“Jazoni ijro etish muassasalaridagi yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘qitishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–117-son, 27.03.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, jazoni o‘tayotgan yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘qitishga qaratilgan “Ikkinchi imkon” ijtimoiy reabilitatsiya milliy loyihasi amalga oshiriladi.
✅ Loyiha doirasida 2026-yil 1-iyundan Toshkent, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlaridagi, 2027-yil 1-martdan respublikaning boshqa hududlaridagi jazoni ijro etish muassasalaridagi yoshlarni zamonaviy raqamli kasblarga o‘qitish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda:
♦ o‘quv kurslari 8–12 oylik intensiv o‘quv dasturlari asosida jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etiladi;
♦ o‘quv kurslariga ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan, uncha og‘ir bo‘lmagan va og‘ir jinoyatlarni sodir etgan jazoni o‘tayotgan yoshlar jalb qilinadi;
♦ o‘quv kurslariga jalb qilinganlar xorijiy tillarni (ingliz, rus, xitoy va boshqalar) o‘rganish bo‘yicha yagona intensiv dasturlar asosida ham o‘qitiladi;
♦ o‘quv kurslari yakuni bo‘yicha tegishli dasturlarni o‘zlashtirgan jazoni o‘tayotgan yoshlarga elektron shakldagi sertifikatlar beriladi.

• 906 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по обучению молодёжи в учреждениях исполнения наказания современным профессиям» (№ ПП–117 от 27.03.2026).
Согласно постановлению, будет реализован национальный социально-реабилитационный проект «Второй шанс», направленный на обучение отбывающей наказание молодёжи современным профессиям.
✅ В рамках проекта с 1 июня 2026 года в учреждениях исполнения наказания Ташкентской, Навоийской и Кашкадарьинской областей, а с 1 марта 2027 года — в учреждениях других регионов республики будет налажена система обучения молодёжи современным цифровым профессиям. При этом:
♦ учебные курсы будут организованы в учреждениях исполнения наказания на основе интенсивных программ продолжительностью 8–12 месяцев;
♦ к учебным курсам будут привлекаться молодые осуждённые, совершившие преступления, не представляющие большой общественной опасности, менее тяжкие и тяжкие преступления;
♦ участники учебных курсов также будут обучаться иностранным языкам (английскому, русскому, китайскому и другим) по единым интенсивным программам;
♦ по итогам учебных курсов молодым людям, освоившим соответствующие программы, будут выдаваться сертификаты в электронной форме.