• 2889 marta o'qildi
“Ko‘p kvartirali uylarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–48-son, 05.02.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, ko‘p kvartirali uylarni ta’mirlash, rekonstruktsiya qilish va tutash hududlarni obodonlashtirish yo‘nalishida markazlashgan manbalar hisobidan amalga oshiriladigan investitsiya loyihalarini saralash va amalga oshirishda quyidagi tartib o‘rnatiladi:
♦ loyiha takliflari Xalq deputatlari tuman va shahar kengashlarida muhokama qilinishi va faqatgina ularning qarori bilan ma’qullangandan keyin amalga oshirilishi shart;
♦ shakllantirilgan loyiha takliflari bo‘yicha loyihaoldi tadqiqotlari mahalliy davlat hokimiyati organlari, ko‘p kvartirali uylarning boshqaruvchilari, loyiha tashkilotlari bilan birgalikda har bir hududning xususiyatlarini inobatga olgan holda o‘tkaziladi;
Shuningdek, ko‘p kvartirali uylarning tutash hududidagi barcha daraxt va butalar boshqaruvchilar tomonidan xatlovdan o‘tkazilib, ma’lumotlar “Mening uyim” axborot billing tizimida aks ettirib boriladi.
Ko‘p kvartirali uylardagi markazlashgan ichimlik suvi iste’molchilariga daraxt va butalarni sug‘orish ishlarini hisoblagichlar o‘rnatgan holda sutkaning har qanday vaqtida amalga oshirishga ruxsat beriladi.
✅ 2026-yil 1-iyuldan boshlab:
♦ Toshkent shahrida ko‘p kvartirali uylarda umumiy yig‘ilish o‘tkazishni tashabbus qilish, o‘tkazish va qaror qabul qilish, shartnomalarni tuzish, boshqaruvchilar tomonidan murojaatlarni qabul qilish va ularni ko‘rib chiqish faqat “Mening uyim” ABTda amalga oshiriladi, 2027-yildan boshlab mazkur tartib respublikaning barcha hududlariga tatbiq etiladi;
♦ majburiy to‘lovlar va ko‘p kvartirali uylarda umumiy mol-mulkni ijaraga va foydalanishga berishdan tushadigan to‘lovlar hisobi faqat “Mening uyim” ABT orqali yuritiladi.

• 3705 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления многоквартирными домами» (ПП–48 от 05.02.2026 г.).
Согласно постановлению, при отборе и реализации инвестиционных проектов, осуществляемых за счёт централизованных источников в сфере ремонта, реконструкции многоквартирных домов и благоустройства прилегающих территорий, устанавливается следующий порядок:
♦ проектные предложения подлежат обсуждению на сессиях районных и городских Кенгашей народных депутатов и могут быть реализованы только после их одобрения соответствующими решениями;
♦ по сформированным проектным предложениям предпроектные исследования проводятся совместно местными органами государственной власти, управляющими многоквартирными домами и проектными организациями с учётом особенностей каждой территории.
Кроме того, все деревья и кустарники на прилегающих к многоквартирным домам территориях подлежат инвентаризации со стороны управляющих, а сведения о них отражаются в информационно-биллинговой системе «Мой дом».
Потребителям централизованного питьевого водоснабжения в многоквартирных домах разрешается осуществлять полив деревьев и кустарников с установкой приборов учёта в любое время суток.
♦ в городе Ташкенте инициирование, проведение и принятие решений общих собраний в многоквартирных домах, заключение договоров, а также приём и рассмотрение обращений управляющими осуществляются исключительно через АБТ «Мой дом»; с 2027 года данный порядок будет распространён на все регионы республики;
♦ учёт обязательных платежей, а также поступлений от сдачи в аренду и использования общего имущества в многоквартирных домах ведётся исключительно через АБТ «Мой дом».