• 1423 marta o'qildi
“Jizzax viloyatida sanoat va qishloq xo‘jaligi boshqaruvini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–34-son, 30.01.2026-y.) qabul qilindi.
✅ Qarorga ko‘ra, Jizzax viloyati hokimligi tuzilmasining umumiy shtat birliklari doirasida quyidagi lavozimlar kiritiladi:
► hokimning tog‘li hududlar va yaylovlarni rivojlantirish, investitsiya va savdo masalalari bo‘yicha o‘rinbosari;
► hokimning dasht va cho‘l hududlarida sanoatni rivojlantirish, investitsiya va savdo masalalari bo‘yicha o‘rinbosari.
2026-yildan yangi kiritilayotgan viloyat hokimi o‘rinbosarlarining faoliyati samaradorligini baholashda natijaga yo‘naltirilgan boshqaruv tizimi tajriba-sinov tariqasida joriy etiladi. Bunda:
► ularga KPI ko‘rsatkichlarini belgilashda tegishli hududlarda sanoatni rivojlantirish va investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha strategik ko‘rsatkichlar va maqsadli indikatorlar ko‘zda tutiladi;
► KPI ko‘rsatkichlari tasniflanadi (strategik, hudud va tuman), ularning o‘zaro mutanosibligi ta’minlangan holda ishlab chiqiladi;
► ularning KPI ko‘rsatkichlari bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida belgilangan maqsadlarga erishganlik darajasi va natijadorligi bilan baholanadi.

• 1424 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию управления промышленностью и сельским хозяйством в Джизакской области» (ПП–34 от 30.01.2026 г.).
✅ В соответствии с постановлением, в пределах общей численности штатных единиц структуры хокимията Джизакской области вводятся следующие должности:
► заместитель хокима по вопросам развития горных территорий и пастбищ, инвестиций и торговли;
► заместитель хокима по вопросам развития промышленности в степных и пустынных территориях, инвестиций и торговли.
Начиная с 2026 года, при оценке эффективности деятельности вновь вводимых заместителей хокима области в порядке эксперимента внедряется система управления, ориентированная на результат. При этом:
► при установлении показателей KPI для них предусматриваются стратегические показатели и целевые индикаторы по развитию промышленности и привлечению инвестиций в соответствующих территориях;
► показатели KPI классифицируются (стратегические, региональные и районные) и разрабатываются с обеспечением их взаимной сбалансированности;
► эффективность и результативность их деятельности оцениваются по степени достижения установленных целей по итогам реализованных мероприятий в рамках показателей KPI.