• 1540 marta o'qildi
Hukumat qarori (29-son, 27.01.2026-y.) bilan “Yangi zamonaviy suzish havzalarini (basseyn) qurish va ishga tushirish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatish”ning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Ushbu reglamentga muvofiq, talabgorlar tomonidan taqdim etilgan dastlabki 100 ta suzish havzasini qurish va ishga tushirish bilan bog‘liq xarajatlar qoplab beriladi.
✅ Bunda mablag‘lar 2026-yil 1 fevraldan 2028-yil 1 yanvargacha suzish havzalarini tashkil etish xarajatlarining 50 foizigacha, lekin 100 mln so‘mdan oshmagan qismi uchun ajratiladi.
Talabgor quyidagi talablarga javob berishi lozim:
▪️ soliq va yig‘imlar bo‘yicha qarzdorligi bo‘lmasligi;
▪️ qayta tashkil etish yoki tugatish jarayonida bo‘lmasligi;
▪️ faoliyati qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha to‘xtatilgan bo‘lmasligi;
▪️ sud qarori asosida to‘lovga qobiliyatsiz deb e’lon qilingan bo‘lmasligi.
Talabgor xarajatlarni qoplash uchun Davlat xizmatlari markaziga yoki YaIDXP orqali Turizm qo‘mitasiga ariza bilan murojaat qiladi.
☑️ Arizaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
▫️ suzish havzasining loyiha hujjatlari nusxasi;
▫️ suzish havzasini qurish va ishga tushirish uchun tuzilgan pudrat shartnomasi nusxasi;
▫️ shartnomaga asosan to‘lov amalga oshirilganini tasdiqlovchi elektron hujjat nusxalari.
Qo‘mita xarajatlarni qoplash to‘g‘risida qaror qabul qilgan kundan boshlab 10 ish kuni mobaynida mablag‘lar talabgorning hisobvarag‘iga o‘tkazib beriladi.

• 1326 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 29 от 27.01.2026 г.) утверждён Административный регламент оказания государственной услуги по возмещению расходов, связанных со строительством и вводом в эксплуатацию новых современных плавательных бассейнов.
В соответствии с данным регламентом расходы на строительство и ввод в эксплуатацию первых 100 плавательных бассейнов, представленных заявителями, подлежат возмещению.
✅ При этом средства выделяются в период с 1 февраля 2026 года по 1 января 2028 года в размере до 50 % расходов на организацию плавательных бассейнов, но не более 100 млн сумов.
Заявитель должен соответствовать следующим требованиям:
▪️ отсутствие задолженности по налогам и сборам;
▪️ не находиться в процессе реорганизации или ликвидации;
▪️ деятельность не должна быть временно приостановлена в порядке, установленном законодательством;
▪️ не быть признанным неплатёжеспособным на основании судебного решения.
Для возмещения расходов заявитель подаёт заявление в Центр государственных услуг либо через Единый интерактивный портал государственных услуг в Комитет по туризму.
☑️ К заявлению прилагаются следующие документы:
▫️ копия проектной документации плавательного бассейна;
▫️ копия подрядного договора, заключённого на строительство и ввод в эксплуатацию бассейна;
▫️ копии электронных документов, подтверждающих осуществление платежей по договору.
Денежные средства перечисляются на расчётный счёт заявителя в течение 10 рабочих дней со дня принятия Комитетом решения о возмещении расходов.