• 1063 marta o'qildi
“Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish sohasida malakali kadrlar tayyorlash tizimini tubdan isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–123-son, 03.04.2026-y.) qabul qilindi.
Ma’lumot uchun: PF–5706-son Farmon asosida Favqulodda vaziyatlar vazirligi akademiyasi (Akademiya) tashkil etilgan.
Qarorga ko‘ra, Favqulodda vaziyatlar vazirligining Fuqaro muhofazasi instituti hamda Boshlang‘ich tayyorgarlik va malaka oshirish markazi Akademiya huzuridagi Fuqaro muhofazasi instituti hamda Malaka oshirish markazi etib qayta tashkil etiladi.
Akademiyaning yagona ta’lim kampusida quyidagilar tashkil etiladi:
► Akademiya huzuridagi Qutqaruvchilar tayyorlash texnikumi;
► Xorijiy kadrlarni tayyorlash fakulьteti.
Akademiyada 2 bosqichli oliy ta’lim tizimida yuqori malakali professional kadrlar tayyorlashni quyidagi shakllarda yo‘lga qo‘yish:
► harbiy ta’lim yo‘nalishlarida kunduzgi ta’lim shaklida davlat granti, umumfuqaroviy ta’lim yo‘nalishlarida kunduzgi, kechki va masofaviy ta’lim shakllarida to‘lov-kontrakt asosida bakalavrlar tayyorlash;
► favqulodda vaziyatlar davlat tizimi tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralar uchun harbiy va umumfuqaroviy mutaxassisliklarida to‘lov-kontrakt, kunduzgi, kechki va masofaviy ta’lim shakllarida magistrlar tayyorlash.
Akademiyada 2027/2028 o‘quv yilidan tajriba-sinov tariqasida “2+2” ta’lim shaklida bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kadrlar tayyorlashning yangi tizimi joriy etiladi.

• 1440 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по коренному реформированию системы подготовки квалифицированных кадров в сфере защиты от чрезвычайных ситуаций» (№ ПП–123 от 03.04.2026).
Для справки: на основании Указа № ПФ–5706 была создана Академия Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Согласно постановлению, Институт гражданской защиты и Центр начальной подготовки и повышения квалификации Министерства по чрезвычайным ситуациям реорганизуются в Институт гражданской защиты и Центр повышения квалификации при Академии.
В едином образовательном кампусе Академии будут созданы:
► техникум подготовки спасателей при Академии;
► факультет подготовки иностранных кадров.
В Академии будет налажена подготовка высококвалифицированных профессиональных кадров в рамках двухуровневой системы высшего образования в следующих формах:
► подготовка бакалавров по военным направлениям обучения — в очной форме на основе государственного гранта, а по гражданским направлениям — в очной, вечерней и дистанционной формах на платно-контрактной основе;
► подготовка магистров для министерств и ведомств, входящих в государственную систему по чрезвычайным ситуациям, по военным и гражданским специальностям — на платно-контрактной основе, в очной, вечерней и дистанционной формах.
С 2027/2028 учебного года в Академии в порядке эксперимента будет внедрена новая система подготовки кадров по направлениям бакалавриата в формате обучения «2+2».