifalarini bajarishi bilan bog‘liq qonuniy talablariga bo‘ysunmaslik;
• transport yoki ijtimoiy infratuzilma, aloqa tizimlari, piyodalar va transport vositalari harakatiga xalaqit berish;
• internetda inson qadr-qimmatini va jamiyat axloqini haqorat qiluvchi ma’lumotlarni tarqatish;
• Rossiya Qurolli kuchlaridan foydalanishni obro‘sizlantirishga qaratilgan ommaviy harakatlar, shuningdek, Rossiyaga, uning fuqarolari yoki kompaniyalariga qarshi sanktsiyalar joriy etish yoki ularni uzaytirishga chaqiriqlar.
«Qator huquqbuzarliklar uchun mamlakatdan chiqarib yuborishdan tashqari, jarimalar ham tayinlanishi mumkin va qonunchilik tashabbusida ushbu jarimalar miqdorini oshirish ko‘zda tutilgan», — deb ta’kidladi Volodin.

• 655 количество просмотров
Госдума РФ рассмотрит законопроект, расширяющий перечень правонарушений, за совершение которых иностранных граждан могут выдворить из страны. В числе предлагаемых оснований — распространение в интернете информации, оскорбляющей общественную нравственность, и дискредитация российской армии.
Совет Государственной думы РФ 13 апреля рассмотрит законопроект, которым предлагается вдвое расширить перечень административных правонарушений, за совершение которых иностранные граждане будут подлежать выдворению из России. Об этом сообщил председатель Госдумы РФ Вячеслав Володин.
На данный момент в Кодексе РФ об административных правонарушениях (КоАП) выдворение для мигрантов предусмотрено в 22 статьях. В их числе — наркоторговля и нарушение иммиграционных правил.
Законопроектом планируется увеличить этот список до 43 статей. Среди предлагаемых дополнений:
• нарушение общественного порядка;
• неповиновение законным требованиям сотрудников полиции, войск национальной гвардии в связи с исполнением ими обязанностей по охране общественного порядка и обеспечению безопасности;
• создание помех работе транспортной или социальной инфраструктуры, связи, движению пешеходов и транспортных средств;
• распространение в интернете информации, оскорбляющей человеческое достоинство и общественную нравственность;
• публичные действия, направленные на дискредитацию использования Вооружённых сил России, а также призывы к введению или продлению санкций против России, граждан или компаний.
«За ряд правонарушений помимо выдворения также могут назначить штрафы, повышение которых предусмотрено законодательной инициативой», — отметил Володин.
Председатель Госдумы РФ также привёл данные МВД, согласно которым в 2025 году из России было выдворено 72 тысячи иностранных граждан.